via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

UCAV Dassault nEUROn zakończył pierwszy etap testów w locie sukcesem.

Dassault nEUROn, to europejski bezzałogowiec bojowy (UCAV – unmanned combat aerial vehicle), wykonany w technologii stealth. Zaznaczmy, to projekt doświadczalny – sama maszyna jest jedynie demostratorem technologii, która po udoskonaleniu i testach, zostanie użyta przy budowie już komercyjnych maszyn (Future Combat Air System). Wiodącą wytwórnią bezzałogowca jest francuski Dassault Aviation.

nEUROn, fot: Dassault Aviation

nEUROn, fot: Dassault Aviation

Jak donosi francuska agencja ds. zamówień obronnych (DGA), nEUROn ma już pierwszą serię testów w locie za sobą. Próby zostały przeprowadzone na terytorium Francji – lidera projektu. Loty, pod okiem Dassault Aviation, przeprowadzono w okresie od 31.10.2014r do 26.02.2015r.

Testom poddano m.in. skuteczność rozpraszania się fal radiolokacyjnych na powierzchni nEUROna podczas lotu w różnych trybach, m.in. z otwartymi komorami na uzbrojenie oraz sprawność łącz informacyjnych i pokładowych urządzeń optoelektronicznych. W kolejnym kroku Francuzi badali poziom emisji promieniowania termicznego nEUROna oraz możliwości wykrycia tegoż bezzałogowca przez systemy naziemne i pokładowe stacje radiolokacyjne oraz termolokacyjne głowice samonaprowadzające pocisków rakietowych.

nEUROn, fot: Dassault Aviation

nEUROn, fot: Dassault Aviation

Po udanych próbach we Francji, nEUROn trafi kolejno do Włoch, gdzie będzie testowany przez koncern Alenia Aermacchi, a następnie do Szwecji, w której trafi w ręce Saaba.

Łącznie w projekt nEUROn zaangażowanych jest 6 krajów, poza wyżej wymienionymi, są to także Hiszpania, Szwajcaria i Grecja.

nEUROn swój oblot miał już 1 grudnia 2012r. Jest szeroki na 12,5 metra, długi na 9,5m, masa własna to 4900kg, startowa zaś 7000kg. Prędkość max, to 980km/h oraz pułap 14000m.

Można powiedzieć, że nEUROn to młodszy i mniejszy brat X-47B (fot. poniżej) amerykańskiej firmy Northrop Grumman. Dla porównania, X-47B to maszyna na 11,63m długa, 18,92m szeroka, masa własna to 6350kg oraz startowa – aż 20215kg (20ton!). nEUROn jest w stanie zabrać 2x250kg uzbrojenia, X-47B zaś aż 2 tony.

X-47B UCAS, fot: northropgrumman

X-47B UCAS, fot: northropgrumman

Finalnie, gdy ruszy produkcja komercyjna „klonów” nEUROna, zapewne te dysproporcje się zmniejszą.

źródło: DGA, Dassault Aviation, Altair, Wikipedia

Artykuły podobne

  • Turecki UCAV odrzutowy Kizilelma wykonał swój pierwszy pełny oblot

    Turecka firma obronna Baykar poinformowała, że ​​jej pierwszy bezzałogowy powietrzny pojazd bojowy z napędem odrzutowym (UCAV) odbył swój dziewiczy lot dnia 14.12.2022. Kızılelma będzie mogła przenosić 1500 kilogramów ładunku (broń i urządzenia itp.). Zasięg lotu wynosi 930 kilometrów, a wysokość operacyjną zadeklarowano na 10 668 metrów. Może działać w powietrzu przez pięć godzin i osiąga maksymalną prędkość […]

  • Polskim Gryfem zostanie brytyjski Watchkeeper?

    Gryf, dla przypomnienia, to kryptonim planu pozyskania dla Polskich Sił Zbrojnych dronów w programie „Bezzałogowe systemy rozpoznawcze i rozpoznawczo – uderzeniowe”, w szczególności chodzi o zestawy, które będą używane w armii na szczeblu dywizji (na szczeblu operacyjnym mają być Zefiry – przewiduje się raczej coś większego, typu MQ-9). Gryfy, z założenia, to także bezzałogowce klasy […]

  • Niemcy i Francja wspólnie zbudują bezzałogowca do zadań bojowych.

    Obecnie niemiecka Bundeswehra korzysta w Afganistanie z izraelskiego modelu „Heron 1” (oblatany już w 1994r). To dobry i sprawdzony sprzęt, jednak jest on zbyt „mały”, by przenosić broń. Zatem, żeby posiadać bezzałogowe systemy walki, Bundeswehra musi albo kupować bezzałogowce amerykańskie, ewentualnie izraelskie, lub je dzierżawić. Inne opcje są raczej mało prawdopodobne. Stąd pomysł, aby przy […]

  • Pakistańskie drony uderzeniowe już po pierwszych, udanych testach.

    Kilka dni temu, za pośrednictwem Twittera, wojskowe władze Pakistanu przekazały informację, jako, że ich rodzimej produkcji drony, wyposażone w naprowadzane laserowo rakiety, zakończyły testy sukcesem. Informacja dostępna jest na profilu generała Asim’a Bajwa. #COAS commends Engrs,scientists for untiring efforts to acquire state of art tech,put Pak in different league-3/5 pic.twitter.com/qdNgmRKs5b — AsimBajwaISPR (@AsimBajwaISPR) marzec 13, […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).