via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

System antydronowy od Airbus Defence and Space

System chroni duże instalacje i imprezy masowe przed bezprawnym wtargnięciem bezzałogowych statków powietrznych.

Firma Airbus Defence and Space opracowała system antydronowy wykrywający z dużej odległości bezprawne wtargnięcia bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na krytyczne obszary. Wyposażony jest on także w środki przeciwdziałania elektronicznego, pozwalające zminimalizować ryzyko szkód ubocznych.

fot: airbusdefenceandspace.com

fot: airbusdefenceandspace.com

System ten oferuje bardzo wysoką skuteczność dzięki syntezie danych z czujników pochodzących z różnych źródeł, przy równoczesnym zastosowaniu najnowocześniejszych technologii syntezy danych, analizy sygnału oraz zakłócania. Korzysta on z radarów operacyjnych, kamer podczerwieni oraz radionamierników z portfela produktów Airbus Defence and Space w celu zidentyfikowania drona oraz oceny poziomu zagrożenia przez niego stwarzanego. Jest w stanie zrobić to z odległości od 5 do 10 kilometrów. Opierając się na rozbudowanej bibliotece zagrożeń oraz analizie sygnałów sterowniczych w czasie rzeczywistym, urządzenie zakłócające przerywa wówczas połączenie między dronem a jego pilotem i/lub systemem nawigacji.

Co więcej, radionamiernik wykrywa pozycję pilota, którego można następnie aresztować. Dzięki technologii inteligentnego zakłócania responsywnego, opracowanej przez Airbus Defence and Space, sygnały zakłócające blokują wyłącznie określone częstotliwości używane do sterowania dronem, podczas gdy inne częstotliwości w obszarze zakłócania pozostają zdatne do użytku. Jako że technologia zakłócania zawiera wszechstronne funkcje odbiorcze i nadawcze, zastosować można także bardziej wyrafinowane środki, takie jak klasyfikacja zdalnego sterowania oraz spoofing (nadawanie fałszywego sygnału) danych GPS. Pozwala to na skuteczne i precyzyjne zakłócanie oraz kontrolowane przejęcie danego drona.

System antydronowy został poddany wielu testom na terenach należących do Airbus Defence and Space oraz podczas prezentacji dla klientów, które odbywały się w Niemczech oraz we Francji. W zależności od pożądanej konfiguracji, działający system może zostać udostępniony już od połowy 2016 roku.

źródło: Airbus Defence and Space, airbusdefenceandspace.com

Artykuły podobne

  • Airbus będzie odpowiadać za eksploatację dronów Heron 1 w ramach usług dla rządu niemieckiego również w Mali

    Niemiecka Agencja Zamówień Obronnych (BAAInBw) oraz Airbus Defence and Space podpisały umowę na dostarczenie dronów zwiadowczych Heron 1, które mają znaleźć zastosowanie podczas misji Bundeswehry na Mali. Podobnie jak w przypadku misji w Afganistanie, prowadzonej od 2010 roku, bezzałogowe maszyny Heron 1 zostaną wydzierżawione od izraelskiego producenta IAI, a za ich eksploatację odpowiadać będzie firma […]

  • Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

    Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt […]

  • Nowy radar ASR-NG firmy Airbus Defence and Space wykryje i sklasyfikuje minidrony, a nawet ptaki.

    O tym, jak dużym zagrożeniem bezpieczeństwa dla samolotów załogowych są drony, dowiadujemy się niestety coraz częściej z prasy i telewizji (także z InfoDrona). Problem generalnie rośnie wprost proporcjonalnie do coraz to większej popularności dronów. Wszakże strefa powietrzna lotnisk jest chroniona i obowiązuje weń zakaz lotów bezzałogowcami, jednak jak to z zakazami bywa – są często […]

  • Kosmiczna Infostrada EDRS m.in. dla dronów!

    European Data Relay System (EDRS) będzie świadczył usługi na potrzeby programu Copernicus we współpracy z Komisją Europejską.  Po niedawnej decyzji potwierdzającej partnerstwo pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), a Airbus Defence and Space i European Data Relay System (EDRS), osiągnięto porozumienie z Komisją Europejską w sprawie świadczenia usług EDRS na rzecz unijnego programu Copernicus. ESA oraz […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).