via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Szybki płatowiec pionowego startu.

Dzisiejszy opisywany dron to kompromis pomiędzy copterami, które potrafią wystartować, jak i wylądować prawie w dowolnym miejscu, z dość ograniczonej przestrzeni, dosłownie pionowo, a klasycznymi płatowcami, które z reguły potrzebują albo pasa startowego do wystartowania i wylądowania, lub wyrzutni. Płatowce wadę tę rekompensują na szczęście swoją prędkością i zasięgiem. Mniejsze modele co prawda wyrzuca się ręką, ale jeśli samolot ma znaczną wagę i rozmiary, niestety sprawa się komplikuje i po prostu potrzebujemy kogoś, kto ma tę rękę „dość silną, dużą i umięśnioną”. 😀

Okazuje się, że żeby mieć sporego płatowca, wcale nie trzeba chodzić na siłownię, albo wychodzić za mąż za koksa… (w przypadku kobiet). 🙂

FireFly6 startuje pionowo jak tricopter, po czym może się w trakcie lotu przełączyć w tryb oblatywania i wówczas zapyla jak najprawdziwsza rakieta. Po czym znowu może się przełączyć w tryb coptera i wylądować bez problemu np na dachu auta.

Dron jest kompatybilny z dwiema kamerami GoPro. W szczególe, nie dyndają sobie one pod kadłubem, jak to ma miejsce w prawie każdym copterze, ale przewidziano dla nich schowki wewnątrz drona! Dzięki czemu płatowiec podczas szybkiego lotu nie traci właściwości aerodynamicznych.

FireFly6 jest także składany, dość duży samolot mieści się w całkiem małym kartonie!

B1JiMA6CQAE1MnDfot: http://www.birdseyeview.aero

Dron waży niepełne 3kg bez obciążenia, z ładunkiem blisko 4kg. Rozpiętość skrzydeł na ok 1,5 m i długość blisko 1m. Taką wagę udało się uzyskać dzięki wypełniaczom z pianki EPO i drewnianej konstrukcji. Czyli prawie już standard w co lepszych dronach…

Możliwość startu pionowego zapewniają ruchome, sterowane mocowania silników, podczas startu silniki wytwarzają pionowy ciąg powietrza, który następnie przechodzi w poziomy, jednocześnie siłę nośną przejmują skrzydła. Z ciekawostek ów dron ma także składane podwozie kołowe, więc może lądować i startować także z pasa startowego, jeśli operator będzie miał taki kaprys.

Dron sprzedawany jest w cenie ok 500$ Biorąc jednak pod uwagę jego możliwości i ceny innych dronów ze średniej półki, jest to jednak dość tanio! Co więcej, można także nabyć tzw powerpack, który oferuje gadżety do drona zwiększające jego możliwości (powiedzmy z powerpack’iem możesz latać na sportowo, ale to kosztuje, 300$ więcej, robi się 800 i już tanio nie jest…)

Strona producenta także wygląda solidnie, sporo materiałów nie tylko tekstowych, ale i medialnych, jest sporo zdjęć, sporo wideo, prowadzony jest nawet blog z ważniejszymi wydarzeniami! Co ciekawe, adres domeny z końcówką aero!

http://www.birdseyeview.aero

Fajne, prawda? 😀

A teraz rzut oka na samego drona:

Side-Medium-Optimized-disclaimer
fot: http://www.birdseyeview.aero
Top-Optimized-disclaimer
fot: http://www.birdseyeview.aero

 Materiały wideo znajdziesz na stronie producenta, lub na http://vimeo.com/91537229

źródło: birdseyeview.aero

 

 

Artykuły podobne

  • Na początku przyszłego roku rosyjski Orlan-10 trafi do Arktyki.

    Jak informuje rosyjska agencja informacyjna TASS, na początku roku 2015, rozpocznie się program wdrożeniowy drona Orlan-10 w rejonie Arktyki. Celem owych działań jest zbudowanie jednolitej sieci obiektów wojskowych na terytorium arktycznym. Drony oczywiście mają wesprzeć działania armii w możliwy dla nich sposób. Jeszcze w tym roku, specjaliści wraz z kilkoma zestawami Orlan-10 (jeden zestaw to […]

  • Bezzałogowe wzloty i upadki. Czyli kolejnych słów parę o konflikcie na Ukrainie.

    O tym, że nad granicznym, wschodnim terytorium Ukrainy, ogarniętym przez konflikt zbrojny, latają drony, m.in. OBWE, przypominać chyba nie trzeba. Wiadomo także, że niestety drony te bywają także zestrzeliwane przez Rosjan, …, wróć, separatystów. Całkiem niedawno świat obiegła także informacja, że jeden z większych tam użytych dronów, padł. Przykre, ale prawdziwe. Na szczęście, straty nie […]

  • SAGEM. Od komórek i modemów, aż po wielozadaniowe drony wagi ciężkiej.

    SAGEM, to francuska firma od zawsze związana z elektroniką różnej maści, której na pewno w Polsce przedstawiać nikomu nie trzeba. Chociażby znana jest z modemów do neostrady czy miliona różnych modeli telefonów komórkowych. Mało kto jednak wie, że SAGEM, to także producent dronów! I to wcale nie świeżo upieczony, a wręcz bardzo doświadczony… Pierwsze modele […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).