via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

DHL udowadnia, że dron kurier, to nie fikcja!

Swego czasu pisaliśmy na łamach InfoDron’a, że firma Google prowadzi badania nad dronem, który miałby dostarczać przesyłki, tzw projekt  X, jak zapewnia sam kierujący przedsięwzięciem, Nicholas Roy , projekt wymaga jeszcze lat udoskonalania, zanim ich drony polecą komercyjnie. Amazon zaś dostał dosłownie i w przenośni kosza od Federalnej Administracji lotnictwa (dotyczy USA) i w sumie w USA także (jeszcze) nie polecą. Może w Indiach, ale póki co, sprawa nie wygląda dobrze.
W odróżnieniu od Google oraz Amazona, firma DHL może się poszczycić mianem pierwszej firmy kurierskiej w Europie, a może nawet i na świecie w tej skali, która dostarcza swoje przesyłki dronem! Póki co w ograniczonym zakresie, ale ważne, że system przesyłania paczek właśnie za pomocą dronów działa!

uid_517ffc1bda2afc7dbb69a7fb79a02db71411577186907_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_355fot. YouTube/DHL

Obecnie dron Deutsche Post DHL dostarcza na wyspę Juist na morzu Północnym leki z apteki w Seehund (z lądu). Zatem dron pokonuje ok 12 km nad wodą w kilkanaście minut. Porównując ten sposób z rozwiązaniem klasycznym, na pewno wynik cieszy, a nawet jeśli nie, to przynajmniej zastanawia 😉 .

ByXR7X7IQAA1kaTfot https://pbs.twimg.com/media/ByXR7X7IQAA1kaT.jpg

Pytanie tylko jak z bezpieczeństwem przesyłek? Czy chciałbyś, aby Twoją cenną przesyłkę wręczył Ci dron lecący wcześniej nad morską głębią, albo górską przepaścią? Wg mnie rozwiązanie jest fajne, pionierskie wręcz i na pewno usprawni dostarczanie przesyłek do trudno dostępnych miejsc, jednak priorytetem w tego rodzaju przedsięwzięciach musi być bezpieczeństwo, niezawodny sprzęt, który z bardzo dużym prawdopodobieństwem doleci do celu. DHL posługuje się obecnie modelem drona DHL Paketkopter 2.0. Zapamiętajcie tę nazwę, bo w świecie dronów, to prawie jak Krzysztof Kolumb! 🙂 Jürgen Gerdes z Deutsche Post zapewnia, że dron jest najbezpieczniejszy w swojej klasie oraz że wkrótce podobne maszyny mogą dostarczać przesyłki także do innych trudno osiągalnych miejsc. Ile w tym prawdy, się okaże. Trzymamy kciuki za przedsięwzięcie i życzymy mieszkańcom Juist, aby ich leki zawsze były na czas!

DHL-paketkopter-2-0_2DHL Paketkopter 2.0

DHL-paketkopter-2-0

DHL Paketkopter 2.0

dhl-drones-parcel-delivery.si

DHL Paketkopter 2.0

A flock of pigeons flies with a prototype "parcelcopter" of German postal and logistics group Deutsche Post DHL in Bonn

DHL Paketkopter 2.0

źródło: NDR.de, Theverge.com

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).