W dniu 11 listopada Wicepremier oraz Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Mykhailo Fedorov poinformował na twitterze, iż prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenskyi ogłosił specjalną zbiórkę pieniędzy na pierwszą na świecie flotę morskich dronów. W krótkim uzasadnieniu podał, iż Rosja wystrzeliwuje co piąty pocisk ze statków.
Przyjęto, iż Ukraina potrzebuje minimum 100 takich bezzałogowców, którego koszt jednostkowy to 250 tys. dolarów. Drony służyć będą nie tylko do bezpośredniego ataku, ale również będą bronić m.in. wód przybrzeżnych Ukrainy, szlaków handlowych, będą uczestniczyć w misjach rozpoznania, będą przeciwdziałać operacjom desantowym oraz będą wykonywać inne tajne misje rządu.
Akcję można wesprzeć na stronie u24.gov.ua/navaldrones
Historia
Ukraiński nietypowy dron nawodny dał się poznać światu po ukraińskim ataku na flotę czarnomorską w Sewastopolu w dniu 29 października. Celem ataku były okręty i instalacje portu. Rosjanie twierdzą, że atak przeprowadzono za pomocą 9 bezzałogowców latających oraz 7 nawodnych. Bezpośrednio po ataku rząd Ukrainy nie przyznał się jednak do ataku. Strona rosyjska twierdziła również, iż zniszczono wszystkie aparaty lotnicze oraz 4 nawodne. W związku z powyższym, minimum 3 z nich trafiły w cel. Należy jednak przyjąć, że dane podawane przez stronę rosyjską są niewiarygodne, więc liczba ta jest zapewne większa.
Wg wielu dosniesień, uszkodzeniu uległa m.in. rosyjska fregata Admirał Makarow. Dzięki zdjęciom satelitarnym wiemy także, iż wspomniana fregata nie zatonęła i jest aktualnie remontowana w porcie w Sewastopolu. Wg obrazu satelitarnego, fregata nie posiada wyraźnych, poważnych uszkodzeń lub zniekształceń kadłuba. Niemniej akcja była na tyle skuteczna i niebezpieczna dla floty rosyjskiej, iż podjęto decyzję o zbudowaniu całej floty takich bezzałogowców.
Technicznie
Ukraiński portal u24 udostępnił również, iż bezzałogowce, to konstrukcja ukraińska, mająca 5,5m długości, o masie ok 1000 kg, z czego masa ładunku to 200kg. Zasięg aparatu to aż 800km (400 w promieniu operacyjnym). Autonomiczność wynosi do 60h. Dzięki strumieniowemu zespołowi napędowemu z 3-cylindrowym silnikiem Rotax bezzałogowiec może osiągać prędkość do 80 km/h. Wyposażony został w autopilota oraz dodatkowo może być kontrolowany z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej i bezwładnościowej lub z pomocą systemów wizualnych (również nocnych), a transmisja wideo posiada do 3 strumieni wideo HD. W skład zestawu wchodzi również autonomiczna stacja kontroli, system transportu i przechowywania oraz centrum przetwarzania danych.
Co dalej
Bez wątpienia, jeśli zbiórka okaże się sukcesem i uda się sfinansować takową flotę, to można śmiało mówić o kolejnym małym sukcesie tej wojny, bo na pewno zmieni sytuację na morzu na korzyść Ukrainy. Szczególnie w sytuacji, gdy Ukraina ma gigantyczne potrzeby co do transportu zbóż drogą morską.