via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Informatyczna spółka wchodzi na rynek pojazdów bezzałogowych. Liczy na zamówienia od służb mundurowych.

Wrocławski Cube.ITG ? spółka informatyczna, która w kwietniu przeniosła się z New- Connect na główny parkiet ? do tej pory rozczarowywał inwestorów. Przyczyną był spadek przychodów, spowodowany utratą dochodów z lukratywnego kontraktu z Orange.

464x464

Spółka zapowiedziała, że tę dziurę zasypie nowymi produktami. Pierwszym z nich będą? drony. Cube.ITG był jednym z wystawców na niedawno zakończonym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. To najważniejsza impreza dla firm zbrojeniowych w tej części Europy. Spółka IT pokazała na nich zaprojektowane przez siebie drony, które ochrzciła mianem Cubeye.

? Statki bezzałogowe to jeden z nowych kierunków działalności firmy. Wiążemy z nim duże nadzieje ? mówi Jacek Kujawa, prezes spółki.

Cube.ITG zamierza sprzedawać statki służbom mundurowym. Spółka spodziewa się, że niedługo zostanie rozpisany przetarg na dostawę dronów dla polskiej straży granicznej, w którym zamierza wystartować. W grę wchodzi także sprzedaż maszyn poza granicami Polski. W tym roku powstała spółka córka Cube w Niemczech.

Jacek Kujawa podkreśla, że zainteresowanie produkcją dronów nie jest przypadkowe. Cube, który powstał z połączenia kilku mniejszych firm IT, sięgnął po kompetencję jednej z nich: Microtechu. Polał to sosem własnych doświadczeń, np. z systemami GIS, i przyprawił komponentami dostarczanymi przez zewnętrznych partnerów. Całość ma być sprzedawana jako system, który będzie można użyć np. przy kontroli granic czy rurociągów. Cubeye może udźwignąć do 70 kg wyposażenia, a czas jego lotu to maksymalnie 15 godzin.

? W Kielcach pokazaliśmy gotowy produkt, który jest efektem integracji podzespołów, pochodzących od dostawców zagranicznych i naszego oprogramowania ? podkreśla prezes.

Docelowo Cube.ITG zamierza uruchomić własną montownię dronów. Będzie ona zlokalizowana we Wrocławiu. Spółka znalazła także dostawców kadłubów, którymi zostały dwie polskie firmy, zajmujące się produkcją szybowców. W spółce został powołany do życia zespół, który będzie zajmował się rozwojem i sprzedażą bezzałogowych systemów taktycznych.

? Rynek systemów bezpilotowych bardzo dynamicznie się rozwija. Chcemy na tym skorzystać ? podkreśla Jacek Kujawa. Jednocześnie zastrzega, że spółka jest na początku drogi i nie wiadomo, kiedy z nowej linii biznesowej pojawią się pierwsze przychody.

źródło:pulsbiznesu.pb.pl

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).