via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

Bayraktar

W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate.

Bayraktary

Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie obecnej wojny Rosji na Ukrainie wielokrotnie, skutecznie niwelując lub przynajmniej utrudniając osiąganie celów przez Rosjan poprzez m.in. skuteczne naprowadzanie ukraińskiej artylerii oraz ataki bombowe bezpośrednio na cele rosyjskie.

W Polsce trwa zrzutka na zakup Bayraktara na zrzutka.pl, którą zainicjował Sławomir Sierakowski. Zainteresowanie jest bardzo duże i na chwilę obecną (20.07.2022) udało się już zebrać ponad 80% niezbędnej kwoty. Aby dołączyć do akcji, wejdź na:

Warto odnotować przy okazji, że turecki producent tychże dronów zapewnił ostatnio publicznie, iż nigdy nie sprzeda owych maszyn Rosji. A gdy Litwini zorganizowali wcześniej podobną zbiórkę z pozytywnym finalnym efektem, ów producent postanowił przekazać Ukrainie maszynę za darmo, a uzbierane pieniądze trafiły na pomoc dla Ukraińców.

Podobne zbiórki trwają także w innych krajach, m.in. na wspomnianej Litwie, również Kanadzie, czy Norwegii.

Warmate

Zbiórkę na drony Warmate zasadniczo prowadzi zbiórkę portal Defence24.pl poprzez zrzutka.pl oraz Jarek Sterkowicz poprzez pomagam.pl. Obie inicjatywy warto poprzeć, nie tylko z uwagi na chęć pomocy Ukraińcom, ale także z uwagi na fakt, iż jest to sprzęt polskiego producenta Grupy WB, za czym także idzie m.in. promocja polskiej marki.

Grupa WB, za pośrednictwem defence24.pl opublikowała poniższe oświadczenie w sprawie:

źródło: https://defence24.pl/przemysl/polskie-drony-do-obrony-ukrainy-zbiorka

Defence24 przy współpracy z WB Electronics, Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Fundacją Warsaw Enterprise Institute (WEI), prowadzi obecnie zbiórkę na amunicję krążącą WARMATE z pakietem szkoleniowym oraz serwisem gwarancyjnym!

defence24.pl

Zbiórki:

Polskie drony do obrony Ukrainy! (https://defence24.pl/)

Polskie drony bojowe dla Ukrainy (Jarek Sterkowicz)

Warto też zajrzeć w powyższej sprawie na:

Czy powstaną kolejne inicjatywy? A może już powstały? Z całą pewnością tak, bo dopóki cierpią ludzie i potrzebują pomocy, dopóty potrzebna jest pomoc.

Artykuły podobne

 • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

  Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

 • Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

  W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych. Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin. Według The Washington […]

 • Turecki UCAV odrzutowy Kizilelma wykonał swój pierwszy pełny oblot

  Turecka firma obronna Baykar poinformowała, że ​​jej pierwszy bezzałogowy powietrzny pojazd bojowy z napędem odrzutowym (UCAV) odbył swój dziewiczy lot dnia 14.12.2022. Kızılelma będzie mogła przenosić 1500 kilogramów ładunku (broń i urządzenia itp.). Zasięg lotu wynosi 930 kilometrów, a wysokość operacyjną zadeklarowano na 10 668 metrów. Może działać w powietrzu przez pięć godzin i osiąga maksymalną prędkość […]

 • Dostawa pierwszych elementów wchodzących w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS na potrzeby 18 Pułku Artylerii

  15 grudnia br. rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, tj. Krzysztof Płatek poinformowała, że Grupa WB dostarczyła do 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby pierwsze elementy wchodzące w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius. W szczególe są to dwie wyrzutnie BSP oraz dwa treningowe bezzałogowe statki powietrzne. Powyższe dostawy stanowią efekt realizacji umowy na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS, która została zawarta 6 maja […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).