via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

„DRONE safety Checklist” – czyli polska aplikacja na urządzenia mobilne, wspomagająca pracę operatora drona.

Na wstępie zaznaczyć warto parę kluczowych faktów w niniejszym temacie, otóż:

  • aplikacja „DRONE safety Checklist”, to dzieło opracowane w Katedrze Technologii Lotniczej Politechniki Śląskiej,
  • aplikacja obecnie wydana jest tylko na androida,
  • aplikacja pasywnie wspiera czynności operatora „każdego” bezzałogowca, tj. zarówno w sferze komercyjnej, jak i rekreacyjnie,
  • aplikacja jest darmowa,
  • aplikacja jest zgodna z międzynarodowymi zalecaniami ICAO Cir 328 Unmanned Aircraft Systems (UAS), opublikowanego w ubiegłym roku Manual on Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) czyli Doc 10019, a także Załącznika 19 ICAO „Safety Management Systems” i ICAO Doc 9859 „Safety Management Manual”.
Lista kontrolna przed startem drona i po lądowaniu.

Lista kontrolna przed startem drona i po lądowaniu.

To nie pierwsza tego typu aplikacja, zarówno w Polsce, jak i na świecie, niemniej na pewno stanowi ważną pozycję wśród aplikacji mobilnych dla niemal każdego operatora BSP w Polsce. Ważna tu jest na pewno inicjatywa, pomysł i prostota wykonania.

Aplikacja, jak wspomniałem, ma charakter pasywny, przez co rozumieć należy, iż nie komunikuje się aktywnie ze sterowaną maszyną, nie wpływa na jej lot, itp, a jedynie stanowi wsparcie merytoryczne dla operatora.

Inny widok - Lista kontrolna przed startem drona i po lądowaniu.

Inny widok – Lista kontrolna przed startem drona i po lądowaniu.

Tylko tyle… i aż tyle. Ponieważ z powodzeniem zastępuje papierową, przepastną dokumentację, którą de facto należy mieć pod ręką, wykonując jakiekolwiek misje bezzałogową maszyną na terytorium Polski. Polskie przepisy są jakie są – należy się do nich stosować i tyle…

Aczkolwiek w tym wypadku ów obowiązek można z całą pewnością dzięki aplikacji na pewno uatrakcyjnić.

Plus dla Politechniki Śląskiej za inicjatywę oraz podziękowanie dla Pana Radosława Fellner za udostępniony komunikat.

Ważne linki:

Polecam!

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).