via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

DARPA: Projekt TERN – pokładowe bezzałogowce klasy MALE.

Czym nas dziś DARPA zaskoczy?

Koncept TERN, fot: defense-update.com

Koncept TERN, fot: defense-update.com

DARPA (Defense Advanced Research Project Agency – Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych), tym razem we współpracy z biurem badań naukowych US Navy (Office of Naval Research), pracuje nad kolejnym, ambitnym projektem bezzałogowca, zwanym dalej TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node, oznacza także rybitwę).

Rola tych dwóch organizacji sprowadza się w zasadzie do koordynacji działań wykonawców projektów, w tym wypadku amerykańskich koncernów Northrop Grumman Corp. i AeroVironment Inc. (wyłonionych w drugim etapie postępowania) .

Projekt TERN w szczególe polega na budowie bezzałogowca uderzeniowego klasy MALE (medium-altitude, long-endurance – średniego pułapu i dużej długotrwałości lotu), który będzie wykorzystywany na małych i średnich jednostkach pływających, zatem w grę wchodzi bardzo ograniczona przestrzeń startu i lądowania. Bezzałogowiec powinien mieć też zdolność atakowania zarówno celów naziemnych, jak i nawodnych.

Koncept TERN, fot: DARPA

Koncept TERN, fot: DARPA

Etap pierwszy projektu wstępnie obejmował firmy Northrop Grumman, AeroVironment, Aurora Flight Sciences, Carter Aviation Technologies i Maritime Applied Physics Corp, które miały opracować wstępną koncepcję projektu.

Obecnie, w ramach etapu drugiego, trwają prace analityczno-projektowe już tylko dwóch podmiotów wymienionych powyżej, we wrześniu tego roku natomiast DARPA rozstrzygnie, który z projektów bardziej spełnia ich oczekiwania i tym samym który zostanie wdrożony.

Etap trzeci, to rok 2017, kiedy to rozpoczną się prace badawcze nad prototypem.

Ciekawe, jak bardzo te „okrętowe” bezzałogowce nawiązywać będą do konstrukcji załogowych, znanych, amerykańskich pionowzlotów… Konstrukcja rodzaju właśnie Osprey wydaje się w tym wypadku racjonalnym posunięciem.

źródło: DARPA, defense-update.com

Artykuły podobne

 • System „antydronowy” Northrop Grumman C-UAS kończy testy ogniowe w Yuma w Arizonie

  HUNTSVILLE, Alabama – 22 listopada 2022 r. – System dowodzenia i kontroli (C2) krótkiego zasięgu Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) pomyślnie przeszedł najbardziej złożony jak dotąd system testów systemów. Forward Area Air Defence Command and Control (FAAD C2) służył jako system C2 dla wszystkich zasobów C-UAS używanych do wykrywania i […]

 • Chiny zaprezentowały nowego Wing Long’a trzeciej już generacji

  Wing Loong 3, zwany także Chengdu GJ-3 lub Pterodactyl 3 został zaprezentowany 8 listopada 2022 w trakcie pokazów lotniczych w Zhuhai w prowincji Guangdong w Chinach. Wing Long należy do największych i jednych z najlepiej wyposażonych bezzałogowców kategorii MALE na świecie. Jest tym samym konkurencją dla znanych amerykańskich maszyn klasy MQ-1 Predator czy MQ-9 Reaper. […]

 • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

  X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

 • Polskim Gryfem zostanie brytyjski Watchkeeper?

  Gryf, dla przypomnienia, to kryptonim planu pozyskania dla Polskich Sił Zbrojnych dronów w programie „Bezzałogowe systemy rozpoznawcze i rozpoznawczo – uderzeniowe”, w szczególności chodzi o zestawy, które będą używane w armii na szczeblu dywizji (na szczeblu operacyjnym mają być Zefiry – przewiduje się raczej coś większego, typu MQ-9). Gryfy, z założenia, to także bezzałogowce klasy […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).