via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

xCraft X PlusOne, czyli kolejny dron hybrydowy.

xCraft X PlusOne to kolejny przedstawiciel dronów hybrydowych w zakresie napędu i poruszania się. Mianowicie zachowuje cechy klasycznego coptera, jak i płatowca. Zależnie od sytuacji. Ciekawe i oryginalne, choć nie jest to rozwiązanie prekursorskie w świecie dronów.  Podobne cechy posiada chociażby model FireFLY6, który podobnie jak X PlusOne, także potrafi pionowo startować i równolegle latać jak płatowiec.

Mimo tychże podobieństw w funkcjonalnościach, drony różnią się konstrukcyjnie. Mianowicie FireFly6 zachowuje w locie w każdym momencie poziom, nawet startując pionowo, X PlusOne zaś startując, ustawiony jest pionowo, w locie zaś zmienia pozycję na poziomą.

Jak zatem to możliwe, że oba drony potrafią to samo, a funkcjonują zupełnie inaczej?

Otóż, FireFly6 posiada silniki, które są sterowane i zmieniają pozycję zależnie od bieżącego zadania, dzięki czemu sam dron wcale nie musi się przekręcać, by zmienić kierunek silników. X PlusOne zaś ma na stałe ustawione silniki, w związku z tym, aby zmienić kierunek silników, sam musi zmienić pozycję.

Podobne, hybrydowe właściwości (dwa tryby lotu), ma także bezzałogowiec, który jest gwiazdą programu Google „X”. Projekt jak na razie owiany jest tajemnicą, wiemy zaś tyle, że głównym jego zadaniem będzie dostarczanie przesyłek. Co z tego wyjdzie, się okaże. Na pewno opiszę, jak pojawi się więcej konkretów.

Wracając jednak do X PlusOne…. Skoro tajemnica rozwiana, przejdę nieco do szczegółów . 🙂

Wygląda tak:

X PlusOne, fot: xcraft.io

Stojący X PlusOne, fot: xcraft.io

X PlusOne, fot: xcraft.io

Startujący X PlusOne, fot: xcraft.io

X PlusOne, fot: xcraft.io

Lecący X PlusOne, fot: xcraft.io

A lata tak:

Parametry techniczne X PlusOne ogólnie ma nie najgorsze, wyróżnia się przede wszystkim jego prędkość maksymalna, która sięga do 100km/h. Jest to bez wątpienia dużo jak na drony „cywilne”. Dla porównania, FireFly6 osiaga max ok 55km/h. Różnica wynika z wielkości obu dronów, wielkości akumulatorów i mocy silników. Te w X PlusOne, prezentują się jak widać nieźle (w sensie spore byki). X PlusOne wytrzymuje w powietrzu za to niewiele, max 10-15 min, czyli 2-3 razy krócej, co wspomniany FireFly (mało precyzyjny zakres, ponieważ są różne wersje FF6).

Dron oczywiście dedykowany jest do kamer GoPro, posiada także własną.

Trzeba też zaznaczyć, ze X PlusOne, to dron przedprodukcyjny, projektanci dopiero zbierają kasę, żeby ruszyć z komercyjną sprzedażą, aczkolwiek prototyp jest działający i funkcjonalny. Więcej szczegółów znaleźć można na kickstarterze lub stronie domowej projektu, czyli xcraft.io.

Reasumując, koncepcja jest ciekawa, z całą pewnością nie jest to standardowy kolejny copter, czy płatowiec, jakich wiele, jest hybrydą, co go też jednocześnie wyróżnia. Jest szybki i dość spory. Choć też nie brakuje mu wad. Czas lotu jak na tak duży dron, jest ciut żenujący… Ale bez wątpienia zasługuje na uwagę, dofinansowanie i rozwój. Choć wg mnie, autorzy z kickstarterem się ciut pospieszyli… Wiele ciekawych projektów upada niestety właśnie z pośpiechu. Oby w tym wypadku nie było tak samo, jak np z B v2 Pana Mielniczka.

PS Tak na zakończenie, na kickstarterze X PlusOne prezentuje się tak:

Fajne?

Artykuły podobne

  • iBubble – podwodna rewolucja z dobrze znaną kamerką GoPro

    Projektanci dronów poruszających się w powietrzu, obecnie coraz to bardziej prześcigają się w swych pomysłach, projektach i realizacjach i bądź co bądź coraz trudniej jest im zaistnieć na coraz to bardziej nasyconym rynku bezzałogowców. W temacie dronów latających widzieliśmy już prawie wszystko, poczynając od nano dronów udających owady, po różnego kalibru drony rozrywkowe, sportowe, komercyjnie […]

  • B-Unstoppable – reaktywacja!

    Niniejszy wpis jest kontynuacją poruszającej historii konstruktora dronów hybrydowych (zdolnych poruszać się na ziemi, jak i w powietrzu), podkreślmy polskiego pochodzenia, który obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii. Witold Mielniczek, bo o nim mowa, jest twórcą takich konstrukcji jak B, Bv2, czy B-Unstoppable. Bliżej jego sylwetkę, jak i najnowszy wynalazek, przybliża poprzedni wywiad. Czas jednak na […]

  • Polska: wywiad z Panem Witoldem Mielniczkiem, prezentacja B-Unstoppable

    W tym roku mieliśmy już kilka ciekawych premier bezzałogowych maszyn kierowanych na cywilny rynek rekreacyjno-sportowo-rozrywkowy. Pojawiła się między innymi nowa wersja bardzo popularnego Phantoma, ciekawa latająca kamerka Lily, czy dron Solo firmy 3DR (o których oczywiście można poczytać na InfoDronie). Wspomniane drony jednak, choć bardzo różne, mają też i cechy wspólne. Jedną z nich jest […]

  • 3DR Solo, czyli „Pierwszy na świecie inteligentny dron”

    Firma 3DRobotics w iście hollywoodzki sposób zaprezentowała światu swój najnowszy produkt – drona Solo. Najpierw miłośnicy tejże marki zostali uraczeni niesamowitym, krótkometrażowym filmem wideo stylizowanym delikatnie na „planetę małp”, której głównym aktorem jest właśnie Solo. Film był niejako zapowiedzią do szczegółowej prezentacji, która następnie odbyła się 13.04.2015r. Zaznaczmy – drona nadal nie można nigdzie kupić […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).