via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Airbus będzie odpowiadać za eksploatację dronów Heron 1 w ramach usług dla rządu niemieckiego również w Mali

Niemiecki Heron1 w Afganistanie, fot: http://airbus.com

Niemiecki Heron1 w Afganistanie

Niemiecka Agencja Zamówień Obronnych (BAAInBw) oraz Airbus Defence and Space podpisały umowę na dostarczenie dronów zwiadowczych Heron 1, które mają znaleźć zastosowanie podczas misji Bundeswehry na Mali.

Podobnie jak w przypadku misji w Afganistanie, prowadzonej od 2010 roku, bezzałogowe maszyny Heron 1 zostaną wydzierżawione od izraelskiego producenta IAI, a za ich eksploatację odpowiadać będzie firma Airbus. Misje wojskowe będą również w przyszłości realizowane wyłącznie przez personel wojskowy. Działania operacyjne w Mali rozpoczną się w listopadzie 2016 roku i według pierwotnego planu mają być prowadzone do lutego 2018 roku.

1 lipca 2016 roku Bundeswehra przejęła obowiązek prowadzenia jednostki zwiadowczej w Mali od rządu holenderskiego. Na obszarze strefy misji MINUSMA, realizowanej przez ONZ, siły niemieckie podejmą zadania głównie w regionie Gao. Obecne scenariusze zagrożeń oraz rozmiar obszaru operacyjnego – północna część Mali jest ponad dwukrotnie większa od obszaru Niemiec – wymagają systemu zwiadowczego o długim czasie trwania lotu. Dzięki wyjątkowo pozytywnym doświadczeniom wyniesionym z Afganistanu siły niemieckie będą odtąd stosować drony Heron 1 również w Mali.

Wykorzystanie obecnego modelu operacyjnego przyniesie Bundeswehrze szereg różnych korzyści. Poza wysoką dostępnością floty oraz dużą elastycznością czasu obowiązywania umowy model umożliwia siłom niemieckim całkowitą koncentrację na realizacji podstawowej misji. Korzyścią będzie także pełna zgodność i interoperacyjność w ramach NATO.

Rozszerzenie modelu operacyjnego Heron 1 pozwoli również przetrzeć szlak dla kolejnej generacji dronów – Heron TP – wybranych przez Szefa Sztabu Bundeswehry na następcę dronów Heron 1. Eksploatacja rozszerzonej wersji modelu operacyjnego potrwa do momentu udostępnienia nowej, europejskiej wersji dronów.

źródło: komunikat prasowy Airbus

Artykuły podobne

  • Airbus zademonstrował inspekcję samolotu za pomocą drona

    Podczas salonu lotniczego Farnborough Airshow, Airbus zademonstrował wizualną inspekcję samolotu za pomocą drona. Dron wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości umożliwia wzrokową kontrolę górnej części samolotu. Jest sterowany przez automatyczny system kontroli lotu pod nadzorem pilota. Dron podąża wstępnie zdefiniowaną trasą i automatycznie wykonuje serię zdjęć. Zrobione zdjęcia, zwłaszcza te, na których widoczne są potencjalne defekty, […]

  • System antydronowy od Airbus Defence and Space

    System chroni duże instalacje i imprezy masowe przed bezprawnym wtargnięciem bezzałogowych statków powietrznych. Firma Airbus Defence and Space opracowała system antydronowy wykrywający z dużej odległości bezprawne wtargnięcia bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na krytyczne obszary. Wyposażony jest on także w środki przeciwdziałania elektronicznego, pozwalające zminimalizować ryzyko szkód ubocznych. System ten oferuje bardzo wysoką skuteczność dzięki syntezie […]

  • Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

    Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt […]

  • Nowy radar ASR-NG firmy Airbus Defence and Space wykryje i sklasyfikuje minidrony, a nawet ptaki.

    O tym, jak dużym zagrożeniem bezpieczeństwa dla samolotów załogowych są drony, dowiadujemy się niestety coraz częściej z prasy i telewizji (także z InfoDrona). Problem generalnie rośnie wprost proporcjonalnie do coraz to większej popularności dronów. Wszakże strefa powietrzna lotnisk jest chroniona i obowiązuje weń zakaz lotów bezzałogowcami, jednak jak to z zakazami bywa – są często […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).