via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Niemcy i Francja wyślą drony na wschód Ukrainy?

Niemieckie i francuskie drony mogą wkrótce rozpocząć monitorowanie rozejmu na wschodzie Ukrainy w ramach misji prowadzonej przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

dron-599x275

Niemcy wyrazili swoją gotowość do wypełnienia wniosku OBWE na oficjalnej stronie Bundeswehry. We wtorek zespół niemieckich ekspertów wraz z 14 jednostkami bezzałogowych statków powietrznych przyjechał na Ukrainę. Ich zadaniem w ciągu najbliższych trzech dni jest zbadanie obszaru rozejmu w okolicach Ługańska pod kątem logistycznym, technicznym i medycznym.

Po przeprowadzeniu misji zwiadowczej i w oparciu o jej wyniki Niemcy, a może również Francuzi zdecydują czy i w jakiej formie będą mogli uczestniczyć w pracach OBWE. Niemieccy wojskowi z góry zastrzegają, że nie będzie tam z ich strony żadnego politycznego wsparcia.

Jeśli misja zwiadowcza się powiedzie, niemieckie ministerstwo obrony wyśle na Ukrainę prawdopodobnie drony Luna, które są w stanie latać przez 6 godzin na wysokości do 5 tys. metrów. Maszyny te mają niecałe 2,5 metra długości i ważą ok. 40 kg. Drony mogą dostarczać do stacji naziemnej zdjęcia i filmy w czasie rzeczywistym.

OBWE ma nadzieję, że bezzałogowe samoloty pomogą obserwatorom monitorować ruchy wojsk na sporym obszarze i wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Drony są wykorzystywane m.in. przez Izraelczyków i Palestyńczyków w strefie Gazy.

źródło:wmeritum.pl

Artykuły podobne

 • Ukraińcy zestrzelili 4 metrowego drona separatystów.

  Tytuł może troszkę dziwić,… bo niby skąd separatyści mieliby tak dużego drona? Co niektórzy pewno powiedzieliby, że można „takie” kupić w każdym supermarkecie… My oczywiście wiemy, że jest odrobinę inaczej. 🙂 Ale do rzeczy. Dron wykonywał lot obserwacyjny nad morzem Azowskim, w pobliżu Mariupola (konkretniej 40 metrów od brzegu w pobliżu Jałty – wsi pod […]

 • Bezzałogowe wzloty i upadki. Czyli kolejnych słów parę o konflikcie na Ukrainie.

  O tym, że nad granicznym, wschodnim terytorium Ukrainy, ogarniętym przez konflikt zbrojny, latają drony, m.in. OBWE, przypominać chyba nie trzeba. Wiadomo także, że niestety drony te bywają także zestrzeliwane przez Rosjan, …, wróć, separatystów. Całkiem niedawno świat obiegła także informacja, że jeden z większych tam użytych dronów, padł. Przykre, ale prawdziwe. Na szczęście, straty nie […]

 • Drony S-100 dotarły na Ukrainę!

  fot: OBWE Po niedawnych doniesieniach, a propos dronów Luna, które miały wysłać Niemcy i Francja właśnie na Ukrainę dla OBWE, a najprawdopodobniej do misji nie dojdzie z uwagi na „problemy techniczne z tymi dronami” lub zostanie ona znacząco skrócona z uwagi na zimę, nieco zacząłem się obawiać, że podobnie zakończy się austriacka misja z dronami […]

 • Z cyklu Ukraina. Czyżby dron Luna bał się zimna?

  © EPA/WOLFGANG KUMM en.itar-tass.com/world/754928 Jakiś czas temu z radością przekazaliśmy informację, że Niemcy i Francja wyślą drony na Ukrainę, wiadomo po co, wiadomo gdzie, wiadomo dla kogo i naturalnie chodzi o model Luna. Teraz niestety rozczarowanie malutkie, bo jak się okazuje, ów model drona lubi tylko ciepełko. Technicy podobnoż twierdzą,  że wytrzymuje tylko do minus 19 […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).