via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Dron z koła od roweru, z klawiatury, z książki, a może kapelusza?

Pomysł zbudowania sobie drona, w warunkach amatorskich jest wszakże nie nowy. Komercyjne modele, zanim się staną komercyjne, wymagają prototypu, więc ktoś tam na początku je buduje, często za naprawdę budżetowe pieniądze w przysłowiowej piwnicy. Zdolny inżynier nie potrzebuje pewno nawet instrukcji, a mniej zdolny znajdzie bez problemu porady nawet i w internecie, jak krok po kroku z wybranych komponentów zbudować drona. Chociażby tu.

Tyle tylko, że zazwyczaj te poradniki dotyczą bardziej składania drona z gotowych komponentów/kupionych, niż budowania od podstaw, łącznie z projektowaniem elementów i oprogramowania. Przez co większość dronów, jaka powstała, jest do siebie bardzo podobna.

Na szczęście powyższe to nie do końca reguła, co potwierdza Jasper van Loenen!

Jego dron powstał wszakże w ramach projektu naukowego w Piet Zwart Institute, co tym bardziej robi wrażenie. Jasper wszystkie elementy konstrukcyjne wykonał na drukarce 3D oraz użył open source’owego oprogramowania openpilot. Całość zaś zamknął w efektownej walizeczce (z tego co widzę, wnętrze pewno też pochodzi  z drukarki 3D)

A co najciekawsze, napisał dokładnie, jak krok po kroku zbudować podobnego drona, udostępnił schemat do drukarek 3D, udostępnił dokładną listę części w raz z namiarem, gdzie owe części można nabyć.

Wg mnie godne podziwu, a sam efekt pracy fascynujący! Bo okazuje się, że to nie koniec niespodzianek.

Ów dron jest tak zaprojektowany, że poleci dosłownie na byle czym, ramą konstrukcyjną może być np koło od roweru, albo książka. Zerknij sam poniżej i się przekonaj!


kit1-500x337
http://jaspervanloenen.com/diy/
kit5-500x285
http://jaspervanloenen.com/diy/
kit4-500x335
http://jaspervanloenen.com/diy/
kit3-500x335
http://jaspervanloenen.com/diy/
kit2-500x340
http://jaspervanloenen.com/diy/

Artykuły podobne

  • Prodigy – dron, którego nie powstydziłby się nawet da Vinci!

    fot: http://www.airmovielab.com Producenci dronów, projektując, często z zasady skupiają swoją uwagę głównie na parametrach technicznych, a to dron ma unieść jak najwięcej, a to ma latać jak najdłużej, a to ma być zwrotny jak żaden inny, a to ma być jak najbardziej energooszczędny, itd., itd. Przez co mało który dron wygląda po prostu dobrze, więcej, […]

  • Spaxels, czyli niesamowity spektakl na niebie!

    Podświetlone ledowo drony, które w roju potrafią odtworzyć kształt z zadanego obiektu 3D – to właśnie Spaxels! Brzmi dziwnie, dopóki się tego nie zobaczy, zatem zapraszam tym razem od razu do wideo i grafik, bez zbędnej paplaniny. 🙂 http://laughingsquid.com fot Ars Electronica Futurelab via CreativeApplications.Net, FlowingData fot Ars Electronica Futurelab via CreativeApplications.Net, FlowingData http://www.aec.at/ http://www.aec.at/ […]

  • Drony 3D

    SketchFab.com to platforma, dzięki której obejrzeć możemy różnego rodzaju interaktywne modele w trójwymiarze. Opcji dla projektantów 3D, jak i dla przeglądających jest sporo, ale nie to przykuło naszą uwagę. Modele podzielone są wg kategorii tematycznych i tu ciekawostka dla Was, jak i dla nas – jedna z nich, to drony! Poniższe grafiki z ów źródła […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).