via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

W przyszłym roku Mirosławiec zdetronizuje Gliwice. Będzie czarna rozpacz?

Dotychczas, bez cienia wątpliwości, stolicą bezzałogowców w Polsce, były Gliwice. Wiele firm i osób związanych z bezzałogowcami zawodowo, wiąże z tym miastem swoje początki.

W przyszłym roku, tej niezachwianej pozycji lidera wśród pro-dronowych miast, zagrozi z całą pewnością Mirosławiec. … I to za sprawą naszych, rodzimych Sił Zbrojnych.

Obecnie Polskie Siły Zbrojne są w trakcie „dużych” zakupów na wiele, różnych systemów bezzałogowych, które docelowo wymagać będą specjalistycznej obsługi. Plan modernizacji jest już realizowany pełną parą, o czym świadczyć może chociażby zamówienie otwarte na Orliki i Wizjery, czy postępujące prace w zakresie zamówienia Zefirów i Gryfów.

Ten sprzęt najprawdopodobniej, w znacznej części, od przyszłego roku, zacznie już trafiać m.in. do 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Będzie to jedyna w skali kraju tego rodzaju baza. I nie będzie taka zupełnie nowa, ponieważ w Mirosławcu już stacjonuje od 2010 roku Dywizjon Rozpoznania Powietrznego, który to na wyposażeniu posiada już także bezzałogowce.

Historia dywizjonu zaczyna się pod koniec 2006 roku, wtedy w etacie 49 Pułku Śmigłowców Bojowych sformowano eskadrę bezzałogowych rozpoznawczych statków powietrznych Orbiter. Początkowo eskadra stacjonowała na lotnisku w Pruszczu Gdańskim.

Dywizjon Rozpoznania Powietrznego, fot: 1blwl.wp.mil.pl

Dywizjon Rozpoznania Powietrznego, fot: 1blwl.wp.mil.pl

Płk pil. Łukasz Andrzejewski-Popow, szef oddziału bezzałogowych środków walki w Zarządzie Wojsk Lotniczych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, potwierdza, że w tej chwili przygotowywana jest struktura tej jednostki i precyzowane jej zadania. – Formowanie bazy będzie się odbywać etapowo wraz z pozyskiwaniem kolejnych zestawów bezzałogowych statków powietrznych. Formalnie jednostka zacznie działać w 2016 r. Szacujemy, że w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych będzie służyć znacznie więcej żołnierzy niż obecnie. Ich liczba będzie wynikała ze specyfiki zakupionego sprzętu. Stacjonować tu będą m.in. operatorzy dronów czy specjaliści systemów łączności.

Obecnie Polskie Siły Zbrojne posiadają ponad 20 zestawów BSP. Są to zestawy klasy mini – Orbiter, FlyEye oraz ScanEagle.

FlyEye, fot: flytronic.pl

FlyEye, fot: flytronic.pl

Mieszkańcy Gliwic zapewne nie mają się czego bać, aczkolwiek widać coraz bardziej, iż temat dronów zatacza po Polsce coraz szersze kręgi, pochłaniając kolejne miasta, niczym głodny Godzilla.

PS news trochę spóźniony, wybaczcie.

źródło: wikipedia, tvn24, RP.

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).