via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Seeker 400 16h nad Pd. Afryką – próba siły.

f3eefd4a362cc431f5933cc40294d438Ilustracja: Denel Dynamics.

Południowoafrykańska firma Denel Dynamics przeprowadziła próby bezzałogowca Seeker 400, zdolnego do pozostawania w powietrzu nawet przez 16 godzin.

Jak pisze Engineering News, zakres testów obejmował wykonanie lotów z pełnym ładunkiem. Próby prowadzono na poligonie Alkantpan, położonym w Republice Południowej Afryki. Przedstawiciel Denel Dynamics wyraził zadowolenie z przebiegu prowadzonych testów. Zapewnił on jednocześnie, że produkcja seryjna dronów Seeker 400 powinna zostać rozpoczęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Bezzałogowce Seeker 400 zostały opracowane przez firmę Denel Dynamics, z siedzibą w Republice Południowej Afryki. Mogą one pozostawać w powietrzu przez okres do 16 godzin i wykonywać loty na wysokości do 18 000 stóp (ok. 5500 m), w odległości do 250 km od miejsca bazowania. Maksymalny zasięg może jednak wzrosnąć do 700 km, jeżeli w obszarze działań rozmieszczone zostaną dodatkowe stacje kontroli.

Systemy Seeker 400 są zdolne do przenoszenia ładunku o masie do 100 kg, a maksymalna prędkość wynosi 150 km/h. Południowoafrykańskie bezzałogowce mogą wykorzystywać dwa typy wyposażenia jednocześnie (np. głowicę elektrooptyczną i system rozpoznania radioelektronicznego), co pozwala na wykonywanie różnych zadań w trakcie jednej misji. Według informacji producenta maszyny tego typu mogą ponadto być uzbrojone w dwa pociski kierowane laserowo o zasięgu do 10 km.

Bezzałogowe systemy powietrzne rozwijane są w Republice Południowej Afryki od lat 80. XX wieku. Wcześniej wdrożono do produkcji systemy Seeker 2, które trafiły do użytkowników eksportowych i były wykorzystywane operacyjnie między innymi w Afganistanie.

źródło: defence24.pl

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).