via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

6 tonowa Kizilelma z 1.5 tony uzbrojenia wkrótce nad tureckim niebem.

Turecki koncern Baykar, znany przede wszystkim jako producent modelu TB2, bezzałogowca biorącego aktywny udział w wojnie z Rosją na Ukrainie, poinformował o pierwszych udanych testach bezzałogowca odrzutowego klasy stealth Bayraktar Kizilelma (BBSL wcześniej oznaczanego jako Muharip İnsansız Uçak Sistemi). Test dotyczył autonomicznego kołowania.

www.baykartech.com

Koncern Bayraktar zapowiedział również, że Kizilelma ma się wznieść w powietrze najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Wniosek zatem jest oczywisty, iż model ten jest na ukończeniu i trafi niebawem do seryjnej produkcji.

www.baykartech.com

Czym jest Kizilelma?

Bez wątpienia będzie to jeden z największych, najcięższych i również najszybszych bezzałogowców, jakie powstały na świecie. Jego największe zalety, to duża maksymalna masa uzbrojenia do 1500kg, duża prędkość przelotowa do 0.6Ma, duża wysokość operowania do 11km i zasięg do 930km. Ponadto bezzałogowiec ten posiada właściwości stealth oraz potrafi startować/lądować z krótkiego pasa startowego, w związku z tym może być używany także przez marynarkę wojenną na lotniskowcach. Kizilelma potrafi działać samodzielnie ale także i we współpracy z załogowymi samolotami bojowymi. U uwagi na zastosowane uzbrojenie, bezzałogowiec potrafi także z powodzeniem atakować obiekty naziemne jak i powietrzne.

www.baykartech.com

Masa startowa Kizilelmy to aż 6ton, rozpiętość 10 m, długość 14,7 m i wysokość 3,3 m. Maszyna wyposażona jest w nowoczesny radar AESA (radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym). Przewiduje się również produkcję w 3 wariantach, t.j. Kizilelma-A z silnikiem AI-25TLT, ponaddźwiękowa Kizilelma-B z ukraińskim silnikiem AI-322F oraz  Kizilelma-C z silnikiem AI-322F.

www.baykartech.com

Warto również dodać, że całe uzbrojenie nie jest standardowo podwieszane pod maszyną, a znajduje się w specjalnych komorach, dzięki czemu maszyna jest trudniejsza do wykrycia przez radary.

www.baykartech.com

Pod względem niektórych właściwości, Kizilelma nieco przypomina niedawno prezentowany chiński bezzałogowiec Wing Long 3, który ma podobną masę startową oraz podobnie potrafi podnieść gigantyczną ilość uzbrojenia. Niemniej jest znacznie wolniejszy z uwagi na zastosowany napęd oraz ma znacznie większy zasięg.

źródło: komunikat prasowy baykartech.com

Artykuły podobne

  • Turecki UCAV odrzutowy Kizilelma wykonał swój pierwszy pełny oblot

    Turecka firma obronna Baykar poinformowała, że ​​jej pierwszy bezzałogowy powietrzny pojazd bojowy z napędem odrzutowym (UCAV) odbył swój dziewiczy lot dnia 14.12.2022. Kızılelma będzie mogła przenosić 1500 kilogramów ładunku (broń i urządzenia itp.). Zasięg lotu wynosi 930 kilometrów, a wysokość operacyjną zadeklarowano na 10 668 metrów. Może działać w powietrzu przez pięć godzin i osiąga maksymalną prędkość […]

  • Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

    Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również […]

  • Bayraktary dla Bangladeszu.

    Bayraktary TB2 wciąż na topie! Jak donosi bangladeska gazeta Prothom Alo – siły zbrojne Bangladeszu otrzymają w najbliższym czasie tureckie bbsl Bayraktar TB2. Umowę w sprawie zakupu podpisano zaledwie kilka dni temu. Obie strony nie zdradziły jednak szczegółów transakcji, w tym liczby dronów oraz wartości zamówienia. O transakcji poinformował ambasador Turcji w Bangladeszu – Mustafa […]

  • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

    W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).