via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

fot. MON

Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również m.in. elementy wsparcia naziemnego systemu, urządzenia diagnostyczne, części zamienne. Sprzęt oficjalnie zaprezentował minister MON Mariusz Błaszczak w dniu 28.10.2022r na terenie 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.

fot. MON

Nie ma nowoczesnego wojska bez dronów. Uzbrojonych dronów. W przypadku Bayraktarów są to drony, które z jednej strony wykonują misje rozpoznawcze, a z drugiej strony będą gotowe do wykonywania również misji uderzeniowych. To jest ważny etap w procesie modernizacji Wojska Polskiego, wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary. Zamówiliśmy te drony jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Wtedy mówiono nam, szczególnie opozycja, ta z PO, że to jest broń z której nie będziemy mieć korzyści. To, co dzieje się na Ukrainie wskazuje, że nie mieli racji. To my mieliśmy rację, że jest to broń skuteczna. Ta broń, w rękach Ukraińców pozwala skutecznie bronić terytorium Ukrainy.

Dziś odtwarzamy jednostki Wojska Polskiego. Wzmacniamy siły Wojska Polskiego. Pierwsze Bayraktary są już w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych. Przeszkoleni są żołnierze, którzy odbyli kurs w Turcji. Są zmotywowani do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne jest, że nasze możliwości obronne wzrastają poprzez wykorzystanie właśnie dronów Bayraktar. Oprócz samych bezpilotowców mamy także zamówione, dostarczone radary, stacje kontroli. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przeprowadzać serwis tych maszyn

Gotowość bojowa to jest kwestia dni, tak żebyśmy mogli już wprowadzić Bayraktary do naszego systemu obronnego RP. Podczas mojej ostatniej wizyty, tu właśnie w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych, pytałem dowódcę, jak przebiega proces przygotowania  – zarówno jeżeli chodzi o miejsce, jak i jeśli chodzi o ludzi. Pan pułkownik meldował, że wszystko jest na dobrej drodze. Przed chwilą mogłem się przekonać, że rzeczywiście mamy już wszystko przygotowane do tego, żeby rozpocząć działalność związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa RP. Dynamicznie wzmacniamy zdolności obronne RP, rozwijamy Wojsko Polskie.

W ostatnich miesiącach, na terenie Turcji, zrealizowano także szkolenia pierwszych instruktorów i użytkowników systemu. Kolejnym krokiem na drodze przyjęcia i wprowadzenia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP systemu Bayraktar TB2 będą testy odbioru końcowego  .

– wicepremier, minister MON Mariusz Błaszczak

W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej.
 W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

fot. MON

 Informację równolegle ogłosił na targach obronnych i lotniczych SAHA Expo również Selçuk Bayraktar, dyrektor ds. technologii w Baykar.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h. Więcej szczegółów technicznych o Bayraktar TB2 na Model.Dron.pl

źródło:

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/pierwsze-zestawy-dronow-bayraktar-trafily-do-bazy-w-miroslawcu

https://www.baykartech.com/en/press/poland-receives-1st-batch-of-turkish-bayraktar-tb2-combat-drones/

Artykuły podobne

  • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

    Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

  • Turecki UCAV odrzutowy Kizilelma wykonał swój pierwszy pełny oblot

    Turecka firma obronna Baykar poinformowała, że ​​jej pierwszy bezzałogowy powietrzny pojazd bojowy z napędem odrzutowym (UCAV) odbył swój dziewiczy lot dnia 14.12.2022. Kızılelma będzie mogła przenosić 1500 kilogramów ładunku (broń i urządzenia itp.). Zasięg lotu wynosi 930 kilometrów, a wysokość operacyjną zadeklarowano na 10 668 metrów. Może działać w powietrzu przez pięć godzin i osiąga maksymalną prędkość […]

  • Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

    Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę […]

  • 6 tonowa Kizilelma z 1.5 tony uzbrojenia wkrótce nad tureckim niebem.

    Turecki koncern Baykar, znany przede wszystkim jako producent modelu TB2, bezzałogowca biorącego aktywny udział w wojnie z Rosją na Ukrainie, poinformował o pierwszych udanych testach bezzałogowca odrzutowego klasy stealth Bayraktar Kizilelma (BBSL wcześniej oznaczanego jako Muharip İnsansız Uçak Sistemi). Test dotyczył autonomicznego kołowania. Koncern Bayraktar zapowiedział również, że Kizilelma ma się wznieść w powietrze najprawdopodobniej […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).