via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Rewelacyjny auto-dron doczeka się drugiej generacji?

Jakiś czas temu pisałem na łamach InfoDrona o latającym, miniaturowym samochodzie – zwanym dalej B. Podkreśliłem wówczas jego nietypowe atuty, m.in. możliwość lotu, jak i jazdy w terenie, ciekawy wygląd, niezłą odporność na zniszczenia, parę innych oryginalnych drobiazgów oraz dla Polaków fakt też dość istotny – konstruktorem jest też Polak (na obczyźnie niestety) – Pan Witold Mielniczek.

Okazuje się, że to fajne latające autko może być jeszcze lepsze! O czym możecie się przekonać np na kickstarterze (eng), lub czytając dalej niniejszy, skromny, polski artykuł, do czego też zachęcam 🙂

Podkreślmy, może być, a nie już jest, ponieważ Pan Mielniczek przez kickstartera dopiero pozyskuje pieniążki na dalszy, planowany rozwój. Czy uda się pozyskać odpowiednią kwotę? W najbliższym czasie, około 3 tyg, się to rozstrzygnie. Osobiście trzymam kciuki.

Ale do rzeczy, czym jest wersja v2, na czym polega „upgrade” v1 i finalnie, czy warto dopłacić?

Na pierwszy rzut oka autko v2 wygląda tak:

ad0c2b5722e7435f358ad397660e9dd1_large
fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-flying-car-goes-to-the-future?ref=category

 Natomiast v1 wygląda tak (dla przypomnienia):

59068c6d1d920f28d19e6dd03b6659c6_large
fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

Pomijając drobne różnice w stylizacji kolorystycznej, na uwagę zasługuje kilka nowych drobiazgów:

 • Zawieszenie

  Poprzedni model był całkowicie „sztywny”.

  Ten jak widać jest miękko zawieszony, przy czym pracujące zawieszenie nie zmienia kąta silników napędzających śmigła.

 • Zdejmowalne koła, nowe opony

  W poprzednim modelu zdejmowalne były tylko opony

  319422d8988a556f838738dd12e29a96_large
  fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

  Po zdjęciu kół, autocopter  B wygląda jak zwykły quadcopter.

 • Napęd 4WD 4×4

  Napęd na 4 koła, całkowita nowość.

  db21aa62fd727f5c62ecd0e8ea091c91_large
  fot: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

  Parę nowych patentów i B przyśpiesza znacznie sprawniej.

Przy okazji poprawiono wytrzymałość wielu drobnych elementów konstrukcyjnych, o czym autor także wspomina na kickstarterze.


video: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

Wszystko wygląda pięknie, bez wątpienia. Ale mnie ciut rozczarowuje kamera, jest nadal ta sama, stosunkowo słaba. I bateria. Nowym B dłużej niż poprzednim się nie pobawisz.
Co nie zmienia faktu, że upgrade wart jest swej ceny, nowy B jest znacznie bardziej atrakcyjny niż poprzednik  i co najważniejsze – konstruktor nadal rozwija swój produkt, goni za marzeniami. Poprawia stare błędy.
Pan Mielniczek ma wręcz zapędy na coś jeszcze większego, dosłownie i w przenośni, ponieważ już zapowiada wersję B w skali 1:1.
Jeśli będzie załogowy, a pewno będzie w tak dużej skali, niestety nie będzie już dronem, o którym będę mógł z zapałem znów napisać.
Tymczasem Panu Witkowi życzę powodzenia i zachęcam Ciebie  do refundowania tegoż zdolnego konstruktora. Bo jeśli Ty tego nie zrobisz, to niby kto?

PS drona można, podobnie jak poprzednio, nabyć w różnych wariantach.

B2 w akcji:

I na koniec miły dla oka koncept, ciut jak z filmu Tron:

8dd53b960730056bf829f44bc11d7f78_large
źródło: https://www.kickstarter.com/projects/2017062404/b-go-beyond

Artykuły podobne

 • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

  Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

 • B-Unstoppable – reaktywacja!

  Niniejszy wpis jest kontynuacją poruszającej historii konstruktora dronów hybrydowych (zdolnych poruszać się na ziemi, jak i w powietrzu), podkreślmy polskiego pochodzenia, który obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii. Witold Mielniczek, bo o nim mowa, jest twórcą takich konstrukcji jak B, Bv2, czy B-Unstoppable. Bliżej jego sylwetkę, jak i najnowszy wynalazek, przybliża poprzedni wywiad. Czas jednak na […]

 • Polska: wywiad z Panem Witoldem Mielniczkiem, prezentacja B-Unstoppable

  W tym roku mieliśmy już kilka ciekawych premier bezzałogowych maszyn kierowanych na cywilny rynek rekreacyjno-sportowo-rozrywkowy. Pojawiła się między innymi nowa wersja bardzo popularnego Phantoma, ciekawa latająca kamerka Lily, czy dron Solo firmy 3DR (o których oczywiście można poczytać na InfoDronie). Wspomniane drony jednak, choć bardzo różne, mają też i cechy wspólne. Jedną z nich jest […]

 • Krakowscy urzędnicy miejskie inwestycje nadzorują dronem.

  Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, dalej zwany jako ZIKIT, do monitorowania obiektów miejskich, kontroli obiektów inżynieryjnych, w szczególności inwestycji budowlanych, już od tego poniedziałku, wykorzystuje bezzałogowca. Pierwszym obiektem, jaki został sfilmowany przez drona, była ulica Podwale, na której trwa remont torowiska (przy Plantach). Dzięki zastosowaniu bezzałogowca, urzędnicy mogą nie tylko monitorować przebudowę torowiska […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).