via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Po sukcesie IT-AIR1, Airbus Group zapowiada utworzenie nowego centrum budowy dronów w Polsce.

IT-AIR1 opracowano we współpracy Airbus Defence and Space oraz rodzimego Instututu Technicznego Wojsk Lotniczych (oblot w listopadzie 2014 w Dęblinie). Dla przypomnienia, to bezzałogowiec typu TBSP (Taktyczny Bezzałogowy Statek Powietrzny). Zauważmy, że to sprzęt sporej wielkości, rozpiętość skrzydeł – 8 m! Fot. poniżej.

IT-AIR1 – www.itwl.pl

IT-AIR1 w Dęblinie, konkretniej w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego – fot. www.itwl.pl

czoraj natomiast, na konferencji „Wizja przyszłości europejskiego przemysłu lotniczo-obronnego”, która została zorganizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Francusko-Polską Izbę Gospodarczą w Warszawie, padły kolejne deklaracje ze strony szefostwa koncernu Airbus Group.
>Mianowicie, najprawdopodobniej w tym jeszcze roku, powstanie w Polsce centrum budowy dronów do zastosowań zarówno cywilnych, jak i wojskowych.

Skąd pomysł Airbus’a na Polskę?

Po pierwsze,  Airbus już aktywnie działa na warszawskim Okęciu w zakresie produkcji elementów kadłubów do cywilnych airbusów A 350 i A 330 neo. Ponadto w stolicy produkowane są także elementy potrzebne do montażu C-295 Casa. Mając fachową ekipę blisko 1000 ludzi plus infrastrukturę produkcyjną, aż się prosi, by rozszerzyć działalność…
Po drugie, w Polsce mamy licznych, doświadczonych już konstruktorów dronów, liczne ośrodki badawcze, politechniki i firmy, które już odnoszę sukcesy w zakresie projektowania oraz produkcji bezzałogowców, z którymi to oczywiście Airbus chce nawiązać współpracę!

Po trzecie, względy ekonomiczne; nasz system podatkowy jest zdaje się bardziej atrakcyjny dla firm zagranicznych, niż rodzimych. Poza tym, średnie polskie wynagrodzenie za pracę, także sporo odbiega od standardów zachodnich.

Szef Airbus Defence and Space, Domingo Urena–Raso, ma spore ambicje co do polskiej lokalizacji. Docelowo chciałby, aby firma produkowała uniwersalne drony o udźwigu do pół tony. Dla przypomnienia, IT-AIR1 ma udźwig ok 100kg, więc przyszłościowe maszyny będą zapewne sporo większe, niż wymieniony model. Pan Domingo Urena–Raso jest pewny sukcesu, co więcej chciałby, aby ich drony, wzorem IT-AIR1, były dopuszczone do korzystania z cywilnych przestrzeni powietrznych.
źródło: ekonomia.rp.pl

Artykuły podobne

  • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

    Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

  • Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

    Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę […]

  • Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

    Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również […]

  • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

    W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).