via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Rewelacyjny auto-dron doczeka się drugiej generacji?

Jakiś czas temu pisałem na łamach InfoDrona o latającym, miniaturowym samochodzie – zwanym dalej B. Podkreśliłem wówczas jego nietypowe atuty, m.in. możliwość lotu, jak i jazdy w terenie, ciekawy wygląd, niezłą odporność na zniszczenia, parę innych oryginalnych drobiazgów oraz dla Polaków fakt też dość istotny – konstruktorem jest też Polak (na obczyźnie niestety) – Pan Witold Mielniczek.

Okazuje się, że to fajne latające autko może być jeszcze lepsze! O czym możecie się przekonać np na kickstarterze (eng), lub czytając dalej niniejszy, skromny, polski artykuł, do czego też zachęcam 🙂

Podkreślmy, może być, a nie już jest, ponieważ Pan Mielniczek przez kickstartera dopiero pozyskuje pieniążki na dalszy, planowany rozwój. Czy uda się pozyskać odpowiednią kwotę? W najbliższym czasie, około 3 tyg, się to rozstrzygnie. Osobiście trzymam kciuki.

Ale do rzeczy, czym jest wersja v2, na czym polega „upgrade” v1 i finalnie, czy warto dopłacić?

Na pierwszy rzut oka autko v2 wygląda tak:

ad0c2b5722e7435f358ad397660e9dd1_large
fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-flying-car-goes-to-the-future?ref=category

 Natomiast v1 wygląda tak (dla przypomnienia):

59068c6d1d920f28d19e6dd03b6659c6_large
fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

Pomijając drobne różnice w stylizacji kolorystycznej, na uwagę zasługuje kilka nowych drobiazgów:

 • Zawieszenie

  Poprzedni model był całkowicie „sztywny”.

  Ten jak widać jest miękko zawieszony, przy czym pracujące zawieszenie nie zmienia kąta silników napędzających śmigła.

 • Zdejmowalne koła, nowe opony

  W poprzednim modelu zdejmowalne były tylko opony

  319422d8988a556f838738dd12e29a96_large
  fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

  Po zdjęciu kół, autocopter  B wygląda jak zwykły quadcopter.

 • Napęd 4WD 4×4

  Napęd na 4 koła, całkowita nowość.

  db21aa62fd727f5c62ecd0e8ea091c91_large
  fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

  Parę nowych patentów i B przyśpiesza znacznie sprawniej.

Przy okazji poprawiono wytrzymałość wielu drobnych elementów konstrukcyjnych, o czym autor także wspomina na kickstarterze.


video: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

Wszystko wygląda pięknie, bez wątpienia. Ale mnie ciut rozczarowuje kamera, jest nadal ta sama, stosunkowo słaba. I bateria. Nowym B dłużej niż poprzednim się nie pobawisz.
Co nie zmienia faktu, że upgrade wart jest swej ceny, nowy B jest znacznie bardziej atrakcyjny niż poprzednik  i co najważniejsze – konstruktor nadal rozwija swój produkt, goni za marzeniami. Poprawia stare błędy.
Pan Mielniczek ma wręcz zapędy na coś jeszcze większego, dosłownie i w przenośni, ponieważ już zapowiada wersję B w skali 1:1.
Jeśli będzie załogowy, a pewno będzie w tak dużej skali, niestety nie będzie już dronem, o którym będę mógł z zapałem znów napisać.
Tymczasem Panu Witkowi życzę powodzenia i zachęcam Ciebie  do refundowania tegoż zdolnego konstruktora. Bo jeśli Ty tego nie zrobisz, to niby kto?

PS drona można, podobnie jak poprzednio, nabyć w różnych wariantach.

B2 w akcji:

I na koniec miły dla oka koncept, ciut jak z filmu Tron:

8dd53b960730056bf829f44bc11d7f78_large
źródło: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

Artykuły podobne

 • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

  Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

 • Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

  Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę […]

 • Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

  Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).