Turecki koncern Baykar, znany przede wszystkim jako producent modelu TB2, bezzałogowca biorącego aktywny udział w wojnie z Rosją na Ukrainie, poinformował o pierwszych udanych testach bezzałogowca odrzutowego klasy stealth Bayraktar Kizilelma (BBSL wcześniej oznaczanego jako Muharip İnsansız Uçak Sistemi). Test dotyczył autonomicznego kołowania.
Koncern Bayraktar zapowiedział również, że Kizilelma ma się wznieść w powietrze najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Wniosek zatem jest oczywisty, iż model ten jest na ukończeniu i trafi niebawem do seryjnej produkcji.
Czym jest Kizilelma?
Bez wątpienia będzie to jeden z największych, najcięższych i również najszybszych bezzałogowców, jakie powstały na świecie. Jego największe zalety, to duża maksymalna masa uzbrojenia do 1500kg, duża prędkość przelotowa do 0.6Ma, duża wysokość operowania do 11km i zasięg do 930km. Ponadto bezzałogowiec ten posiada właściwości stealth oraz potrafi startować/lądować z krótkiego pasa startowego, w związku z tym może być używany także przez marynarkę wojenną na lotniskowcach. Kizilelma potrafi działać samodzielnie ale także i we współpracy z załogowymi samolotami bojowymi. U uwagi na zastosowane uzbrojenie, bezzałogowiec potrafi także z powodzeniem atakować obiekty naziemne jak i powietrzne.
Masa startowa Kizilelmy to aż 6ton, rozpiętość 10 m, długość 14,7 m i wysokość 3,3 m. Maszyna wyposażona jest w nowoczesny radar AESA (radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym). Przewiduje się również produkcję w 3 wariantach, t.j. Kizilelma-A z silnikiem AI-25TLT, ponaddźwiękowa Kizilelma-B z ukraińskim silnikiem AI-322F oraz Kizilelma-C z silnikiem AI-322F.
Warto również dodać, że całe uzbrojenie nie jest standardowo podwieszane pod maszyną, a znajduje się w specjalnych komorach, dzięki czemu maszyna jest trudniejsza do wykrycia przez radary.
Pod względem niektórych właściwości, Kizilelma nieco przypomina niedawno prezentowany chiński bezzałogowiec Wing Long 3, który ma podobną masę startową oraz podobnie potrafi podnieść gigantyczną ilość uzbrojenia. Niemniej jest znacznie wolniejszy z uwagi na zastosowany napęd oraz ma znacznie większy zasięg.
źródło: komunikat prasowy baykartech.com