Gwiazdą dzisiejszego odcinka z cyklu „Chińskie wersje znanych bezzałogowców” jest Pterodactyl I, znany także jako Wing Loong. Standardowo pokażę, jak wygląda, czym jest, co potrafi, itp i najważniejsze, do jakiego, innego drona jest bliźniaczo podobny!
Na początek może najpierw parę faktów a propos Pterodactyl I.
Dron ten to klasyczny UCAV klasy MALE. Opracowany przez Chengdu Aircraft Industry Group z Chińskiej Republiki Ludowej. Przeznaczony głównie do nadzoru i rozpoznania (także zastosowania cywilne), może być również wyposażony w broń ziemia-powietrze (np rakiety BA-7, bomby YZ-212 z naprowadzaniem laserowym, czy przeciwpiechotne YZ-102A). Pierwszy oblot miał miejsce już w 2009r. Jest długi na ponad 9 metrów, wysoki na blisko 3, szerokość 14m. Masa własna to 1100. Potrafi także przenosić do 100kg uzbrojenia i do 100kg sprzętu pomiarowego (awionika). Prędkość do 280km/h max na wysokości do 5300m, czas lotu do 20 godzin i zasięg (uwaga) – 4000km!
Jak wygląda?
i na koniec ciut rozbity:
Po oględzinach powyższych zdjęć, zapewne już się domyślasz, na jakim, bardzo znanym i medialnym dronie wzorowali się Chińczycy! Ja osobiście widzę uderzające podobieństwo do amerykańskiego modelu MQ-1 Predator. A Ty?
Zobacz dla porównania teraz wspomnianego drona MQ-1 (fot. poniżej):
Tak naprawdę, pod względem wyglądu różnią się głównie ogonem, Predator skrzydła ogonowe ma skierowane w dół, natomiast Wing Loong w górę. Stąd też Wing Loong jest wyższy.
Dla porównania teraz parę faktów a propos MQ-1. Klasyfikacja drona jest w zasadzie ta sama, czyli MALE UCAV, wyprodukowano go oczywiście już nie w Chinach, a w USA przez General Atomics Aeronautical Systems, pierwszy oblot oczywiście znacznie wcześniej niż Wing Loong, bo już w roku 1994! Długość, wysokość i szerokość są bardzo zbliżone, dla MQ-1 to odpowiednio 8,22m x 2,1m x 14,8m. Predator goły i wesoły waży jednak już znacznie mniej niż Pterodactyl, ok 512kg, maksymalna masa startowa jest już bardziej zbliżona dla obu, lekko ponad tonę. Prędkość MQ-1 to max 217 km/h przy pułapie ponad 7,6 km. Zasięg to ok 1100km, kondycja – do pełnej doby. Dla porównania, MQ-1 wytrzymuje w powietrzu dłużej o ok 4 godziny niż chiński brat, ale jest za to wolniejszy (co do prędkości maksymalnej) i ma o dziwo dużo mniejszy zasięg (tu upatrywałbym przyczyny głównie w masie, Predator jest znacznie lżejszy, więc zabiera też znacznie mniej paliwa).
Pterodactyl oczywiście sprzedaje się jak ciepłe bułeczki i bez znaczenia dla nabywców jest fakt, iż najprawdopodobniej powstał on w wyniku szpiegostwa przemysłowo-wojskowego. Jak z resztą wiele innych, chińskich dronów.
źródło: wikiwand.com/en/Chengdu_Pterodactyl_I, airforceworld.com/pla/english/Yilong-combat-UAV-China-Pterodactyl