via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

iBubble – podwodna rewolucja z dobrze znaną kamerką GoPro

Projektanci dronów poruszających się w powietrzu, obecnie coraz to bardziej prześcigają się w swych pomysłach, projektach i realizacjach i bądź co bądź coraz trudniej jest im zaistnieć na coraz to bardziej nasyconym rynku bezzałogowców. W temacie dronów latających widzieliśmy już prawie wszystko, poczynając od nano dronów udających owady, po różnego kalibru drony rozrywkowe, sportowe, komercyjnie używane w wielu różnych branżach, aż po różnej maści drony wojskowe, a nawet i kosmiczne.

A jak się ma sprawa z dronami podwodnymi?

Tu temat jest już dużo bardziej otwarty, może nie zupełnie raczkuje, aczkolwiek z całą pewnością ów rynek nabiera tempa i siły. Dronami podwodnymi interesują się już nie tylko badacze morskiej flory i fauny, czy turyści, ale i coraz bardziej wojsko. O paru projektach można już przeczytać na InfoDronie…

Wracając jednak do tematu, poniżej przedstawiam podwodny odpowiednik mieszanki Lily Camera, PlexiDrone, 3DR Solo i  najnowszego DJI Phantom.

iBubble, bo o nim tu mowa, to dron podwodny, posiadający jednak wiele pozytywnych cech znanych dronów lotniczych (chociażby tych wyżej wymienionych), dzięki czemu jest wręcz wyjątkowy w swym rodzaju, …, a dodatkowo żółty i całkiem sympatyczny….

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

Dotychczasowe wersje mini-łodzi podwodnych są jednak nadal dość upośledzone w stosunku do swych powietrznych kuzynów.

Opcję follow me znamy chociażby z przytoczonych wcześniej modeli latających. Wśród dronów podwodnych to jednak nowość!

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

Ibubble wykorzystując na swym pokładzie kamerki GoPro Hero 3 lub 4, podąża za nurkiem, rejestrując jego postać w całej okazałości z odpowiedniej perspektywy (do 25 metrów od właściciela).

Nie straszne są również dla iBubble mroki głębin lub zwyczajna mętna woda, ponieważ robot posiada także reflektory o dość sporej mocy (1000lumenów).

Właściciel iBubble będzie miał także do dyspozycji pilot w formie zegarka, dzięki któremu będzie mógł np. zmieniać tryb pracy maszyny, np. w tryb panoramiczny 360st.

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

Dron będzie także wyposażony w system omijania przeszkód oraz system rozpoznawania obiektów.

Pierwszy oczywiście poprawia bezpieczeństwo drona, jak i samego nurka, drugi zaś może być wykorzystany np. do wspomnianej opcji follow me, lub do śledzenia innych obiektów w wodzie, np. żółwia morskiego, czy leciwego rekina (raczej tych powolnych).

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

Projektanci zadbali także o bezpieczeńśtwo energetyczne dla robota, spore akumulatory litowo-polimerowe dostarczają mocy na blisko godzinę zabawy, co więcej, urządzenie przy mocno rozładowanych akumulatorach wraca do nurka lub awaryjnie wynurza się z głębi.

Urządzenie może pracować w dwóch trybach, bezprzewodowym, jak i przewodowym (100m).
Urządzenie będzie się także komunikować ze smartphone’em lub z tabletem za pomocą odpowiedniego oprogramowania dostarczonego przez producenta.

Obecnie dron jest w fazie prototypowania, można go nabyć w trybie preorder przez platformę indiegogo.com, gdzie też znajdziesz więcej szczegółów na jego temat (opisany jest po angielsku i francusku dość szczegółowo).

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

iBobble, fot: http://ibubble.camera/

Polecam lekturę, jak i samą maszynę, …,  zwłaszcza nurkom!

Na koniec wideoprezentacja (po ang. z akcentem fr. 😉 ):

Źródło:

 

Artykuły podobne

 • B-Unstoppable – reaktywacja!

  Niniejszy wpis jest kontynuacją poruszającej historii konstruktora dronów hybrydowych (zdolnych poruszać się na ziemi, jak i w powietrzu), podkreślmy polskiego pochodzenia, który obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii. Witold Mielniczek, bo o nim mowa, jest twórcą takich konstrukcji jak B, Bv2, czy B-Unstoppable. Bliżej jego sylwetkę, jak i najnowszy wynalazek, przybliża poprzedni wywiad. Czas jednak na […]

 • 3DR Solo, czyli „Pierwszy na świecie inteligentny dron”

  Firma 3DRobotics w iście hollywoodzki sposób zaprezentowała światu swój najnowszy produkt – drona Solo. Najpierw miłośnicy tejże marki zostali uraczeni niesamowitym, krótkometrażowym filmem wideo stylizowanym delikatnie na „planetę małp”, której głównym aktorem jest właśnie Solo. Film był niejako zapowiedzią do szczegółowej prezentacji, która następnie odbyła się 13.04.2015r. Zaznaczmy – drona nadal nie można nigdzie kupić […]

 • Mariner – dron amfibia

  Wyobraź sobie cztero-wirnikowca, który jest wytrzymały, świetnej jakości, w przyzwoitej cenie, z dobrymi, konkurencyjnymi parametrami technicznymi,…, drona, który jest z wyglądu ciut podobny do bardzo popularnego DJI Phantom 2, który świetnie współpracuje z GoPro, jest wodoodporny i uwaga – potrafi latać i pływać! Mam nadzieję, że już to widzisz oczyma wyobraźni, jeśli nie – bez […]

 • xCraft X PlusOne, czyli kolejny dron hybrydowy.

  xCraft X PlusOne to kolejny przedstawiciel dronów hybrydowych w zakresie napędu i poruszania się. Mianowicie zachowuje cechy klasycznego coptera, jak i płatowca. Zależnie od sytuacji. Ciekawe i oryginalne, choć nie jest to rozwiązanie prekursorskie w świecie dronów.  Podobne cechy posiada chociażby model FireFLY6, który podobnie jak X PlusOne, także potrafi pionowo startować i równolegle latać […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).