via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Uroczystość rozpoczęcia próbnych lotów dronów w Newadzie zwieńczona kraksą.

Wydarzenie sprzed dwóch dni, o którym pewno nikt by nie wiedział w szczerym świecie, gdyby nie mała wpadka…

Mowa oczywiście o upadku drona podczas inauguracyjnego lotu, dodajmy, dość ważnego, będącego jednocześnie kluczowym momentem uroczystości „ważnych”, aczkolwiek lokalnych urzędników.

W szczególe, chodzi o pierwszy, pokazowy lot bezzałogowca z ośrodka w stanie Newada, który to mógł wznieść się w powietrze bez bezpośredniej kontroli FAA. Ów pierwszy lot, jak już wspomniałem, zakończył się kraksą/upadkiem i co jeszcze ciekawsze, trwał dosłownie kilka sekund.

Sensurion Magpie MP-1 / fot: gizmodo.com

Sensurion Magpie MP-1 / fot: gizmodo.com

Na pokaz lotu owego feralnego dnia przybyło wielu gości, w tym lokalni politycy, m.in. gubernator Briana Sandovala, senatorowie Joe Hecka, Deana Hellera i Harrego Reida. Przed 19 grudnia tego roku raczej mało znane nazwiska dla świata. Dzień miał być o tyle niezwykły dla owych lokalnych władz, ponieważ rozpoczynał próbne loty BSLi w ich stanie (Newada), jak wspomniałem, bez bezpośredniego nadzoru FAA (Federal Aviation Administration).

Ośrodek, w którym dokonano owego nieudanego lotu, zlokalizowany jest na pustyni, w Eldorado Valley, ok. 50 km na wschód od Las Vegas. To szczególne miejsce, specjalnie wybrane z uwagi na możliwość przeprowadzania lotów BSLi niemal przez cały rok (wyjątkowo sprzyjająca ta tamtejsza aura 🙂 ).

Historia z Newadą jest o tyle dziwna, że loty miejscowych maszyn bezzałogowych nie nadzoruje FAA, a władze lokalne (Nevada Institute of Autonomous Systems), które tym samym wydają zgody/certyfikaty na loty nad tymże stanem w kontrolowanej przestrzeni powietrznej.

Dla tamtejszych mieszkańców jest to zapewne bardzo dobra wiadomość, mimo wpadki z inauguracyjnym lotem drona, ponieważ z FAA ogólnie lekko nie jest, zainteresowani na certyfikaty czekają miesiącami, a finalnie często dostają odmowę/kosza.

Nie byłbym sobą, gdybym też nie napisał choć jednego zdania o samym dronie. 🙂

UAV (amerykański odpowiednik BSLa) Sensurion Magpie MP-1 został wyrzucony z ręki, przeleciał dosłownie kilka metrów i zaliczył „pustynny piasek”. Jako, że nie upadł z dużej wysokości, generalnie nic mu się nie stało (oprócz wygiętych śmigieł i paru rys). Ucierpiał tylko honor odpowiedzialnej za sprzęt ekipy. MP-1 w sumie jest dość nieduży, waży ok 3,5 kg, rozpiętość skrzydeł ok 1,5 m.

Sensurion Magpie MP-1 / fot: Jason Valle – FOX5

Sensurion Magpie MP-1 / fot: Jason Valle – FOX5

Co ciekawe, przed uroczystym lotem, dron ten wykonał prawidłowy lot trwający kilkanaście minut.

Za drugim razem spadł. Czyżby operator stracił parę w ręce i za słabo rzucił?

Trudno powiedzieć, wiadomo za to na pewno, że „dronitolodzy świata” zapamiętają ten news na pewno na długo. 😉

I standardowo materiały wideo na koniec dla bardziej zainteresowanych tematem:

źródło: gizmodo.com, altair

Artykuły podobne

 • Drony transportowe. Porażka Google kontra sukces Amazona.

  Drony dostarczające przesyłki zakupione przez internet, to z całą pewnością ciekawy i intrygujący temat, z jednej strony dostrzec można w nim ogromny potencjał i ogólną aprobatę społeczną, z drugiej zaś masę zagrożeń, obaw i sprzeciwów. Na którą zaś stronę przechyli się szala zwycięstwa i dla kogo – o tym dalej. Zacznijmy od Google. Dla przypomnienia, […]

 • Anielska cierpliwość Amazona, czyli ciąg dalszy historii Prime Air.

  fot Amazon Po tym, jak w Stanach Zjednoczonych Amazon brzydko powiedziawszy dostał kosza od FAA (Federal Aviation Administration, czyli Federalna Administracja Lotnictwa, zasięg tylko USA) w sprawie użycia dronów do transportowania przesyłek kurierskich, Amazon zwrócił się kolejno w stronę Indii, gdzie prawo w tym zakresie jest bardziej liberalne (a w zasadzie nie ma żadnych przeszkód) […]

 • Czy Hollywood zaleje fala dronów?

  W USA to tym, kto może komercyjnie latać dronem, a kto nie może, decyduje FAA, czyli Federalna Administracja Lotnictwa. Jak dotąd znana jest z dużej powściągliwości, jeśli chodzi o wydawanie decyzji pozytywnych dla ubiegających się firm. Ostatnio kosza od wspomnianego FAA dostała m.in. firma Google, Disney, czy Amazon. O czym też na łamach InfoDrona pisaliśmy! […]

 • BP sprite, Amazon pragnienie

  Dron Puma (Fot. Materiały prasowe ze strony internetowej AeroVironment) Koncern paliwowy BP dostał pierwsze w USA zezwolenie na komercyjną eksploatację dronów ponad lądowymi terytoriami Stanów Zjednoczonych. Artykuł otwarty We wtorek amerykański rządowy Federalny Urząd ds. Lotnictwa (Federal Aviation Administration, FAA) ogłosił, że zezwolił koncernowi BP na komercyjną eksploatację dronów – bezzałogowych, zdalnie sterowanych samolotów – […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).