via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Chałupniczy dron przemycał papierosy z Rosji do Litwy.

Autor: Rosyjska Straż Graniczna

fot: Rosyjska Straż Graniczna

Udźwig do 10 kg, zasięg do kilkuset metrów, GPS, automatyczne uwalnianie ładunku w określonym miejscu wg współrzędnych GPS. To parametry, o których wiele, komercyjnie sprzedawanych modeli dronów, może tylko pomarzyć!

Wspomniane cechy dotyczą bezzałogowego, średniej wielkości samolotu, który został wykonany, jak widać na zdjęciu, w dość amatorski sposób. Co za tym idzie, dość niskim kosztem. Szacunek konstruktorowi tego bezzałogowca z całą pewnością się należy chociażby za pomysłowość!

A propos zastosowania, sprawa już nie wygląda tak różowo.

Otóż, ów dron służył niestety, jako środek do przemytu papierosów. Z Rosji ( z Obwodu Kaliningradzkiego ) na teren Litwy. Proceder został namierzony przez rosyjskich pograniczników, którzy najprostszą metodą obserwacji podejrzanej maszyny w akcji, dotarli do pechowego operatora (31-letni Litwin).

Dron transportował ok 10 kg papierosów (ok 500 paczek), co ciekawe, był w stanie zrzucić przemycaną paczkę w ściśle określonym miejscu (GPS, jak wcześniej zasygnalizowałem). Dron posiadał także na pokładzie zainstalowaną kamerę i rejestrator lotu. Dzięki czemu, przemyt było jeszcze łatwiej udowodnić.

Sprawa ma w sumie dwa oblicza. Z jednej strony, dobrze, że udało się schwytać kolejnego przemytnika, z drugiej zaś, wielka szkoda, że tacy zdolni projektanci kończą „w lesie”…

Wg strony rosyjskiej, ów drobny przemyt, to nic innego, jak szpiegostwo na rzecz Unii Europejskiej. Nie ma to jak zdrowe podejście.

Mnie tylko zastanawia jedno, skoro autor maszyny był taki pomysłowy, to po co montował jeszcze rejestrator lotu? Przecież ten element jeszcze bardziej pogrążył operatora… Co sądzisz?

EOT.

Źródło: gazetaolsztynska.pl

Artykuły podobne

 • Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

  W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych. Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin. Według The Washington […]

 • Litwa zebrała 750 000 $ na trzy drony morskie dla Ukrainy.

  Niedawno pojawiła się informacja o zbiórce na bojowe drony morskie dla Ukrainy, a tymczasem Litwa już zdołała zebrać kwotę, która umożliwia zakup 3 nowych maszyn. Drony będą się nazywać PEACE dec, PEACE tak, PEACE diuke dziennikarz Andrius Tapinas

 • Zbiórka, która zmieni reguły gry. Pierwsza na świecie flota morskich dronów.

  W dniu 11 listopada Wicepremier oraz Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Mykhailo Fedorov poinformował na twitterze, iż prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenskyi ogłosił specjalną zbiórkę pieniędzy na pierwszą na świecie flotę morskich dronów. W krótkim uzasadnieniu podał, iż Rosja wystrzeliwuje co piąty pocisk ze statków.Przyjęto, iż Ukraina potrzebuje minimum 100 takich bezzałogowców, którego koszt jednostkowy to 250 […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).