via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Rosyjski Kałasznikow wyprodukuje drony.

Foto: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)/ Angad Singh

Foto: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)/ Angad Singh

Szef Kałasznikowa (rosyjskiego producenta broni) – Aleksiej Kriworuczko, poinformował w niedzielę, podczas International Defence Exhibition w Abu Dhabi, że koncern kupił 51 proc. udziałów w Zala Aero – rosyjskim producencie bezzałogowców (i przy okazji stocznię Euroyachting Rybinskaja w Rybińsku).

Obie firmy mają duży potencjał. Popyt na drony jest ogromny na wielu rynkach. //Kriworuczko.

Krok na pierwszy rzut oka wydaje się co najmniej dziwny. Trzeba jednak pamiętać, że koncern Kałasznikow (jak i jego większościowy właściciel Roste State Corporation) jest (są) pod wpływem sankcji nałożonych przez USA i Europę z racji konfliktu na Ukrainie. Stąd naturalnym krokiem tejże firmy jest dywersyfikacja własnego asortymentu oraz szukanie nowych rynków zbytu. A o takie wbrew pozorom też nie jest trudno. Jak donosi Reuters, obecnie Kałasznikow zamierza skoncentrować swoją działalność na rynkach Bliskiego Wschodu oraz Afryki .

Sankcje zmieniły sprzedaż – więcej broni wojskowej trafia teraz na nowe rynki Bliskiego Wschodu i Afryki – powiedział Kriworuczko podczas International Defence Exhibition w Abu Dhabi.

Bezzałogowce z Kałasznikowa mogą patrolować granicę; szpiegować; prowadzić obserwacje geologiczne, meteo, ochronę i pełnić wiele innych zastosowań.

źródło: Reuters, tvn24bis

Artykuły podobne

 • Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

  W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych. Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin. Według The Washington […]

 • Zbiórka, która zmieni reguły gry. Pierwsza na świecie flota morskich dronów.

  W dniu 11 listopada Wicepremier oraz Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Mykhailo Fedorov poinformował na twitterze, iż prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenskyi ogłosił specjalną zbiórkę pieniędzy na pierwszą na świecie flotę morskich dronów. W krótkim uzasadnieniu podał, iż Rosja wystrzeliwuje co piąty pocisk ze statków.Przyjęto, iż Ukraina potrzebuje minimum 100 takich bezzałogowców, którego koszt jednostkowy to 250 […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

 • Ukraińcy zestrzelili 4 metrowego drona separatystów.

  Tytuł może troszkę dziwić,… bo niby skąd separatyści mieliby tak dużego drona? Co niektórzy pewno powiedzieliby, że można „takie” kupić w każdym supermarkecie… My oczywiście wiemy, że jest odrobinę inaczej. 🙂 Ale do rzeczy. Dron wykonywał lot obserwacyjny nad morzem Azowskim, w pobliżu Mariupola (konkretniej 40 metrów od brzegu w pobliżu Jałty – wsi pod […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).