via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

AIP – system operacyjny dla bezzałogowców komercyjnych

Firma Airware z San Francisco udostępniła 16.04.2015 system operacyjny dla dronów komercyjnych pod nazwą Aerial Information Platform (AIP).

bezzałogowiec z systemem AIP, fot:Airware

bezzałogowiec z systemem AIP, fot:Airware

Prace nad systemem mogły być ukończone dzięki wsparciu finansowemu ze strony Intel Capital.

Oprogramowanie dedykowane jest zastosowaniom komercyjnym, w szczegółach natomiast łączy ono strefę sprzętową z programową oraz usługami chmurowymi, co ma zapewnić łatwiejszą kontrolę nad dronami, a nawet całymi ich flotami. Pośrednio, jednolite środowisko dostarczone przez Airware, ma zapewnić klientom szerszy wybór komponentów sprzętowych oraz programowych, w konsekwencji czego mogą powstawać konstrukcje bezzałogowe dedykowane ściśle określonym celom.

AIP to także łatwiejsze monitorowanie dronów oraz dokładniejsza kontrola danych lotniczych.

Kluczowymi składnikami całego systemu są w szczególności:

  1. Flight Core – jednostka sprzętowa; w szczególności jest to autopilot bazujący na autorskim oprogramowaniu lotu autonomicznego,

    Flight Core, fot: AirWare

    Flight Core, fot: AirWare

  2. Ground Control Station – oprogramowanie w postaci aplikacje na pecety i tablety, która pozwala operatorom planować trasy oraz monitorować i kontrolować loty,

    fot:AirWare

    fot:AirWare

  3. Configuration Manager – program,  który umożliwia operatorom szybką konfigurację oprogramowania i sprzętu,
  4.  Airware Cloud – usługa chmurowa służąca do planowania i zarządzania operacjami lotniczymi, analizy danych z czujników oraz wymiany informacji wewnątrz firmy,
  5.  App Core -aplikacja linuxowa, która pozwala programistom na tworzenie własnych narzędzi do dronów.

System AIP będzie dostępny za pośrednictwem subskrypcji. Pierwszymi klienci to m.in. Delta Drone, Altavian, Drone America, Allied Drones oraz General Electric.

Na koniec prezentacja wideo:

Warto także przypomnieć, że firmę AirWare w roku 2013 dofinansowało także Google, konkretniej kwotą 10,7 miliona dolarów. Kwota wsparcia Intela jest jednak nieznana.

źródło: Airware, Forbes, Twitter, FB, Benchmark

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).