via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Pierwsze naloty USA na Syrię za nami. Ataki poprzedzone zwiadem dronów.

41f406c8-3f17-11e4-b57a-0025b511226efot:USAF

 Parę dni temu nad syryjską prowincją Aleppo zaobserwowano co najmniej jeden amerykański samolot bezzłagowy. Latał nad terytorium kontrolowanym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.  Uprzednio nie widziano amerykańskich maszyn bezzałogowych nad Syrią. Informację na temat „intruza” miało przekazać organizacji monitorującej wojnę domową kilka oddzielnych źródeł.  Wcześniej w tym miesiącu drony był widziane także nad innym miastem Rakka, położonym na południowy wschód od Aleppo. To bastion radykałów, nieoficjalna „stolica” Państwa Islamskiego.

Prezentowane powyżej zdjęcie przedstawia najprawdopodobniej model drona MQ-9 Reaper. Więcej o tych pięknych maszynach możecie poczytać także na łamach Dziennika Zbrojnego:

PS Podziękowanie dla Pana Michała Gajzler’a za wyczerpujące informacje!

Dziś natomiast już wiemy, jak podaje tvn24, że do ataków ciężkim sprzętem już doszło!

 Siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii – poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby. Kirby nie sprecyzował, które konkretnie kraje uczestniczą obok USA w tych atakach. – Operacja trwa i nie jesteśmy w stanie podać w tej chwili szczegółów – powiedział rzecznik Pentagonu.  – Mogę potwierdzić, że amerykańskie siły zbrojne i państwa sojusznicze podjęły działania wojskowe przeciwko Państwu Islamskiemu. Ataki prowadzone są z powietrza, a wykorzystane do tego zostały zarówno myśliwce, śmigłowce, jak i pociski Tomahawk – powiedział Kirby.

Jak dodał decyzja, by rozpocząć ataki, „została podjęta wcześniej w poniedziałek przez Centralne Dowództwo USA w ramach zgody udzielonej przez naczelnego dowódcę sił zbrojnych, prezydenta Baracka Obamę”.

Kirby nie sprecyzował, które kraje uczestniczą obok USA w tych atakach. – Operacja trwa i nie jesteśmy w stanie podać w tej chwili szczegółów – powiedział rzecznik Pentagonu. Jak dodał, decyzja o podjęciu ataków „została podjęta wcześniej w poniedziałek przez Centralne Dowództwo USA w ramach zgody udzielonej przez naczelnego dowódcę sił zbrojnych, prezydenta Baracka Obamę”.

Według proszącego o anonimowość przedstawiciela amerykańskiej administracji, na którego powołuje się agencja Reutera, w atakach na terytorium Syrii uczestniczyły kraje arabskie – Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania i Bahrajn. Ich rola w operacji nie została sprecyzowana. Rolę pomocniczą odegrał Katar – dodało źródło.

Co atakowano?

Według dziennika „New York Times”, USA atakują z powietrza i morza cele IS wzdłuż irackiej granicy oraz w mieście Rakka, uważanym de facto za stolicę IS w Syrii. Myśliwce nadlatują z kilku sąsiednich państw arabskich, uderzając w cele, w tym składy broni, magazyny, baraki i budynki wykorzystywane przez bojowników z IS. Natomiast pociski Tomahawk zostały wystrzelone z amerykańskich okrętów wojennych znajdujących się w regionie.

Urzędnicy w Pentagonie poinformowali, że celem kampanii, jest pozbawienie bojowników bezpiecznego schronienia, jakim cieszą się w Syrii. Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka  po nalotach „są dziesiątki zabitych i rannych”.

8670d766-42de-11e4-85ad-0025b511226eŹródło: Shutterstok

źródło inf.: tvn24.pl

Artykuły podobne

  • System „antydronowy” Northrop Grumman C-UAS kończy testy ogniowe w Yuma w Arizonie

    HUNTSVILLE, Alabama – 22 listopada 2022 r. – System dowodzenia i kontroli (C2) krótkiego zasięgu Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) pomyślnie przeszedł najbardziej złożony jak dotąd system testów systemów. Forward Area Air Defence Command and Control (FAAD C2) służył jako system C2 dla wszystkich zasobów C-UAS używanych do wykrywania i […]

  • LOCUST – drony obserwacyjno-uderzeniowe działające w roju.

    Nad systemem LOCUST pracuje Office of Naval Research (ONR, o dziwo, tym razem nie jest to DARPA). W szczególe program ten zakłada użycie niedużych dronów w misjach obserwacyjnych, jak i bojowych, które będą działać razem, w tzw. roju. Program ten dla amerykańskiego Pentagonu ma kluczowe znaczenie, ponieważ zakłada użycie tanich maszyn masowo (zatem będą oszczędności), […]

  • Australia w kolejce po MQ-9 Reaper ?

    Jak donosi Defense24, Amerykanie z US Air Force szkolą australijskich operatorów bezzałogowców w zakresie obsługi MQ-9 Reaper. Co prawda brakuje tu informacji, aby Australia kupowała takowe maszyny, jednak nie trudno się domyślić, iż takie plany bez wątpienia posiada. Tym bardziej jest to prawdopodobne, ponieważ informacja ta zbiega się nieprzypadkowo z inną – mianowicie amerykański Departament […]

  • DARPA. Projekt CODE.

    W mediach, zwłaszcza internetowych, pojawiła się ostatnio ciekawa informacja o dronach uderzeniowych, które to będą w stanie atakować niczym wataha wilków. Brzmi pięknie, ale o co tak naprawdę chodzi? Co mają wspólnego drony z wilkami? Sprawcą tegoż medialnego zamieszania jest, dobrze przez wielu znana, DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency, USA, pl: Agencja Zaawansowanych Projektów […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).