via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Kolejowe drony. Na szynach?

Dron PKP Cargo, Forsal.pl

Dron testowany przez PKP Cargo, Forsal.pl

Otóż, jako, że składy PKP są nagminnie okradane z ładunku węglowego i jako, że złodzieje są w dalszym ciągu w dużej mierze bezkarni, i jako, że stare metody zawodzą, toteż nasze kochane, bardzo kreatywne PKP postanowiło walczyć z procederem w nowy, dość oryginalny sposób (za publiczne pieniądze!). Tajna broń PKP to oczywiście drony!

Zacznijmy może od początku, czyli kto, co i jak…

W PKP Cargo za bezpieczeństwo ładunku odpowiadają m.in.

 • globalnie – Biuro Bezpieczeństwa i Audytu Zakładu (tu trwają testy dronów)
 • globalnie – Komenda Główna Straży Ochrony Kolei (tu bacznie obserwują)
 • lokalnie – Straż Ochrony Kolei, tzw SOK’iści (Ci natomiast są także zainteresowani posiadaniem dronów)
 • lokalnie – załoga danego składu (a Ci robią najwięcej i nie mają czasu na zabawę)

Potencjalne zastosowanie dronów w PKP:

 • monitorowanie składu w trudnym terenie
 • monitorowanie składu na postoju
 • monitorowanie w dzień i w nocy (kamery termowizyjne)
 • monitorowanie w dowolnym miejscu z bezpiecznej odległości
 • zbieranie twardych dowodów przeciwko rabusiom

Rąbek tajemnicy o samym dronie:

 • kamera full HD, termowizyjna, na podczerwień, zoom optyczny
 • 6 silników firmy Mikrokopter (hexacopter), gdzie każdy daje ciąg 2,2 kg max
 • możliwość zwiększenia do 8 silników,8 ramion (octocopter)
 • czas lotu do 15min (dzięki dodaniu 2 dodatkowych silników, dron może unieść większe akumulatory, w związku z tym ten czas można ciut wydłużyć)
 • waga ok 3kg

Kto kradnie:

 • Bynajmniej nie Robin Hood! W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku doszło do kilkuset kradzieży. Sprawa o tyle poważna, iż złodzieje nie boją się mandatów i co więcej, bywają agresywni!

  Kilka tygodni temu SOK-iści na terenie Siemianowic Śląskich musieli we własnej obronie oddać strzały ostrzegawcze. – Złodzieje próbowali dwa razy rozjechać naszych ludzi samochodem – informuje Grzegorz Sławiński, zastępca komendanta w tarnogórskiej Komendzie SOK.

Co sądzisz? To rozsądny krok ze strony PKP? Zwrócą się koszty, a złodziejski proceder się ukróci?

Dron PKP Cargo, Forsal.pl

Dron PKP Cargo, Forsal.pl

Wg mnie, zapewne się ukróci, przynajmniej na początku, dopóki złodzieje nie nauczą się, jak z nowym wrogiem walczyć. A mają przecież różne możliwości… Zapewne wystarczyłby solidny monitoring i większe zaangażowanie służb kolejowych. Drony są fajne, ale akurat w tym wypadku, to więcej zabawy, niż pożytku, tym bardziej, że drony, o których mowa, potrafią latać aż cały kwadrans i bardziej nadają się dla profesjonalnego fotografa, niż do długotrwałego monitoringu.

Jeśli już działać w ten sposób, to niech przynajmniej PKP kupi drony, które wytrzymają w powietrzu przynajmniej kilka razy dłużej… (przecież są takie modele!)

źródło inf. i zdjęć: dziennikzachodni.pl, forsal.pl

Artykuły podobne

 • LAOS: Drony będę szukać niewybuchów z czasów wojny.

  Wojna w Laosie wszakże zakończyła się już lata temu, jednak do dziś ten biedny kraj boryka się z jej skutkami. Jednym z największych problemów tamtejszej ludności cywilnej są „stare” bomby; niewybuchy z czasów wojny, które ciągle są groźne. Szacuje się, że w ciągu trwającego ok 9 lat konfliktu, ziemia w Laosie przyjęła ok 2 mln […]

 • Dron PKP przyłapał złodziei węgla na gorącym uczynku.

  Dziś kontynuacja historii pt. „kolejowe drony„, o której jakiś czas temu pisałem. W ubiegłym roku PKP Cargo rozpoczęła testy nowego systemu monitorowania terenów wzdłuż torów kolejowych, opartego o bezzałogowce. Drony są w zasadzie nadal testowane przez PKP Cargo i nie doszło jeszcze do ogólnokrajowego wdrożenia, a już mamy pierwsze doniesienia o przyłapanych złodziejach węgla! Co […]

 • Dron w roli profesora!

  Czy drony mogą uczyć dzieci? Przyszłość, zapewne odległa, pokaże… A czy mogą kontrolować dzieci w szkole na egzaminie? Owszem! Przynajmniej tak uważają Belgowie… Brzmi to trochę jak historia z Archiwum X, w którą nie chce się wierzyć i naprawdę trudno uwierzyć. Zanim jednak rozstrzygniemy kwestię wiary w tę niedorzeczność, zerknij może najpierw na film poniżej: […]

 • Drony dopilnują weselników, by Ci się nie pozabijali.

  Na szczęście takie cuda, to nie w Polsce! 🙂 fot: hurriyetdailynews.com Ale okazuje się, że w Turcji jak najbardziej. W prowincji Tokat w rejonie Morza Czarnego, policja i żandarmeria zakupiła drony, które mają zapobiegać używania broni podczas wesel. Brzmi ciut dziwnie, przynajmniej dla mnie, ale w Turcji, strzelanie z prawdziwej broni podczas wielkich uroczystości, np […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).