via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Amerykańska armia buduje lotnisko „tylko” dla bezzałogowców.

„Bezzałogowe” lotnisko ma powstać w Teksasie na terenie ponad 60 hektarów (150 akrów) za kwotę 33 mln $. Kompleks ma obsługiwać głównie dwa amerykańskie modele dronów pochodzące z Fortu Bliss: RQ-7 Shadow  oraz MQ-1C Gray Eagle (ulepszona wersja  MQ-1 Predator). Finansowanie zapewnia Fort Worth.

Część administracyjna lotniska zajmie ok 5 ha, w skład której wejdą m.in. hangary. Drogi startowe, kołowania i płyty postojowe zaplanowano na ok 1,6 km długości, pas startowy dla MQ-1C to ok 1,5 km i dla mniejszego RQ-7 – 0,3km.

Lotnisko będzie uzbrojone m.in. w sklepy z wyposażeniem, biurowce, składowisko odpadów niebezpiecznych, sporo maszyn logistycznych, w tym m.in 5-tonowy dźwig, stacje paliw, pojazdy magazynowe, itp. Generalnie wszystko to, co jest niezbędne w typowych lotniskach dla maszyn załogowych.

Dla uzupełnienia:

RQ-7 Shadow to maszyna na 3,4 m długa, szeroka na 4,3, wysoka na 1 metr. Masa własna – 84kg, maksymalna startowa, to 170kg. Prędkość max to 204km/h, przelotowa 130km/h, zasięg niecałe 70km. Kondycja do 6h. Pułap ok 4,5km.

RQ-7 Shadow, fot http://en.wikipedia.org/wiki/AAI_RQ-7_Shadow

RQ-7 Shadow, fot http://en.wikipedia.org/wiki/AAI_RQ-7_Shadow

Młodszy brat predatora, czyli MQ-1C Gray Eagle jest sporo większy niż RQ-7, zatem podstawowe parametry posiada także zupełnie inne. I tak, długość ok 8m, rozpiętość skrzydeł 17m, wysokość 2,1m, max masa startowa to ponad 1,6 tony! Prędkość max blisko 300km/h, kondycja do 30h, pułap blisko 9km. UAV oczywiście potrafi transportować nie tylko awionikę, ale i broń.

MQ-1C Gray Eagle, fot: http://en.wikipedia.org/wiki/General_Atomics_MQ-1C_Gray_Eagle

MQ-1C Gray Eagle, fot: http://en.wikipedia.org/wiki/General_Atomics_MQ-1C_Gray_Eagle

źródło: defensesystems.com

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).