via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Portugalia: dron dostarczający internet gotowy do lotu.

Portugalski Quarkson poinformował, iż ich najmniejszy bezzałogowiec z serii SkyOrbiter, zakończył sukcesem pierwsze loty. Miało to miejsce już 2 kwietnia tego roku.

SkyOrbiter , fot:Quarkson

SkyOrbiter , fot:Quarkson

SkyOrbiter to stratosferyczny, w pełni autonomiczny bezzałogowiec, którego głównym zadaniem z założenia będzie dostarczanie internetu w najbardziej niedostępnych zakątkach świata, za pośrednictwem technologii LTE, 3G, 2G oraz Wi-Fi.

Najmniejszy SkyOrbiter ma 5 m rozpiętości, w ramach testów leciał zaledwie na wysokości 100 metrów nad ziemią i dostarczał wówczas tylko Wi-Fi. Jednak demonstracja pokazała, iż opracowana technologia jak najbardziej działa, a sama firma Quarkson chciałaby także przetestować i większe, już zbudowane modele, m.in. LA25 (liczba określa rozpiętość). Chciałaby, jednak na drodze stanęły przepisy – portugalski odpowiednik ULC, nie wydał zgody na przelot tak dużego bezzałogowca. Stąd firma Quarkson poważnie rozważa przeniesienie całego przedsięwzięcia poza granice kraju.

Warto także dodać, iż cała seria SkyOrbiterów docelowo zasilana będzie za pomocą ogniw słonecznych umieszczonych na skrzydłach. Testowany, wspomniany model, poleciał jednak bez takich ogniw. Docelowo, zasilanie energią słoneczną ma pozwolić, by SkyOrbitery mogły pozostawać w powietrzu dosłownie przez całe tygodnie. Na ziemię schodziłyby tylko w celach konserwacyjnych.

Największy SkyRobiter to model LA75 i jak nietrudno się domyśleć, jego rozpiętość, to 75 metrów. Jak na razie, to tylko koncept, jednak firma Quarkson wierzy, że ich największe modele także są w stanie polecieć.

Firma zapowiada, iż oficjalna prezentacja ich bezzałogowca będzie miała miejsce 30 kwietnia tego roku w Portugalii oraz 5 maja w Las Vegas.

Zerknijmy na koniec, jak wyglądał oblot:

Warto przypomnieć, iż równoległe starania w zakresie dostarczania internetu przez drony, prowadzi także Facebook (w ramach projektu internet.org). Obie firmy, mimo gigantycznych różnic w ich budżetach, poczyniły w tym roku już znaczące postępy.

źródło: twitter, fb, quarkson.com

Artykuły podobne

  • Demonstracja SATCOM na MQ-9B SkyGuardian

    Wyższe szybkości transmisji danych zwiększają bezpieczeństwo i niezawodność RPA SAN DIEGO – 10 listopada 2022 r. – Firmy General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI), SES i Hughes Network Systems (HUGHES) podjęły współpracę w celu pomyślnego zademonstrowania komunikacji satelitarnej na wielu orbitach (SATCOM) przy użyciu dostarczonego przez GA-ASI MQ- 9B SkyGuardian® zdalnie sterowany samolot (RPA). Demonstracja odbyła się […]

  • Ani Facebook, ani Google. To Quarkson jest pierwsze!

    Koncepcja…. fot: google+ Pomysł na internet z drona nie jest już taki nowy. Wiele firm próbowało, niektóre nadal próbują, a niektórym już się udało! Np Facebook jakiś czas temu kupił Ascentę, firmę produkującą drony solarne, które to latają na dużych wysokościach i w zamyśle udostępniać mają internet. Podobny krok wykonało Google i kupiło Titan Aerospace, […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).