via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę skutków rażenia, wykrywanie celów oraz obserwację pomieszczeń w terenie zurbanizowanym.

pl.asseco.com

Bezzałogowy System Powietrzny Mayfly to rozwiązanie stworzone od podstaw przez polskich inżynierów. Oznacza to, że mamy pełną kontrolę nad bezpieczeństwem zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Krytyczne było spełnienie rygorystycznych norm wojskowych. Poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem, chociaż wymagało to wielu miesięcy prac badawczych i testów – mówi Tomasz Mosiej, lider zespołu zajmującego się platformami bezzałogowymi w Asseco. Dzięki temu wdrożeniu, Grupa Asseco, która przede wszystkim zajmuje się oprogramowaniem wkroczyła w nowy obszar działalności. Ten produkt może być wykorzystywany nie tylko przez wojsko, ale również inne służby mundurowe w Polsce i za granicą, w szczególności w innych państwach NATO – dodaje.

Tomasz Mosiej

Dron Asseco wyposażony jest w głowicę obserwacyjną posiadającą dwa sensory: jeden pracujący w spektrum światła widzialnego, drugi termowizyjny do prowadzenia działań operacyjnych w nocy. System jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych spełniając tym samym szereg Norm Obronnych. Do jego obsługi wystarczy tablet z oprogramowaniem Asseco oraz manipulator.

W rozwiązaniu zastosowano innowacyjny system łączności oraz dedykowane, wyprodukowane w Polsce komponenty. Dzięki temu urządzenie jest trudne do wykrycia podczas wykonywania misji w obszarach, gdzie wykorzystuje się dostępne obecnie na rynku systemy antydronowe. System jest dostosowany do operowania przy użyciu wykorzystywanych aktualnie przez wojsko formatów mapowych oraz numerycznych modeli terenu. Wbudowany trójwymiarowy moduł mapowy pozwala na wykonywanie misji w dowolnym miejscu na świecie, nie martwiąc się o narzucane przez jakikolwiek podmiot strefy „NO-FLY”.

Sprzęt jest gotowy do użycia w zaledwie kilka minut. Drony Asseco doskonale sprawdzą się podczas prowadzenia bliskiej obserwacji, kiedy trzeba podejmować szybkie decyzje np. czy jest na tyle bezpiecznie, aby jednostka specjalna weszła do danego budynku lub pomieszczenia – tłumaczy Tomasz Mosiej.

Tomasz Mosiej

Asseco Poland jest największym polskim producentem oprogramowania notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od ponad 30 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie, dla firm z kluczowych dla gospodarki sektorów. 

źródło: komunikat prasowy Asseco Poland

pełny tekst: https://pl.asseco.com/aktualnosci/nowoczesne-drony-rozpoznawcze-asseco-w-polskiej-armii-4900/

Artykuły podobne

  • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

    Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

  • Dostawa pierwszych elementów wchodzących w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS na potrzeby 18 Pułku Artylerii

    15 grudnia br. rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, tj. Krzysztof Płatek poinformowała, że Grupa WB dostarczyła do 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby pierwsze elementy wchodzące w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius. W szczególe są to dwie wyrzutnie BSP oraz dwa treningowe bezzałogowe statki powietrzne. Powyższe dostawy stanowią efekt realizacji umowy na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS, która została zawarta 6 maja […]

  • Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

    Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również […]

  • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

    W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).