via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Bezzałogowe wzloty i upadki. Czyli kolejnych słów parę o konflikcie na Ukrainie.

Upadły Orlan, fot: http://en.censor.net.ua

Upadły Orlan / Granat, fot: http://en.censor.net.ua

O tym, że nad granicznym, wschodnim terytorium Ukrainy, ogarniętym przez konflikt zbrojny, latają drony, m.in. OBWE, przypominać chyba nie trzeba. Wiadomo także, że niestety drony te bywają także zestrzeliwane przez Rosjan, …, wróć, separatystów. Całkiem niedawno świat obiegła także informacja, że jeden z większych tam użytych dronów, padł. Przykre, ale prawdziwe.

Na szczęście, straty nie są tylko po stronie Ukrainy. Bywa i odwrotnie. Na całe szczęście.

I o takiej sytuacji teraz właśnie czytasz! 🙂

W pobliżu Szczastia (ukraińskie miasto w obwodzie ługańskim – to tam jest m.in. konflikt), siły operacji antyterrorystycznej zestrzeliły rosyjskiego bezzałogowca, o czym już mniej pilnie poinformował ukraiński MON. Mniej pilne, bo zdarzenie miało miejsce juz 28 listopada.

Dron został trafiony z zestawu ZU-23-2, czyli czymś mniej więcej takim:

fot: pl.wikipedia.org

fot: pl.wikipedia.org

Bądź co bądź, wygląda dość prymitywnie, a mimo to udało się trafić nim w bezzałogowca! W sumie rosyjski dron też nie wygląda na szczyt technologii, aczkolwiek zapewne nie jest łatwo ustrzelić  tak mały obiekt.

Jak widać, obyło się bez laserów! (a taka uwaga do Amerykanów i Chińczyków 🙂 )

Obecnie trwa analiza zdobytych, ciut podziurawionych materiałów.

Na dowód poniżej nieco więcej zdjęć:

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Wnętrze Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Wnętrze Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Kadłub Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Kadłub Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

PS k woli wyjaśnienia, nie mam nic zupełnie do Rosjan, jako narodu, stronniczo się jednak wypowiadam w powyższej sprawie tylko dlatego, że potępiam wojnę i politykę rodzaju Putina.

Artykuły podobne

 • Rosyjski Kałasznikow wyprodukuje drony.

  Szef Kałasznikowa (rosyjskiego producenta broni) – Aleksiej Kriworuczko, poinformował w niedzielę, podczas International Defence Exhibition w Abu Dhabi, że koncern kupił 51 proc. udziałów w Zala Aero – rosyjskim producencie bezzałogowców (i przy okazji stocznię Euroyachting Rybinskaja w Rybińsku). Obie firmy mają duży potencjał. Popyt na drony jest ogromny na wielu rynkach. //Kriworuczko. Krok na […]

 • Ukraińcy zestrzelili 4 metrowego drona separatystów.

  Tytuł może troszkę dziwić,… bo niby skąd separatyści mieliby tak dużego drona? Co niektórzy pewno powiedzieliby, że można „takie” kupić w każdym supermarkecie… My oczywiście wiemy, że jest odrobinę inaczej. 🙂 Ale do rzeczy. Dron wykonywał lot obserwacyjny nad morzem Azowskim, w pobliżu Mariupola (konkretniej 40 metrów od brzegu w pobliżu Jałty – wsi pod […]

 • Chałupniczy dron przemycał papierosy z Rosji do Litwy.

  Udźwig do 10 kg, zasięg do kilkuset metrów, GPS, automatyczne uwalnianie ładunku w określonym miejscu wg współrzędnych GPS. To parametry, o których wiele, komercyjnie sprzedawanych modeli dronów, może tylko pomarzyć! Wspomniane cechy dotyczą bezzałogowego, średniej wielkości samolotu, który został wykonany, jak widać na zdjęciu, w dość amatorski sposób. Co za tym idzie, dość niskim kosztem. […]

 • SAGEM. Od komórek i modemów, aż po wielozadaniowe drony wagi ciężkiej.

  SAGEM, to francuska firma od zawsze związana z elektroniką różnej maści, której na pewno w Polsce przedstawiać nikomu nie trzeba. Chociażby znana jest z modemów do neostrady czy miliona różnych modeli telefonów komórkowych. Mało kto jednak wie, że SAGEM, to także producent dronów! I to wcale nie świeżo upieczony, a wręcz bardzo doświadczony… Pierwsze modele […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).