via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Airbus zademonstrował inspekcję samolotu za pomocą drona

Kontrola jakości samolotu A350 XWB za pomocą drona (fot: airbus.com)

Kontrola jakości samolotu A350 XWB za pomocą drona (fot: airbus.com)

Podczas salonu lotniczego Farnborough Airshow, Airbus zademonstrował wizualną inspekcję samolotu za pomocą drona. Dron wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości umożliwia wzrokową kontrolę górnej części samolotu. Jest sterowany przez automatyczny system kontroli lotu pod nadzorem pilota. Dron podąża wstępnie zdefiniowaną trasą i automatycznie wykonuje serię zdjęć. Zrobione zdjęcia, zwłaszcza te, na których widoczne są potencjalne defekty, takie jak zadrapania, wgniecenia i błędy malowania, są łączone w cyfrowy model 3D, zapisywane w bazie danych, a następnie analizowane. Dane te ułatwiają przypisywanie odpowiedzialności, zapobieganie błędom i ograniczanie szkód.

Ta innowacyjna metoda przynosi znaczne korzyści. Skraca się czas przestoju kontrolowanego samolotu. Gromadzenie danych z wykorzystaniem drona zajmuje zaledwie 10-15 minut, a nie dwie godziny, jak w przypadku konwencjonalnych metod.

Operatorzy nie muszą już wchodzić na podnośnik teleskopowy w celu przeprowadzenia wizualnej inspekcji, czasem w złych warunkach pogodowych. Ponadto zdjęcia można przeanalizować w biurze w dowolnie wybranym momencie.

Wizualne inspekcje samolotu odgrywają ważną rolę w procesie produkcji i stanowią część standardów jakości Airbusa.

Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę testy przemysłowe samolotu A330. Airbus pracuje również nad wdrożeniem innych programów.

źródło:

 

Artykuły podobne

  • Airbus będzie odpowiadać za eksploatację dronów Heron 1 w ramach usług dla rządu niemieckiego również w Mali

    Niemiecka Agencja Zamówień Obronnych (BAAInBw) oraz Airbus Defence and Space podpisały umowę na dostarczenie dronów zwiadowczych Heron 1, które mają znaleźć zastosowanie podczas misji Bundeswehry na Mali. Podobnie jak w przypadku misji w Afganistanie, prowadzonej od 2010 roku, bezzałogowe maszyny Heron 1 zostaną wydzierżawione od izraelskiego producenta IAI, a za ich eksploatację odpowiadać będzie firma […]

  • Po sukcesie IT-AIR1, Airbus Group zapowiada utworzenie nowego centrum budowy dronów w Polsce.

    IT-AIR1 opracowano we współpracy Airbus Defence and Space oraz rodzimego Instututu Technicznego Wojsk Lotniczych (oblot w listopadzie 2014 w Dęblinie). Dla przypomnienia, to bezzałogowiec typu TBSP (Taktyczny Bezzałogowy Statek Powietrzny). Zauważmy, że to sprzęt sporej wielkości, rozpiętość skrzydeł – 8 m! Fot. poniżej. czoraj natomiast, na konferencji „Wizja przyszłości europejskiego przemysłu lotniczo-obronnego”, która została zorganizowana […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).