European Data Relay System (EDRS) będzie świadczył usługi na potrzeby programu Copernicus we współpracy z Komisją Europejską.
Po niedawnej decyzji potwierdzającej partnerstwo pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), a Airbus Defence and Space i European Data Relay System (EDRS), osiągnięto porozumienie z Komisją Europejską w sprawie świadczenia usług EDRS na rzecz unijnego programu Copernicus. ESA oraz Airbus Defence and Space podpisały odpowiednią umowę, która przewiduje świadczenie usług EDRS na potrzeby misji Copernicus Sentinel-1 i -2 w latach 2015-2021. Umowa może być przedłużona do 2028 r.
Podobnie jak światłowody na Ziemi, EDRS, nazywany też Kosmiczną Infostradą, zapewni laserową komunikację w przestrzeni kosmicznej z szybkością sięgającą 1,8 gigabita na sekundę. EDRS umożliwi transmisję danych z satelitów obserwacyjnych, dronów lub samolotów na Ziemię za pośrednictwem geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych, w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dzięki temu ESA będzie mogła szybciej i bezpieczniej pobierać większe ilości danych obrazu, co usprawni monitorowanie środowiska, reagowanie na katastrofy i zarządzanie kryzysowe.
Umowa obejmuje powołanie Wspólnego Komitetu Wykonawczego, w którym zasiądą wysocy rangą przedstawiciele Komisji Europejskiej, ESA oraz Airbus Defence and Space w celu monitorowania statusu i ewolucji EDRS jako autonomicznego, europejskiego systemu przekazywania danych.
ESA i Airbus Defence and Space podpisały też umowę w sprawie zapewnienia możliwości przekazywania danych w innych przyszłych misjach ESA i jej partnerów. Pierwszym dodatkowym użytkownikiem będzie moduł Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), który od 2017 r. będzie korzystał z usług przekazywania danych na potrzeby eksperymentów naukowych oraz efektywniejszej komunikacji z astronautami na pokładzie ISS.
O EDRS
Pierwszy moduł systemu EDRS, EDRS-A, zostanie wyniesiony w połowie 2015 r. na pokładzie satelity Eutelsat-9B, a następnie dołączy do niego dedykowany satelita EDRS-C. Satelita EDRS-C, oparty na platformie SmallGEO firmy OHB Systems AG, będzie również zawierał moduł telekomunikacyjny HYLAS-3 firmy Avanti.
Do unikatowych cech EDRS należą: dwukierunkowe optyczne łącze satelitarne działające z szybkością 1,8 Gb/s, które wykorzystuje laserowy terminal komunikacyjny opracowany w Niemczech przez TESAT na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), dwukierunkowe łącze w paśmie Ka o szerokości 300 MHz w EDRS-A, a także łącze z Ziemią o przepustowości 1,8 Gb/s.
Umieszczenie dwóch modułów EDRS na orbicie geostacjonarnej umożliwi transmisję takich danych, jak obserwacyjne zdjęcia Ziemi, w czasie zbliżonym do rzeczywistego, z bezprecedensową szybkością.
źródło: komunikat prasowy Airbus Defence and Space