via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Holandia będzie miała swoje centrum szkoleń dla operatorów BSL’i typu MALE.

UAV SandShark, fot: Northrop Grumman

UAV SandShark, fot: Northrop Grumman

Wygląda na to, iż niektóre kraje, w tym też wspomniana Holandia, wzięły sobie mocno do serca ostatnie doniesienia o problemach USA w zakresie obsługi Predatorów i Reaperów. Przypomnę tylko, iż chodzi o braki kadrowe w obsłudze zestawów ww. maszyn.

W szczególe, przedsiębiorstwo Strat Aero podpisało z Agencją rozwoju Holandii Zachodniej list intencyjny w sprawie utworzenia tytułowego centrum (General Atomics Aeronautical Systems).

Altair donosi, że jeszcze nie ustalono „adresu” dla tegoż centrum, ale już wiadomo, że będzie dysponować sześcioma Northrop Grumman SandShark (fot. powyżej) oraz po jednym MQ-1 Predator oraz MQ-9 Reaper (fot. poniżej).

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

MQ-1 Predator, fot: wikiwand.com/en/General_Atomics_MQ-1_Predator

MQ-1 Predator, fot: wikiwand.com/en/General_Atomics_MQ-1_Predator

SandShark oczywiście pójdzie na pierwszy ogień podczas szkoleń, następnie, gdy już kursanci nabiorą ciut doświadczenia, przesiądą się na docelowe maszyny, którymi będą/chcą sterować w przyszłości zawodowo. Wybór drona SandShark także nie był przypadkowy, ponieważ w powietrzu zachowuje się bardzo podobnie, jak dwa pozostałe, wymienione modele.

Co ciekawe, centrum szkoleń operatorów ma być dostępne nie tylko dla Holendrów, ale także i dla członków UE (dobra wiadomość także dla Polski!).

Wygląda zatem na to, iż wojna z Państwem Islamskim sprawiła, iż wzrosło zapotrzebowanie na operatorów dronów uderzeniowych, w konsekwencji czego powstają kolejne, nowe ośrodki szkoleń.

Miejmy tylko nadzieję, iż, jeśli zakończy się ten konflikt, to te centra pozostaną i służyć będą nadal, także w zakresie dronów cywilnych.

PS Dla mnie osobiście dziwna jest tylko liczba tych maszyn, ponieważ w praktyce drony te latają w zestawach po 4.

źródło: altair

Artykuły podobne

 • System „antydronowy” Northrop Grumman C-UAS kończy testy ogniowe w Yuma w Arizonie

  HUNTSVILLE, Alabama – 22 listopada 2022 r. – System dowodzenia i kontroli (C2) krótkiego zasięgu Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) pomyślnie przeszedł najbardziej złożony jak dotąd system testów systemów. Forward Area Air Defence Command and Control (FAAD C2) służył jako system C2 dla wszystkich zasobów C-UAS używanych do wykrywania i […]

 • Chiny zaprezentowały nowego Wing Long’a trzeciej już generacji

  Wing Loong 3, zwany także Chengdu GJ-3 lub Pterodactyl 3 został zaprezentowany 8 listopada 2022 w trakcie pokazów lotniczych w Zhuhai w prowincji Guangdong w Chinach. Wing Long należy do największych i jednych z najlepiej wyposażonych bezzałogowców kategorii MALE na świecie. Jest tym samym konkurencją dla znanych amerykańskich maszyn klasy MQ-1 Predator czy MQ-9 Reaper. […]

 • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

  X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

 • DARPA: Projekt TERN – pokładowe bezzałogowce klasy MALE.

  Czym nas dziś DARPA zaskoczy? DARPA (Defense Advanced Research Project Agency – Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych), tym razem we współpracy z biurem badań naukowych US Navy (Office of Naval Research), pracuje nad kolejnym, ambitnym projektem bezzałogowca, zwanym dalej TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node, oznacza także rybitwę). Rola tych dwóch organizacji sprowadza się w zasadzie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).