via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Niemcy i Francja wspólnie zbudują bezzałogowca do zadań bojowych.

Obecnie niemiecka Bundeswehra korzysta w Afganistanie z izraelskiego modelu „Heron 1” (oblatany już w 1994r). To dobry i sprawdzony sprzęt, jednak jest on zbyt „mały”, by przenosić broń. Zatem, żeby posiadać bezzałogowe systemy walki, Bundeswehra musi albo kupować bezzałogowce amerykańskie, ewentualnie izraelskie, lub je dzierżawić. Inne opcje są raczej mało prawdopodobne.

Heron I, fot: wikipedia.org

Heron I, fot: wikipedia.org

Stąd pomysł, aby przy wsparciu dużo bardziej doświadczonej w tym zakresie Francji, zbudować własnego bezzałogowca, który miałby także zdolność bojową (poza oczywistą, czyli zwiad, obserwacja).

 Niemcy i Francja zamierzają jeszcze w tym roku podpisać porozumienie przewidujące budowę średniej wielkości drona mogącego wykonywać także zadania bojowe – poinformowała Bundestag niemiecka wiceminister obrony Katrin Suder. Suder spotkała się w poniedziałek wieczorem z komisją obrony Bundestagu. Projekt ma być przedmiotem rozmów podczas niemiecko-francuskich konsultacji rządowych we wtorek w Berlinie z udziałem kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francois Hollande’a.

W projekcie mają uczestniczyć także Włochy. O konieczności budowy europejskiego drona była mowa także podczas spotkania ministrów obrony Trójkąta Weimarskiego – Polski, Niemiec i Francji – w poniedziałek w Poczdamie.
Średniej wielkości dron, który może zostać w razie potrzeby uzbrojony, ma powstać do 2025 roku.
źródło: pk / PAP, tvn24

Artykuły podobne

  • Turecki UCAV odrzutowy Kizilelma wykonał swój pierwszy pełny oblot

    Turecka firma obronna Baykar poinformowała, że ​​jej pierwszy bezzałogowy powietrzny pojazd bojowy z napędem odrzutowym (UCAV) odbył swój dziewiczy lot dnia 14.12.2022. Kızılelma będzie mogła przenosić 1500 kilogramów ładunku (broń i urządzenia itp.). Zasięg lotu wynosi 930 kilometrów, a wysokość operacyjną zadeklarowano na 10 668 metrów. Może działać w powietrzu przez pięć godzin i osiąga maksymalną prędkość […]

  • Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

    Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt […]

  • Francja: drony zwalczane przez drony

    O tym, że francuska administracja ma problem z dronami, przekonywać nikogo nie trzeba. W ciągu ostatnich miesięcy doszło w tym kraju do co najmniej kilku poważnych naruszeń stref chronionych przez drony, co zaniepokoiło nie tylko lokalną społeczność, ale także i międzynarodową. Drony latały wielokrotnie nad obiektami ważnymi strategicznie dla państwa, m.in. wielokrotnie nad elektrowniami atomowymi, […]

  • Polskim Gryfem zostanie brytyjski Watchkeeper?

    Gryf, dla przypomnienia, to kryptonim planu pozyskania dla Polskich Sił Zbrojnych dronów w programie „Bezzałogowe systemy rozpoznawcze i rozpoznawczo – uderzeniowe”, w szczególności chodzi o zestawy, które będą używane w armii na szczeblu dywizji (na szczeblu operacyjnym mają być Zefiry – przewiduje się raczej coś większego, typu MQ-9). Gryfy, z założenia, to także bezzałogowce klasy […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).