via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Global Hawk’i w służbie Korei Pd.

Amerykański koncern Northrop Grumman po raz kolejny udowadnia, że ich „drogie” produkty sprzedają się całkiem nieźle.

Tym razem koncern N.G. podpisał kontrakt na ponad 657 mln $ na dostawę do Korei Pd 4 dużych bezzałogowców RQ-4B Global Hawk w wersji Block 30 wraz z „zapleczem”. Maszyny te,  to jedne z największych dronów dalekiego zasięgu  na świecie.

RQ-4B Block 30 Global Hawk / U.S. Air Force fot. Staff Sgt. Nathan Lipscomb

RQ-4B Block 30 Global Hawk / U.S. Air Force fot. Staff Sgt. Nathan Lipscomb

Zaplecze, to nic innego, jak zapasowe części, w tym silniki oraz naziemny system kontroli.

Kontrakt ma być zrealizowany w okresie od początku 2018r do końca lipca 2019 roku, w ramach programu Foreign Military Sales.

Zakontraktowane RQ-4B Block 30 Global Hawk’i mają być standardowo wyposażone w EISS, czyli  Enhanced Integrated Sensor Suite.

Jak donosi D24, Korea Pd. chciała już kupić tego rodzaju maszyny już 3 lata temu, jednak cena wówczas była dla nich zaporowa (w roku 2012 Amerykański Kongres został powiadomiony o transakcji na ok 1,2 mld $, czyli blisko 2x tyle, co finalna kwota transakcji).

fot: uasvision.com

fot: uasvision.com

Dla przypomnienia, RQ-4, to maszyna o szerokości blisko 40m, długa na 14,5m i wysoka na blisko 5m. Masa własna to niecałe 4 tony, startowa, to ponad 10 ton, prędkość do 650km/h, pułap 20km, kondycja do 36h i zasięg, uwaga: 14 000 km!

Pytanie tylko pozostaje jedno, po co Korei Pd. maszyny bezzałogowe o tak dużym zasięgu, skoro Koreę Pn mają tuż pod własnym nosem? ? ?

RQ-4B Block 30 Global Hawk / fot:USAF

RQ-4B Block 30 Global Hawk / fot:USAF

źródło: d24

Artykuły podobne

  • System „antydronowy” Northrop Grumman C-UAS kończy testy ogniowe w Yuma w Arizonie

    HUNTSVILLE, Alabama – 22 listopada 2022 r. – System dowodzenia i kontroli (C2) krótkiego zasięgu Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) pomyślnie przeszedł najbardziej złożony jak dotąd system testów systemów. Forward Area Air Defence Command and Control (FAAD C2) służył jako system C2 dla wszystkich zasobów C-UAS używanych do wykrywania i […]

  • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

    X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

  • LOCUST – drony obserwacyjno-uderzeniowe działające w roju.

    Nad systemem LOCUST pracuje Office of Naval Research (ONR, o dziwo, tym razem nie jest to DARPA). W szczególe program ten zakłada użycie niedużych dronów w misjach obserwacyjnych, jak i bojowych, które będą działać razem, w tzw. roju. Program ten dla amerykańskiego Pentagonu ma kluczowe znaczenie, ponieważ zakłada użycie tanich maszyn masowo (zatem będą oszczędności), […]

  • DARPA: Projekt TERN – pokładowe bezzałogowce klasy MALE.

    Czym nas dziś DARPA zaskoczy? DARPA (Defense Advanced Research Project Agency – Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych), tym razem we współpracy z biurem badań naukowych US Navy (Office of Naval Research), pracuje nad kolejnym, ambitnym projektem bezzałogowca, zwanym dalej TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node, oznacza także rybitwę). Rola tych dwóch organizacji sprowadza się w zasadzie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).