via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Kraków: Parada Robotów – Droniada III [17-19.06.2016]

parada_robotów_poziom

Począwszy od czerwca 2014r, corocznie, Instytut Mikromakro (IM) wplata w swe podstawowe cele  realizacji – Paradę Robotów – Droniadę. Podobnie, jak i w roku ubiegłym, główną imprezę zaplanowano na czerwiec  [17-19.06.2016r]. W tym roku Instytut Mikromakro, pod zarządem Sławomira Kosielińskiego oraz Andrzeja Gontarza, kontynuuje misję rozpoczętą już ładnych parę lat temu, której celem jest jak największa, społeczna akceptacja nowych technologii, w tym dronów i innego rodzaju robotów. W 2016r IM stawia ponadto szczególny nacisk na analitykę i systemy fuzji informacji w bezpieczeństwie narodowym i zarządzaniu kryzysowym. Nie jest to oczywiście przypadkowe, a wynika bezpośrednio z dotychczasowych doświadczeń organizacyjnych Instytutu (szerzej można poczytać o tym w raporcje) i innych osób i organizacji zaangażowanych w niniejsze przedsięwzięcie oraz (tu uwaga!) z obecnej sytuacji naszego kraju. Polska, jako organizator  Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO, zmierzyć się będzie musiała z wieloma problemami logistycznymi, zapewniając przy tym uczestnikom powyższych wydarzeń maksymalne bezpieczeństwo. To też główny kontekst organizacyjny IV Konferencji „Pięć żywiołów” (21 – 22 kwietnia 2016) – która poprzedzi (niejako zapowie) tegoroczną Droniadę. I tu po raz kolejny – organizatorzy stawiają na młodych, zdolnych i wykształconych! Aczkolwiek finalny piknik jest oczywiście dla wszystkich. 🙂

Zapowiada się zatem bardzo ciekawie.

Tegoroczna Droniada, podobnie jak i poprzednie, składa się z części konkursowej -ramowej, opatrzonej szczegółowym regulaminem oraz z części już bardziej wolnej – pikniku naukowo-technologicznego.

Część konkursowa generalnie odbędzie się w formule treningu służb reagowania kryzysowego we współpracy z dronami, robotami i systemami fuzji informacji, którego zwieńczeniem będzie zadanie konkursowe oraz przydzielenie nagród (dość z resztą atrakcyjnych), natomiast część piknikowa, to wystawy i pokazy zarówno  statyczne, jak i dynamiczne.

Wg harmonogramu organizatorów:
SPRAWDZIAN TECHNICZNY (17 czerwca 2016 r., piątek, g. 10.00 – 13.00 )

fot: 5zywiolow.pl

fot: 5zywiolow.pl

Przeegzaminujemy wszystkie zespoły – profesjonalne i studenckie –  czy ich sprzęt jest zdolny do udziału w misjach ratowniczych i czy operatorzy potrafią współpracować ze służbami reagowania kryzysowego. Państwowa Straż Pożarna reprezentowana w naszym Komitecie Organizacyjnym przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, Szkołę Główną Służby Pożarniczej oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej zadeklarowały przygotowanie różnych misji. Przykładowo sprawdzimy funkcjonowanie strażackich wozów dowodzenia we współpracy z dronami.

TRENING (17 czerwca 2016 r., piątek, godz. 14.00 – 17.00)

Przeprowadzimy trening służb we współpracy z firmami w wybranych misjach ratowniczych z wykorzystaniem różnych sensorów np. kamer pracujących w podczerwieni i czujników promieniowania z uwzględnieniem specyfiki działania mobilnych stanowisk dowodzenia. Cel: prezentacja aktualnego stanu rozwoju dronów, robotów i systemów fuzji informacji oraz doprecyzowanie potrzeb informacyjnych służb reagowania kryzysowego.

KONKURS (18 czerwca 2016 r., sobota, godz. 8.00 – 12.00)

Zadaniem zespołów akademickich jest odszukać w ciągu 15 minut trzy zaginione osoby i dwie przeszkody terenowe na obszarze 46 hektarów terenów zielonych lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, wynik zaś poszukiwań nanieść na mapę, z którą do akcji mogliby wkroczyć ratownicy. Istotą konkursu jest analiza i fuzja informacji. Czy do wykonania zadania użyty zostanie dron, robot lądowy, zobrazowania satelitarne albo inne narzędzie, nie ma znaczenia. Liczy się efekt. Wygra ten zespół, który jak najszybciej i jak najdokładniej wykona w pełni zadanie.

PARADA ROBOTÓW (PIKNIK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY)

Po konkursie 18 i 19 czerwca 2016 r. zorganizujemy wystawy i pokazy statyczne Parady Robotów w formie pikniku naukowo-technologicznego na Błoniach (impreza masowa). Pokazy dynamiczne to m .in. pokaz bolidów formuły Student, wzorowanych wyścigami Formuły I.
W programie:

 • pokazy na 50 stoiskach promocyjnych firm, uczelni i instytucji publicznych związanych z robotyką
 • pokazy dynamiczne dronów
 • prezentacje robotów podwodnych
 • prezentacje samochodów elektrycznych i bezzałogowych
 • warsztaty robotyczne dla dzieci
 • mini wykłady o dronach, robotach i systemach fuzji informacji

Nie lada gratką całej imprezy będzie pokaz bolidów biorących udział w Międzynarodowych Zawodach Formula Student/FSAE, wzorowanych na wyścigach Formuły I. Ta część Parady organizowana jest wspólnie z AGH Racing Team. Weźmie w niej udział min. 8 ekip z Polski, których celem jest organizacja oficjalnych wyścigów Formuły Student w 2017 r.

Uczestnicy Międzynarodowych Zawodów Formula Student/FSAE

Uczestnicy Międzynarodowych Zawodów Formula Student/FSAE

Z ciekawostek warto także dodać, iż podobnie jak w latach ubiegłych, imprezie patronuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który także przydziela w konkursie nagrodę honorową. Poprzednio był to gen. Stanisław Koziej, obecnie Paweł Soloch. Patronatów oczywiście jest znacznie więcej.

Także więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.5zywiolow.pl oraz na powiązanych mediach społecznościowych.

Czas zatem zaplanować sobie długi weekend na początek lata.

źródło: www.5zywiolow.pl

Artykuły podobne

 • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

  Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

 • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

  Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

 • Kraków: Parada Robotów – Droniada [19-20.06.2015]

  W dniach 19-20 czerwca na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się tegoroczna edycja PARADY ROBOTÓW – DRONIADY. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Stanisław Koziej – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Partnerem Parady jest Województwo Małopolskie. Parada Robotów jest częścią organizowanej przez Fundację „Instytut Mikromakro” finałowej konferencji pod […]

 • Aktywizacja akademickich kół naukowych przed Droniadą, czyli I z cyklu konwersatorium „Dron w dom” [18.03.2015]

  Już za niecały miesiąc odbędzie się pierwsze, tegoroczne konwersatorium „Dron w dom”, w ramach programu „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”. Program „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo” to debata publiczna nad wyzwaniami, które niesie rozwój robotyki – szerzej systemów inteligentnych. Uważamy, że należy zadbać zawczasu o ich społeczną akceptację. Towarzyszy przygotowaniom Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych, który Biurze Bezpieczeństwa […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).