via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Bezzałogowe wzloty i upadki. Czyli kolejnych słów parę o konflikcie na Ukrainie.

Upadły Orlan, fot: http://en.censor.net.ua

Upadły Orlan / Granat, fot: http://en.censor.net.ua

O tym, że nad granicznym, wschodnim terytorium Ukrainy, ogarniętym przez konflikt zbrojny, latają drony, m.in. OBWE, przypominać chyba nie trzeba. Wiadomo także, że niestety drony te bywają także zestrzeliwane przez Rosjan, …, wróć, separatystów. Całkiem niedawno świat obiegła także informacja, że jeden z większych tam użytych dronów, padł. Przykre, ale prawdziwe.

Na szczęście, straty nie są tylko po stronie Ukrainy. Bywa i odwrotnie. Na całe szczęście.

I o takiej sytuacji teraz właśnie czytasz! 🙂

W pobliżu Szczastia (ukraińskie miasto w obwodzie ługańskim – to tam jest m.in. konflikt), siły operacji antyterrorystycznej zestrzeliły rosyjskiego bezzałogowca, o czym już mniej pilnie poinformował ukraiński MON. Mniej pilne, bo zdarzenie miało miejsce juz 28 listopada.

Dron został trafiony z zestawu ZU-23-2, czyli czymś mniej więcej takim:

fot: pl.wikipedia.org

fot: pl.wikipedia.org

Bądź co bądź, wygląda dość prymitywnie, a mimo to udało się trafić nim w bezzałogowca! W sumie rosyjski dron też nie wygląda na szczyt technologii, aczkolwiek zapewne nie jest łatwo ustrzelić  tak mały obiekt.

Jak widać, obyło się bez laserów! (a taka uwaga do Amerykanów i Chińczyków 🙂 )

Obecnie trwa analiza zdobytych, ciut podziurawionych materiałów.

Na dowód poniżej nieco więcej zdjęć:

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Wnętrze Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Wnętrze Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Silnik Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Kadłub Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

Kadłub Orlana, fot: http://en.censor.net.ua

PS k woli wyjaśnienia, nie mam nic zupełnie do Rosjan, jako narodu, stronniczo się jednak wypowiadam w powyższej sprawie tylko dlatego, że potępiam wojnę i politykę rodzaju Putina.

Artykuły podobne

 • Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

  W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych. Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin. Według The Washington […]

 • Litwa zebrała 750 000 $ na trzy drony morskie dla Ukrainy.

  Niedawno pojawiła się informacja o zbiórce na bojowe drony morskie dla Ukrainy, a tymczasem Litwa już zdołała zebrać kwotę, która umożliwia zakup 3 nowych maszyn. Drony będą się nazywać PEACE dec, PEACE tak, PEACE diuke dziennikarz Andrius Tapinas

 • Zbiórka, która zmieni reguły gry. Pierwsza na świecie flota morskich dronów.

  W dniu 11 listopada Wicepremier oraz Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Mykhailo Fedorov poinformował na twitterze, iż prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenskyi ogłosił specjalną zbiórkę pieniędzy na pierwszą na świecie flotę morskich dronów. W krótkim uzasadnieniu podał, iż Rosja wystrzeliwuje co piąty pocisk ze statków.Przyjęto, iż Ukraina potrzebuje minimum 100 takich bezzałogowców, którego koszt jednostkowy to 250 […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).