via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Studiowanie dronów? W Polsce możliwe już od lutego przyszłego roku!

Prekursorem w oferowaniu studentom nowych kierunków studiów, na których można się nauczyć obsługi dronów w stopniu profesjonalnym jest Politechnika Gdańska, dalej zwana PG.

W ramach promocji swojego nowego kierunku II stopnia, który ma ruszyć już od lutego 2015, PG organizuje w tym roku cykl spotkań o charakterze otwartym, na których można zobaczyć wybrane modele oraz jak one działają w praktyce, jak się nimi steruje, a także można się też nauczyć podstaw obsługi/sterowania. Jedno z takich spotkań odbyło się m.in. wczoraj na dziedzińcu im. Jana Heweliusza w Gmachu Głównym PG. Organizowane pokazy/kursy są bezpłatne!

PG

facebook.com, fot. Krzysztof Krzempek

Nowa kierunek studiów II stopnia, o którym mowa, to „Techniki geodezyjne w inżynierii”, dzięki któremu można będzie w ciągu 3 semestrów uzyskać specjalność SIP i teledetekcja w gospodarce morskiej.

Jest to kierunek międzywydziałowy, prowadzony wspólnie z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa. Uczelnia m.in. tak zachęca młodzież do podjęcia studiów:

Dynamiczny rozwój gospodarki morskiej powoduje stale rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów  z zakresu pomiarów przy budowie i remoncie jednostek pływających, konstrukcji morskich zwłaszcza w sektorze offshore, technologii podwodnych oraz korzystania  z zasobów mórz i oceanów. W nurt tych oczekiwań wpisuje się kierunek ,,Techniki geodezyjne w inżynierii”. Dzięki gruntownej wiedzy z geodezji i metrologii wspartej znajomością współczesnych technik pomiarowych związanych z budową, eksploatacją i wyposażeniem jednostek pływających oraz konstrukcji offshore i podwodnych, a także  umiejętnością posługiwania się współczesnymi systemami informacji przestrzennej, będziesz poszukiwanym pracownikiem największych firm w naszym regionie, a także koncernów międzynarodowych działających w tym obszarze.

źródło: http://pg.edu.pl/inzyneirii-ladowej-i-srodowiska

Brzmi pięknie, ale gdzie tu miejsce dla dronów?

Jak przekonuje prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, zastosowanie dronów jest coraz szersze. Wykorzystują je w pracy już nie tylko studia filmowe ale firmy z branży geodezyjnej lub medialnej. Natomiast PG skupia się przede wszystkim na zastosowaniu ich w technice, głównie do wykonywania pomiarów. Stąd pomysł na nowy kierunek, na którym aktywnie korzystać się będzie z dronów.

Wstępnie, ma być ich minimum 4. Właścicielem jest jeden z pracowników PG, dr. inż. Henryk Olszewski.

Czy to dużo, czy mało, na pewno ilość chętnych studentów zweryfikuje. Jeśli zainteresowanie nowym kierunkiem okaże się spore, uczelnia zapewne rozszerzy swoją ofertę o nowe modele.

Z mojego punktu widzenia, pięknie, że pojawiają się takie inicjatywy i młodzi ludzie mogą nauczyć się zawodu, o którym marzą. Z drugiej zaś strony, droga do dosłownego studiowania dronów, czyli np ich budowy, projektowania, lub „szerokiego” zastosowania, jeszcze daleka. Niemniej, nie od razu Rzym zbudowano i miejmy nadzieję, że Politechniki, na których można studiować np robotykę, także podejmą podobne wyzwania. Chętnych na pewno nie zabraknie. Dobra i geodezja na początek. Gratuluję pomysłu.

Na koniec jeszcze jedna focia.

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

źródło: fanpage FB Politechniki, strona PG

Artykuły podobne

  • Certyfikowane ośrodki szkoleń dla operatorów BSP w Polsce.

    Rosnące zapotrzebowanie wśród operatorów dronów na świadectwa kwalifikacji UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator), które to wydaje w Polsce tylko ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego), sprawiło, iż coraz to więcej instytucji i firm ubiega się o prawo do szkoleń dla takich osób (potencjalnych operatorów). Dodajmy, iż chodzi o komercyjne loty w zasięgu wzroku (VLOS) oraz poza nim […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).