via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

LAOS: Drony będę szukać niewybuchów z czasów wojny.

Wojna w Laosie wszakże zakończyła się już lata temu, jednak do dziś ten biedny kraj boryka się z jej skutkami. Jednym z największych problemów tamtejszej ludności cywilnej są „stare” bomby; niewybuchy z czasów wojny, które ciągle są groźne. Szacuje się, że w ciągu trwającego ok 9 lat konfliktu, ziemia w Laosie przyjęła ok 2 mln ton ładunków wybuchowych, z czego nadal zagrażać może ok 80 mln bomb (szacunkowe dane, dotyczą małych bomb, podano już ilościowo).

Bomba z czasów wojny, Laos, fot: thestack.com

Bomba z czasów wojny, Laos, fot: thestack.com

W okresie od 1964 do 1973 roku podczas wojny wietnamskiej, Amerykanie zrzucili na Laos ponad 270 milionów bomb kasetowych, jak ktoś sprytnie wyliczył, bomby spadały średnio co 8 minut, 24 godziny na dobę, przez 9 lat! //(podaje alinkluziw.com)

W tej niezwykle trudnej sytuacji pomóc mają bezzałogowce.

Amerykańska firma ArchAerial chce wykorzystać swój topowy produkt – Octocopter (2) do prac poszukiwawczych ww. niewybuchów. Firma posiada już doświadczenie przy tworzeniu m.in. map rolniczych terenów oraz wykopalisk archeologicznych, a także uczestniczyła w różnych badaniach akademickich.

Octocopter 2, fot: archaerial.com

Octocopter 2, fot: archaerial.com

W Laosie octocopter miałby tworzyć trójwymiarowe mapy pól minowych oraz wyznaczać potencjalne lokalizacje niewybuchów (maszyna do tego celu zostanie wyposażona w tzw. LIDAR oraz odpowiednie czujniki).

Czy drony będą ratować życie?

Luang Prabang, młoda kobieta podczas festiwalu Hmong. fot:wikipedia.org

Luang Prabang, młoda kobieta podczas festiwalu Hmong. fot:wikipedia.org

Bez wątpienia, jeśli bezzałogowce spełnią swoją rolę prawidłowo, uda się dzięki temu ocalić na pewno sporo ludzkich istnień. Trzeba jednak także pamiętać, iż rzeczone bomby w Laosie w większości pochodzą właśnie z Ameryki.

źródło: thestack.com, engadget.com, alinkluziw.com.

Artykuły podobne

  • Kolejowe drony. Na szynach?

    Otóż, jako, że składy PKP są nagminnie okradane z ładunku węglowego i jako, że złodzieje są w dalszym ciągu w dużej mierze bezkarni, i jako, że stare metody zawodzą, toteż nasze kochane, bardzo kreatywne PKP postanowiło walczyć z procederem w nowy, dość oryginalny sposób (za publiczne pieniądze!). Tajna broń PKP to oczywiście drony! Zacznijmy może […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).