via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

TANAN – bezzałogowy, taktyczny i europejski mini-śmigłowiec.

Partnerstwo Airbus Defence and Space oraz DCNS, w zakresie projektu TANAN, potwierdzone umową  podpisaną w dniu 28.10.2014r. w Paryżu, przynosi już pierwsze efekty.

Najpierw jednak, krótko o TANAN.  To oczywiście dron typu VTOL (vertical take-off and landing – czyli pionowego startu i lądowania). Określając bardziej dosadnie, to po prostu bezzałogowy mini-śmigłowiec (dodajmy) wojskowy/taktyczny.

TANAN, fot: Airbus

TANAN, fot: Airbus

Przechodząc do rzeczy,…, pod koniec roku ubiegłego koncern Airbus Defence&Space poinformował, że TANAN ma już pierwsze loty za sobą! Konkretniej, dwa, które są jednocześnie zapowiedzią całej serii testów, w efekcie których ma powstać niezawodna maszyna, idealnie zintegrowana z systemami pokładowymi okrętów, na których będzie używana.

TANAN, fot: drone-report.com

TANAN, fot: drone-report.com

Zauważ, że od podpisania umowy, do latającego prototypu nie minęło nawet 2 miesiace. Skąd zatem taki świetny czas realizacji?

Okazuje się, że partnerstwo DCNS nie jest przypadkowe. To koncern stoczniowy, który ma już doświadczenie w eksploatacji bezzałogowych miniśmigłowców, jakimi są austriackie Camcoptery S-100. Ów model sławę zawdzięcza chyba najbardziej Ukrainie, jako, że OBWE w rejonie konfliktu zbrojnego, posługuje się właśnie  Camcopterami.

camcopter s-100

Camcopter S-100

Po drugie, Airbus posiadał już wcześniej prototypowe wersje TANAN’a, czym nie omieszkał się pochwalić na własnej stronie.

Po trzecie, względy czysto ekonomiczne.

Co prawda Airbus jest w stanie samodzielnie przygotować bezzałogowca tego typu wraz ze stacją kontroli, ale koncern ten może mieć z kolei problemy ze zintegrowaniem go z francuskimi, okrętowymi systemami walki. Stąd partnerstwo z doświadczonym w tym zakresie DCNS.

A tak wyglądają prace DCNS nad TANAN’em:

TANAN z założenia ma być wykorzystywany m.in. na okrętach francuskich i hiszpańskich, wielkości fregaty.

Poniżej zaś starsza wersja TANAN’a…

TANAN: fot: militaryaircraft-airbusds.com

Wcześniejsza wersja TANAN 300, zdjęcie z grudnia 2013r: fot: militaryaircraft-airbusds.com

Przybliżając bardziej konstrukcję, poniżej załączam najważniejsze, znane parametry:

  • długość: 5,4m
  • wysokość: 2,1m
  • średnica wirnika: 6,3m
  • prędkość max: 150km/h
  • pułap max: 4000m
  • zasięg: 180km
  • ładunek (awionika/broń): 80kg

Ciekawostka na koniec, „nowy” TANAN jest modułowy!

TANAN, fot: fot. M.Dura/Defence24.pl

TANAN, fot: fot. M.Dura/Defence24.pl

Zapowiada się, bądź co bądź, NIEŹLE !

źródło: verticalmag, defence24, drone-report, militaryaircraft-airbusds

Artykuły podobne

  • Airbus będzie odpowiadać za eksploatację dronów Heron 1 w ramach usług dla rządu niemieckiego również w Mali

    Niemiecka Agencja Zamówień Obronnych (BAAInBw) oraz Airbus Defence and Space podpisały umowę na dostarczenie dronów zwiadowczych Heron 1, które mają znaleźć zastosowanie podczas misji Bundeswehry na Mali. Podobnie jak w przypadku misji w Afganistanie, prowadzonej od 2010 roku, bezzałogowe maszyny Heron 1 zostaną wydzierżawione od izraelskiego producenta IAI, a za ich eksploatację odpowiadać będzie firma […]

  • System antydronowy od Airbus Defence and Space

    System chroni duże instalacje i imprezy masowe przed bezprawnym wtargnięciem bezzałogowych statków powietrznych. Firma Airbus Defence and Space opracowała system antydronowy wykrywający z dużej odległości bezprawne wtargnięcia bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na krytyczne obszary. Wyposażony jest on także w środki przeciwdziałania elektronicznego, pozwalające zminimalizować ryzyko szkód ubocznych. System ten oferuje bardzo wysoką skuteczność dzięki syntezie […]

  • Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

    Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt […]

  • Bezzałogowy łowca danych z Gliwic

    Informacja jako elementarna, kluczowa cząstka współczesnego świata Gospodarka, w tym przemysł, rolnictwo, sektor usługowy, kultura, nauka, sztuka i wszelkie inne twory społeczne, posługują się stale informacją. Nierzadko w postaci wielkich zbiorów danych. Sprawne zaś operowanie tymiż zbiorami, jak i równie sprawne ich pozyskiwanie, to kluczowe zadania ówczesnego świata, gwarantujące postęp. Metod pozyskiwania danych jest oczywiście […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).