via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych.

Wyrzutnia SHAHED 136, fot prawda.com.ua

Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin.

Według The Washington Post, w ramach współpracy wojskowo-technicznej między Iranem a Rosją, Iran jest gotowy dostarczyć stronie rosyjskiej swoje technologie i dostarczyć 6000 dronów uderzeniowych. Co więcej, poinformowano, że na terytorium Rosji może rozpocząć się montaż licencjonowanych irańskich dronów – negocjacje w tej sprawie rzekomo zostały już pomyślnie zakończone.

Fragment zniszczonego irańskiego drona wykorzystywanego przez rosyjskie wojsko na Ukrainie

„Sprzedaż dodatkowych dronów była omawiana na co najmniej dwóch spotkaniach przedstawicieli wojskowych i dyplomatycznych Rosji i Iranu w zeszłym miesiącu, poinformowali urzędnicy bezpieczeństwa z NATO i innych sojuszników USA. Jeden z wyższych urzędników wojskowych, poinformowany o szczegółach negocjacji, powiedział m.in., że Iran zgodził się dostarczyć do 6000 dronów.

Informację na ten temat  potwierdza również  irański dziennikarz Khayal Muazzin, który twierdzi, że Rosja planuje budowę zakładu do produkcji bezzałogowych statków powietrznych, który ma się znajdować w Tatarstanie.

Powyższe należy jednak traktować bardziej jak wiarygodną plotkę, aniżeli potwierdzone info. Niemniej czekamy na weryfikację.

Dotychczas Rosja na wojnie z Ukrainą posługiwała się głównie modelem Shahed 136.

źródło: Washington Post, Telegram, Avia

Artykuły podobne

 • Litwa zebrała 750 000 $ na trzy drony morskie dla Ukrainy.

  Niedawno pojawiła się informacja o zbiórce na bojowe drony morskie dla Ukrainy, a tymczasem Litwa już zdołała zebrać kwotę, która umożliwia zakup 3 nowych maszyn. Drony będą się nazywać PEACE dec, PEACE tak, PEACE diuke dziennikarz Andrius Tapinas

 • Zbiórka, która zmieni reguły gry. Pierwsza na świecie flota morskich dronów.

  W dniu 11 listopada Wicepremier oraz Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Mykhailo Fedorov poinformował na twitterze, iż prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenskyi ogłosił specjalną zbiórkę pieniędzy na pierwszą na świecie flotę morskich dronów. W krótkim uzasadnieniu podał, iż Rosja wystrzeliwuje co piąty pocisk ze statków.Przyjęto, iż Ukraina potrzebuje minimum 100 takich bezzałogowców, którego koszt jednostkowy to 250 […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

 • Rosyjski Kałasznikow wyprodukuje drony.

  Szef Kałasznikowa (rosyjskiego producenta broni) – Aleksiej Kriworuczko, poinformował w niedzielę, podczas International Defence Exhibition w Abu Dhabi, że koncern kupił 51 proc. udziałów w Zala Aero – rosyjskim producencie bezzałogowców (i przy okazji stocznię Euroyachting Rybinskaja w Rybińsku). Obie firmy mają duży potencjał. Popyt na drony jest ogromny na wielu rynkach. //Kriworuczko. Krok na […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).