via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Cudze chwalimy, a swego nie znamy…

Pisałem już wielokrotnie o  różnych, świetnych dronach wielozadaniowych, znanych niemal na całym świecie, dronach, które zaprojektowano i wyprodukowano poza granicami naszego kraju.

Przyszła teraz kolej na coś polskiego! Bo jak się okazuje, w temacie dronów, Polska nie ma szczególnych powodów do kompleksów, wręcz przeciwnie, polski przemysł bezzałogowych systemów lotniczych rośnie w siłę i powoli stajemy się w tej dziedzinie wręcz liderem w skali Europy, a może nawet i świata!

Konkretniej poproszę.

Jakiś czas temu, dokładniej jeszcze we wrześniu, odbył się XXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zaprezentowano masę przeróżnej broni, podziwiano, oklaskiwano i nagrodzono wielu, ale mnie, jako redaktora InfoDrona, oczywiście zainteresowały najbardziej drony!

Na szczególną uwagę zasługuje model BSL E-310 (bezzałogowy system lotniczysłownik), który zdobył też wówczas nagrodę DEFENDER. Za ów projekt odpowiadają PIT-RADWAR S.A. z Warszawy  we współpracy z EUROTECH Sp. z o.o. z Mielca. Głównym zadaniem tegoż drona jest monitorowanie terenu. E-310 potrafi utrzymać się w powietrzu do 15 godzin, na wyposażeniu zaś znalazły się m.in. zaawansowane sensory obserwacyjne: głowica optoelektroniczna zawierająca kamerę dzienną, nocną, dalmierz laserowy lub radar miniSAR. Łączność między dronem a operatorem jest oczywiście szyfrowana, minimalna ilość operatorów, to 2 osoby. System do lotuu gotowy jest w przeciągu godziny od przybycia na miejsce startu. Możliwa jest konfiguracja „Wieloplatformowej misji rozpoznawczej”, czyli patrolowanie dużych obszarów (np. terytorium Polski) z większą częstotliwością od systemów wyższej klasy. Dron waży ok 75-80kg, w tym 25kg ładowności, blisko 5,5 m rozpiętość skrzydeł.

BSL E-310 potrafi także latać w roju, gdzie każdy dron może mieć inną funkcję, powiedzmy specjalizację. Jeśli doposażymy jednego z nich w radar miniSAR, można wówczas prowadzić obserwację w znacznie trudniejszych warunkach, niż przewiduje się dla samodzielnej maszyny, np w trudnych warunkach pogodowych, chmury, opady, śnieg, burze, itp.

Twórcy zapewniają także, że model ten mogą także odpowiednio dostosować do specyficznych wymogów zamawiającego.

Dron startuje niestety z wyrzutni. Czy to jakaś straszna wada, raczej nie.

Generalnie drona można wykorzystać nie tylko do zadań rozpoznawczych, ale także ratowniczych. E-310 można także uzbroić bronią precyzyjnego rażenia.

yourfilefot:Bartosz Głowacki

Warto też zerknąć:

Następne targi MSPO 1-4 IX 2015 .

źródło: www.targikielce.pl

Artykuły podobne

  • Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

    Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę […]

  • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

    Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

  • Krakowscy urzędnicy miejskie inwestycje nadzorują dronem.

    Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, dalej zwany jako ZIKIT, do monitorowania obiektów miejskich, kontroli obiektów inżynieryjnych, w szczególności inwestycji budowlanych, już od tego poniedziałku, wykorzystuje bezzałogowca. Pierwszym obiektem, jaki został sfilmowany przez drona, była ulica Podwale, na której trwa remont torowiska (przy Plantach). Dzięki zastosowaniu bezzałogowca, urzędnicy mogą nie tylko monitorować przebudowę torowiska […]

  • Debata “Drony na horyzoncie – nowe technologie w polskiej armii” [15.03.2015]

    Mieszkasz w Krakowie? Uczysz się w liceum lub studiujesz? Interesują Cię zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi i prawami człowieka? Lubisz dyskutować na ważne tematy aż do “ostatniego argumentu”? Weź udział w konkursie debat “Drony na horyzoncie – nowe technologie w polskiej armii” prowadzonym przez Fundację Polska Debatuje! Kiedy? 15 marca 2015 r. 10.00 -17.30 Gdzie? Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Kraków Jak się zgłosić? […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).