via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Francja: drony zwalczane przez drony

O tym, że francuska administracja ma problem z dronami, przekonywać nikogo nie trzeba. W ciągu ostatnich miesięcy doszło w tym kraju do co najmniej kilku poważnych naruszeń stref chronionych przez drony, co zaniepokoiło nie tylko lokalną społeczność, ale także i międzynarodową. Drony latały wielokrotnie nad obiektami ważnymi strategicznie dla państwa, m.in. wielokrotnie nad elektrowniami atomowymi, lotniskami, czy nawet nad Pałacem Elizejskim. Sprawców tych zuchwałych czynów oczywiście nie ujęto…
Francja jednak nie czeka z założonymi rękami na kolejny incydent… Wręcz przeciwnie. Powstaje system bezzałogowy, którego zadaniem będzie walka z tego rodzaju zagrożeniami, jak nieautoryzowane loty nad obiektami strategicznymi.

IT180, fot: ecagroup.com

IT180, fot: ecagroup.com

System bezzałogowy IT180, to dzieło ECA Group. Ten specyficzny dron nie atakuje jednak w żaden sposób innych dronów. Potrafi je jednak skutecznie wykrywać, śledzić oraz odnajdywać i identyfikować ich operatorów.
Pierwsze testy pokazały, że system ten jest w stanie wykryć i zidentyfikować operatora w niespełna minutę, a jego zasięg działania to ok 700 metrów. System pozytywnie oceniają także francuskie władze, które w czasie dwóch udanych testów wyraziły zainteresowanie.

IT180, fot: ecagroup.com

IT180, fot: ecagroup.com

IT180 identyfikuje operatorów dronów nie tylko za pomocą wewnętrznych czujników, ale finalnie także próbuje identyfikować operatora za pomocą własnych kamer. Co de facto podwaja skuteczność systemu. W przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, system nie neutralizuje w żaden sposób wrogich dronów w locie. Jest za to bezpośrednim zagrożeniem dla nieuczciwych operatorów, co jest także jednocześnie skutecznym czynnikiem odstraszania.

Poniżej krótka specyfikacja IT180-5TH, wg producenta.

specyfikacja tech. IT180, fot: ecagroup.com

specyfikacja tech. IT180, fot: ecagroup.com

źródło: ecagroup

Artykuły podobne

  • Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

    Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt […]

  • Niemcy i Francja wspólnie zbudują bezzałogowca do zadań bojowych.

    Obecnie niemiecka Bundeswehra korzysta w Afganistanie z izraelskiego modelu „Heron 1” (oblatany już w 1994r). To dobry i sprawdzony sprzęt, jednak jest on zbyt „mały”, by przenosić broń. Zatem, żeby posiadać bezzałogowe systemy walki, Bundeswehra musi albo kupować bezzałogowce amerykańskie, ewentualnie izraelskie, lub je dzierżawić. Inne opcje są raczej mało prawdopodobne. Stąd pomysł, aby przy […]

  • Drony nad Paryżem. Znowu…

    W nocy, z poniedziałku na wtorek (23-24.02.2015), dostrzeżono drony w różnych miejscach Paryża. Na pozór – informacja mało sensacyjna, trzeba jednak pamiętać, że po pierwsze – bezzałogowce bez odpowiedniej zgody latać nad tymże miastem nie mogą, po drugie, Francja jest świeżo po zamachu dżihadystów na siedzibę francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”, po trzecie, to nie […]

  • Dron nad Pałacem Elizejskim we Francji.

    Po niedawnych doniesieniach o dronach nad francuskimi elektrowniami atomowymi, przyszła teraz kolej na Pałac Elizejski, czyli oficjalną siedzibę prezydenta Francji. Oba zdarzenia, oprócz samego użycia bezzałogowego statku powietrznego, raczej nie mają wspólnych cech. W szczególe mowa o dosłownie kilkusekundowym locie w nocy z poniedziałku na wtorek. Dron, zaraz po namierzeniu przez policję i żandarmerię, odleciał…. […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).