via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego.

Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt badawczy, którego celem będzie stworzenie prototypu  drona klasy MALE. Po jego zakończeniu zostanie podjęta decyzja o produkcji i zakupie systemu.

Szefowie ww. firm: Bernhard Gerwert – prezes Airbus Defence and Space, Eric Trappier – dyrektor generalny Dassault Aviation oraz Mauro Moretti – dyrektor generalny Finmeccanica, jednogłośnie podkreślają, iż jest to ważny krok dla europejskiego przemysłu zbrojeniowego oraz, że suwerenność w pozyskiwaniu oraz rozwoju nowych, bezzałogowych systemów rozpoznania ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego.

Projekt przewiduje, iż po 2 letniej „fazie definiowania”, powyższe firmy przejdą następnie do „fazy produkcyjnej”, w efekcie czego już na początku roku 2020 mają powstać pierwsze rozwiązania technologiczne. Zakłada się, iż już w roku 2025 pierwsze bezzałogowe systemy powietrzne trafią do eksploatacji.

Co ciekawe, jak donosi Reuters, zainteresowane dołączeniem do programu są jeszcze dwa kraje, Polska oraz Hiszpania.

Powyższe firmy będą współpracować także m.in. z Europejską Agencją Obrony oraz organizacją OCCAR.

Czyżby zbliżał się koniec dominacji amerykańskich i izraelskich bezzałogowców klasy MALE na europejskim niebem?

Amerykański MQ-9 Reaper, Fot. USAF

Amerykański MQ-9 Reaper, Fot. USAF

Czas zweryfikuje….

źródło: Airbus Defence and Space, Reuters, D24, twitter

Artykuły podobne

  • Airbus będzie odpowiadać za eksploatację dronów Heron 1 w ramach usług dla rządu niemieckiego również w Mali

    Niemiecka Agencja Zamówień Obronnych (BAAInBw) oraz Airbus Defence and Space podpisały umowę na dostarczenie dronów zwiadowczych Heron 1, które mają znaleźć zastosowanie podczas misji Bundeswehry na Mali. Podobnie jak w przypadku misji w Afganistanie, prowadzonej od 2010 roku, bezzałogowe maszyny Heron 1 zostaną wydzierżawione od izraelskiego producenta IAI, a za ich eksploatację odpowiadać będzie firma […]

  • System antydronowy od Airbus Defence and Space

    System chroni duże instalacje i imprezy masowe przed bezprawnym wtargnięciem bezzałogowych statków powietrznych. Firma Airbus Defence and Space opracowała system antydronowy wykrywający z dużej odległości bezprawne wtargnięcia bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na krytyczne obszary. Wyposażony jest on także w środki przeciwdziałania elektronicznego, pozwalające zminimalizować ryzyko szkód ubocznych. System ten oferuje bardzo wysoką skuteczność dzięki syntezie […]

  • Francja: drony zwalczane przez drony

    O tym, że francuska administracja ma problem z dronami, przekonywać nikogo nie trzeba. W ciągu ostatnich miesięcy doszło w tym kraju do co najmniej kilku poważnych naruszeń stref chronionych przez drony, co zaniepokoiło nie tylko lokalną społeczność, ale także i międzynarodową. Drony latały wielokrotnie nad obiektami ważnymi strategicznie dla państwa, m.in. wielokrotnie nad elektrowniami atomowymi, […]

  • Niemcy i Francja wspólnie zbudują bezzałogowca do zadań bojowych.

    Obecnie niemiecka Bundeswehra korzysta w Afganistanie z izraelskiego modelu „Heron 1” (oblatany już w 1994r). To dobry i sprawdzony sprzęt, jednak jest on zbyt „mały”, by przenosić broń. Zatem, żeby posiadać bezzałogowe systemy walki, Bundeswehra musi albo kupować bezzałogowce amerykańskie, ewentualnie izraelskie, lub je dzierżawić. Inne opcje są raczej mało prawdopodobne. Stąd pomysł, aby przy […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).