via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Bezzałogowców MQ-9 Reaper przybywa. Zaskakująca cena wersji eksportowanych.

MQ-9 Reaper, Fot. USAF

MQ-9 Reaper, Fot. USAF

Firma General Atomic, która to produkuje bezzałogowce uderzeniowego klasy MALE – MQ-9 Reaper, przeżywa obecnie istny renesans. Otóż w ostatnich dniach U.S. Air Force podpisało z wymienioną firmą kontrakt na dostawę kolejnych 24 maszyn MQ-9 w wersji Block 5 (najnowszy model). Wartość umowy 279,145 mln dolarów.
Dostawa ma być zrealizowana do końca 09.2017 roku. Drony mają być dostarczone wraz z częściami zamiennymi i sprzętem pomocniczym. Podkreślam ponownie – 279 mln $.

To jednak nie koniec zamówień! Ponieważ te same drony trafią także do Holandii. Obecnie Holandia uzyskała już zgodę amerykańskiego Departamentu Stanu na sprzedaż tychże bezzałogowców, zatem spodziewać się można w najbliższym okresie zwieńczenia transakcji w postaci podpisanej umowy. Etap szkoleń dla holenderskich żołnierzy w zasadzie już się rozpoczął.

W szczególe, Holandia chce zakupić 4 bezzałogowce MQ-9 Reaper Block 5 (czyli ta sama wersja, co dla Air Force), podobnie jak amerykańskie wojsko, wraz z częściami zamiennymi i sprzętem pomocniczym. Dokładniej chodzi o 4 stacje kontroli, 2 zapasowe silniki TPE331-10T oraz systemy łączności, nawigacji oraz celownicze, a także  pakiet logistyczno-szkoleniowy.

Holendrzy przewidują, że wstępną gotowość operacyjną ich nowy sprzęt uzyska już w 2016r. Drony będą stacjonować w bazie Leeuwarden, I na koniec największa ciekawostka, mianowicie cena tych 4 bezzałogowców wraz z „dodatkami” – Uwaga – Łącznie pakiet wyceniono na 339 mln dolarów !

Szacuje się, że najprawdopodobniej ta cena będzie zbita nawet poniżej 300 mln, aczkolwiek zauważ, że U.S. Air Force zakupił 24 identyczne bezzałogowce za 279 mln $, Holandia zaś aż 4 za ponad 300 mln $ ! Cena unikalnej technologii ? ? ?

Marża „zewnętrzna” Amerykanów na ich sprzęt jednak nie odstrasza tak, jakby można było się tego spodziewać, Reapery mają już Włochy, Francja, Wielka Brytania…. i pewno za kilka lat, będzie mieć i Polska (czytaj plan modernizacji Polskich Sił Zbrojnych, kryptonim Zefir.)

MQ-9 Reaper, Fot. USAF

MQ-9 Reaper, Fot. USAF

Reapery, to oczywiście świetne bezzałogowce, którym trudno dorównać, aczkolwiek czy są aż tyle warte, by na tak dużą kwotę przepłacać kosztem rodzimego przemysłu zbrojeniowego? Gdyby te grube miliony pokierować nieco w inną stronę, w podobnym okresie pewno nie jedno państwo mogłoby opracować podobną technologię, co amerykańska. Co więcej, daleko przykładów szukać nie trzeba. … Na naszym rodzimym rynku bezzałogowców, jest obecnie masa niedofinansowanych firm, które przy odpowiedniej pomocy budżetu państwa, mogłyby zdziałać cuda… Tymczasem bez odpowiednich sponsorów, nie stać jest ich nawet na wdrożenie norm jakości oraz norm NATO, które to by dopuszczały je do wojskowych przetargów… To oczywiście trudniejszy scenariusz do zrealizowania, niż zakup gotowców z USA, ale czy nie warto o tym w końcu pomyśleć ? ? ?

Na koniec krótko dla przypomnienia o samym bezzałogowcu MQ-9…

To dron dość wszechstronny, wykorzystywany zarówno do zwiadu, jak i do operacji bojowych. Może przenosić  do 14 rakiet AGM-114 Hellfire lub Brimstone, bomby GBU-12, czy GBU-38. W wariancie Block 5 dodatkowo zwiększono max masę startową, udźwig i zasięg. Doposażono go w radiostację dwukanałową ARC-210, bezpieczniejsze łącze danych o wyższej przepustowości oraz system autonomicznego lądowania.

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

źródło: D24, DziennikZbrojny

Artykuły podobne

  • Chiny zaprezentowały nowego Wing Long’a trzeciej już generacji

    Wing Loong 3, zwany także Chengdu GJ-3 lub Pterodactyl 3 został zaprezentowany 8 listopada 2022 w trakcie pokazów lotniczych w Zhuhai w prowincji Guangdong w Chinach. Wing Long należy do największych i jednych z najlepiej wyposażonych bezzałogowców kategorii MALE na świecie. Jest tym samym konkurencją dla znanych amerykańskich maszyn klasy MQ-1 Predator czy MQ-9 Reaper. […]

  • DARPA: Projekt TERN – pokładowe bezzałogowce klasy MALE.

    Czym nas dziś DARPA zaskoczy? DARPA (Defense Advanced Research Project Agency – Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych), tym razem we współpracy z biurem badań naukowych US Navy (Office of Naval Research), pracuje nad kolejnym, ambitnym projektem bezzałogowca, zwanym dalej TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node, oznacza także rybitwę). Rola tych dwóch organizacji sprowadza się w zasadzie […]

  • Hammerhead ledwo zaliczył oblot, a już został sprzedany…

    Nie zdążyliśmy się nacieszyć informacją od włoskiej firmy Piaggio Aero, że ich topowy bezzałogowiec klasy MALE wykonał już pierwsze loty, a już dobiega nas kolejna informacja, że ta sama firma znalazła już pierwszego nabywcę na swój system! Dodam, że oczywiście mowa o bezzałogowym samolocie P.1HH Hamerhead. Informacja, podobnie jak poprzednia o oblocie, pojawiła się pod […]

  • Australia w kolejce po MQ-9 Reaper ?

    Jak donosi Defense24, Amerykanie z US Air Force szkolą australijskich operatorów bezzałogowców w zakresie obsługi MQ-9 Reaper. Co prawda brakuje tu informacji, aby Australia kupowała takowe maszyny, jednak nie trudno się domyślić, iż takie plany bez wątpienia posiada. Tym bardziej jest to prawdopodobne, ponieważ informacja ta zbiega się nieprzypadkowo z inną – mianowicie amerykański Departament […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).