via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Podwodne bezzałogowce.

fot: boston-engineering.com/impact/our-work/?linkbox=7

fot: boston-engineering.com/impact/our-work/?linkbox=7

Niedawno świat obiegła informacja, iż najnowsze, rosyjskie okręty podwodne typu Jasień, będą wyposażone także w drony. Podwodne oczywiście. Ich celem ma być np dezorientacja przeciwnika, zwiad, czy ułatwianie macierzystemu okrętowi ucieczki, ogólniej drony mają być oczami i uszami podwodnego kolosa… Brzmi bądź co bądź nieźle, mi osobiście przypomina się od razu dość ciekawy serial telewizyjny SeaQuest. Stare, dobre Sci-Fi.

Tyle tylko, że w przypadku Rosjan, to nie fantastyka, a już rzeczywistość.

Co więcej. Amerykanie też mają w zakresie podwodnych dronów pierwsze osiągnięcia. Przynajmniej oficjalnie pierwsze.

Otóż całkiem niedawno US Navy, czyli amerykańska marynarka, zaprezentowała Silent Nemo (nazwa na cześć rybki błazenka, z filmu Disneya). Silent Nemo to oczywiście dron podwodny, który kształtem przypomina rybę! Konkretniej tuńczyka. Co więcej, nie tylko wygląda jak tuńczyk, ale także pływa i zachowuje się jak tuńczyk! Wybór ryby, na której wzorowano drona także nie był przypadkowy, ponieważ akurat ten gatunek ryb, aby poruszać się/pływać, używa tylko połowy ciała, pozostała jest „nieruchoma”. W przeciwieństwie do większości ryb, które wykorzystują niemal całe ciało, by swobodnie pływać.

fot. U.S. Navy

fot. U.S. Navy

Obecnie robo-rybą da się sterować zdalnie za pomocą joysticka, docelowo jednak dron ma być na tyle inteligentny, że będzie w stanie wykonywać misje autonomiczne, czyli „prawie” bez udziału człowieka.

Mierzy ok 1,5 metra i waży ok 45kg. Czyli dość spory tuńczyk. Zasięg, ok 100m.

Jeśli faktycznie uda się stworzyć drona, który wygląda jak ryba, zachowuje się jak ryba i jest cichy jak ryba, to faktycznie będzie to pewien przełom, szczególnie w dziedzinie wywiadu,  zbieranie danych, np w rejonach zagrożonych, na terenie wroga, itp.

fot. U.S. Navy

fot. U.S. Navy

Wg mnie, świetne posunięcie ze strony US Navy!  Zobacz także ów rybkę w akcji na załączonym wideo poniżej:

Jeśli zainteresował Cię temat, zerknij także na inne koncepcje podwodnych dronów, które zbieram na pinterest.

źródło: US Navy, CNN

Artykuły podobne

  • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

    X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

  • LOCUST – drony obserwacyjno-uderzeniowe działające w roju.

    Nad systemem LOCUST pracuje Office of Naval Research (ONR, o dziwo, tym razem nie jest to DARPA). W szczególe program ten zakłada użycie niedużych dronów w misjach obserwacyjnych, jak i bojowych, które będą działać razem, w tzw. roju. Program ten dla amerykańskiego Pentagonu ma kluczowe znaczenie, ponieważ zakłada użycie tanich maszyn masowo (zatem będą oszczędności), […]

  • Kolejne, „pierwsze na świecie” działo laserowe strącające drony.

    W wielu mediach pojawiła się ostatnio informacja o pierwszym dziale laserowym, które potrafi strzelać wiązką światła do ruchomych obiektów, w tym dronów. Wieści owszem ciekawe, nie powiem, tyle tylko, że to któryś już z kolei laser bojowy, który to strzelał z powodzeniem do dronów… Raczej nie pierwszy! Jakby nie było, ciut zatem mylące stwierdzenie. Dla […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).