via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Po sukcesie IT-AIR1, Airbus Group zapowiada utworzenie nowego centrum budowy dronów w Polsce.

IT-AIR1 opracowano we współpracy Airbus Defence and Space oraz rodzimego Instututu Technicznego Wojsk Lotniczych (oblot w listopadzie 2014 w Dęblinie). Dla przypomnienia, to bezzałogowiec typu TBSP (Taktyczny Bezzałogowy Statek Powietrzny). Zauważmy, że to sprzęt sporej wielkości, rozpiętość skrzydeł – 8 m! Fot. poniżej.

IT-AIR1 – www.itwl.pl

IT-AIR1 w Dęblinie, konkretniej w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego – fot. www.itwl.pl

czoraj natomiast, na konferencji „Wizja przyszłości europejskiego przemysłu lotniczo-obronnego”, która została zorganizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Francusko-Polską Izbę Gospodarczą w Warszawie, padły kolejne deklaracje ze strony szefostwa koncernu Airbus Group.
>Mianowicie, najprawdopodobniej w tym jeszcze roku, powstanie w Polsce centrum budowy dronów do zastosowań zarówno cywilnych, jak i wojskowych.

Skąd pomysł Airbus’a na Polskę?

Po pierwsze,  Airbus już aktywnie działa na warszawskim Okęciu w zakresie produkcji elementów kadłubów do cywilnych airbusów A 350 i A 330 neo. Ponadto w stolicy produkowane są także elementy potrzebne do montażu C-295 Casa. Mając fachową ekipę blisko 1000 ludzi plus infrastrukturę produkcyjną, aż się prosi, by rozszerzyć działalność…
Po drugie, w Polsce mamy licznych, doświadczonych już konstruktorów dronów, liczne ośrodki badawcze, politechniki i firmy, które już odnoszę sukcesy w zakresie projektowania oraz produkcji bezzałogowców, z którymi to oczywiście Airbus chce nawiązać współpracę!

Po trzecie, względy ekonomiczne; nasz system podatkowy jest zdaje się bardziej atrakcyjny dla firm zagranicznych, niż rodzimych. Poza tym, średnie polskie wynagrodzenie za pracę, także sporo odbiega od standardów zachodnich.

Szef Airbus Defence and Space, Domingo Urena–Raso, ma spore ambicje co do polskiej lokalizacji. Docelowo chciałby, aby firma produkowała uniwersalne drony o udźwigu do pół tony. Dla przypomnienia, IT-AIR1 ma udźwig ok 100kg, więc przyszłościowe maszyny będą zapewne sporo większe, niż wymieniony model. Pan Domingo Urena–Raso jest pewny sukcesu, co więcej chciałby, aby ich drony, wzorem IT-AIR1, były dopuszczone do korzystania z cywilnych przestrzeni powietrznych.
źródło: ekonomia.rp.pl

Artykuły podobne

 • Airbus będzie odpowiadać za eksploatację dronów Heron 1 w ramach usług dla rządu niemieckiego również w Mali

  Niemiecka Agencja Zamówień Obronnych (BAAInBw) oraz Airbus Defence and Space podpisały umowę na dostarczenie dronów zwiadowczych Heron 1, które mają znaleźć zastosowanie podczas misji Bundeswehry na Mali. Podobnie jak w przypadku misji w Afganistanie, prowadzonej od 2010 roku, bezzałogowe maszyny Heron 1 zostaną wydzierżawione od izraelskiego producenta IAI, a za ich eksploatację odpowiadać będzie firma […]

 • Airbus zademonstrował inspekcję samolotu za pomocą drona

  Podczas salonu lotniczego Farnborough Airshow, Airbus zademonstrował wizualną inspekcję samolotu za pomocą drona. Dron wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości umożliwia wzrokową kontrolę górnej części samolotu. Jest sterowany przez automatyczny system kontroli lotu pod nadzorem pilota. Dron podąża wstępnie zdefiniowaną trasą i automatycznie wykonuje serię zdjęć. Zrobione zdjęcia, zwłaszcza te, na których widoczne są potencjalne defekty, […]

 • Warszawa: iFOD 2016 – Międzynarodowe Targi Dronów [20-22.05.2016]

  Wystawy, pokazy… iFOD 2016 Międzynarodowe Targi Dronów, to premierowe wydarzenie skierowane zarówno do profesjonalistów jak i pasjonatów w sektorze bezzałogowców cywilnych. Na błoniach Stadionu PGE Narodowy w Warszawie w dniach 20-22 maja 2016 roku, zgromadzą się producenci i dystrybutorzy sprzętów latających. Od wielowiernikowców latających w zasięgu wzroku do super szybkich samolotów bezzałogowych poruszających się poza […]

 • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

  Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).