via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Chałupniczy dron przemycał papierosy z Rosji do Litwy.

Autor: Rosyjska Straż Graniczna

fot: Rosyjska Straż Graniczna

Udźwig do 10 kg, zasięg do kilkuset metrów, GPS, automatyczne uwalnianie ładunku w określonym miejscu wg współrzędnych GPS. To parametry, o których wiele, komercyjnie sprzedawanych modeli dronów, może tylko pomarzyć!

Wspomniane cechy dotyczą bezzałogowego, średniej wielkości samolotu, który został wykonany, jak widać na zdjęciu, w dość amatorski sposób. Co za tym idzie, dość niskim kosztem. Szacunek konstruktorowi tego bezzałogowca z całą pewnością się należy chociażby za pomysłowość!

A propos zastosowania, sprawa już nie wygląda tak różowo.

Otóż, ów dron służył niestety, jako środek do przemytu papierosów. Z Rosji ( z Obwodu Kaliningradzkiego ) na teren Litwy. Proceder został namierzony przez rosyjskich pograniczników, którzy najprostszą metodą obserwacji podejrzanej maszyny w akcji, dotarli do pechowego operatora (31-letni Litwin).

Dron transportował ok 10 kg papierosów (ok 500 paczek), co ciekawe, był w stanie zrzucić przemycaną paczkę w ściśle określonym miejscu (GPS, jak wcześniej zasygnalizowałem). Dron posiadał także na pokładzie zainstalowaną kamerę i rejestrator lotu. Dzięki czemu, przemyt było jeszcze łatwiej udowodnić.

Sprawa ma w sumie dwa oblicza. Z jednej strony, dobrze, że udało się schwytać kolejnego przemytnika, z drugiej zaś, wielka szkoda, że tacy zdolni projektanci kończą „w lesie”…

Wg strony rosyjskiej, ów drobny przemyt, to nic innego, jak szpiegostwo na rzecz Unii Europejskiej. Nie ma to jak zdrowe podejście.

Mnie tylko zastanawia jedno, skoro autor maszyny był taki pomysłowy, to po co montował jeszcze rejestrator lotu? Przecież ten element jeszcze bardziej pogrążył operatora… Co sądzisz?

EOT.

Źródło: gazetaolsztynska.pl

Artykuły podobne

 • Rosyjski Kałasznikow wyprodukuje drony.

  Szef Kałasznikowa (rosyjskiego producenta broni) – Aleksiej Kriworuczko, poinformował w niedzielę, podczas International Defence Exhibition w Abu Dhabi, że koncern kupił 51 proc. udziałów w Zala Aero – rosyjskim producencie bezzałogowców (i przy okazji stocznię Euroyachting Rybinskaja w Rybińsku). Obie firmy mają duży potencjał. Popyt na drony jest ogromny na wielu rynkach. //Kriworuczko. Krok na […]

 • Ukraińcy zestrzelili 4 metrowego drona separatystów.

  Tytuł może troszkę dziwić,… bo niby skąd separatyści mieliby tak dużego drona? Co niektórzy pewno powiedzieliby, że można „takie” kupić w każdym supermarkecie… My oczywiście wiemy, że jest odrobinę inaczej. 🙂 Ale do rzeczy. Dron wykonywał lot obserwacyjny nad morzem Azowskim, w pobliżu Mariupola (konkretniej 40 metrów od brzegu w pobliżu Jałty – wsi pod […]

 • Bezzałogowiec z narkotykami spadł na parking supermarketu w Meksyku, w Tijuanie.

  Rzeczony w temacie dron, najprawdopodobniej należy do jednego z meksykańskich gangów. Policja nie ustaliła jeszcze, gdzie leciał ów dron, ani skąd, ani tym bardziej do kogo konkretnie  należy. Wiadomo tylko, że przewoził metaamfetaminę. Z uwagi jednak na fakt, iż miasto Tijuana leży blisko granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przypuszczać można, iż najprawdopodobniej dron próbował przemycić narkotyki […]

 • Bezzałogowe wzloty i upadki. Czyli kolejnych słów parę o konflikcie na Ukrainie.

  O tym, że nad granicznym, wschodnim terytorium Ukrainy, ogarniętym przez konflikt zbrojny, latają drony, m.in. OBWE, przypominać chyba nie trzeba. Wiadomo także, że niestety drony te bywają także zestrzeliwane przez Rosjan, …, wróć, separatystów. Całkiem niedawno świat obiegła także informacja, że jeden z większych tam użytych dronów, padł. Przykre, ale prawdziwe. Na szczęście, straty nie […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).