via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Aktywizacja akademickich kół naukowych przed Droniadą, czyli I z cyklu konwersatorium „Dron w dom” [18.03.2015]

fot: 5zywiolow.pl

fot: 5zywiolow.pl

Już za niecały miesiąc odbędzie się pierwsze, tegoroczne konwersatorium „Dron w dom”, w ramach programu „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”.

Program „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo” to debata publiczna nad wyzwaniami, które niesie rozwój robotyki – szerzej systemów inteligentnych. Uważamy, że należy zadbać zawczasu o ich społeczną akceptację. Towarzyszy przygotowaniom Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych, który Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – naszemu głównemu partnerowi – zlecił Prezydent RP oraz działaniom Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezzałogowych. Zwieńczy ją po raz kolejny Parada Robotów – Droniada 2015. //5zywiolow.pl

Wracając jednak do konwersatorium „Dron w dom” – wydarzenie to inicjuje proces przygotowań do tegorocznej Droniady (Parady Robotów 2015), głównie dla akademickich kół naukowych. Przed Droniadą odbędą się 3 takie konwersatoria, których terminy, lokalizacje oraz tematy przewodnie kształtują się następująco:

 1. 18 marca 2015 (środa), Warszawa, Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki „DRON W DOM”
 2. 23 kwietnia 2015 (czwartek), Warszawa, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP „Prawne i społeczne funkcjonowania systemów bezzałogowych w przestrzeni publicznej”
 3. 20 – 21 maja 2015 (środa – czwartek), Gdańsk „Systemy inteligentne w ochronie infrastruktury gospodarki morskiej”

Jak widać, spotkania zaplanowano po jednym na każdy, kolejny miesiąc. Finalnie, w czerwcu, w podobnym okresie miesiąca, co konwersatoria, odbędzie się także Droniada (dla przypomnienia 19 – 20 czerwca 2015r.).

Celem pierwszego, tegorocznego spotkania „Dron w dom” jest określenie potrzeb informacyjnych różnych firm i instytucji, możliwych do zaspokojenia dzięki systemom inteligentnym, w tym zwłaszcza Bezzałogowym Statkom Powietrznym. Swoje propozycje rozwiązań zaprezentują producenci i usługodawcy systemów robotycznych oraz firmy teleinformatyczne. Na ich podstawie akademickie koła naukowa przygotują swoje propozycje rozwiązań, które zaprezentują w czerwcu na Paradzie Robotów – Droniadzie.

W spotkaniu marcowym wezmą udział m.in. prof. dr. hab. Stanisław Koziej (Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Krzysztof Zalewski (zastępca prezesa ARiMR), Adam Nowakowski (dyrektor Pionu Eksploatacji Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.), Tadeusz Pasternak (Główny Inspektor Straży Leśnej), Marian Ślimak (dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych PKP SA), Maciej Borecki (dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Audytu w PKP Cargo), dr   inż. Wojciech Komorniczak (dyrektor ds. Rozwoju Naukowego i Nowych   Technologii WB Electronics), Dr   hab. inż., prof. SGGW Leszek Chmielewski (prodziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego), Dr inż. Tomasz Poręba (IT Security Consulting Director, Comarch SA), a także rzecz jasna przedstawiciele akademickich kół naukowych, do których to głównie ma dotrzeć przekaz całego konwersatorium.

Powyższa lista gości robi  niezłe wrażenie – to raz, a dwa – wskazuje także poniekąd tematy, z którymi zmierzą się młodzi naukowcy.

Dodam także, że po raz kolejny, patronem honorowym Droniady, jest pan S. Koziej.

patronat szefa BBN, fot: 5zywiolow.pl

patronat szefa BBN, fot: 5zywiolow.pl

Czytaj więcej o „Dron w dom” oraz ogólnie o „5 żywiołach„.

PS uczestnicy muszą się zarejestrować na stronie 5zywiolow.pl

źródło: 5zywiolow.pl

Artykuły podobne

 • Kraków: Parada Robotów – Droniada III [17-19.06.2016]

  Począwszy od czerwca 2014r, corocznie, Instytut Mikromakro (IM) wplata w swe podstawowe cele  realizacji – Paradę Robotów – Droniadę. Podobnie, jak i w roku ubiegłym, główną imprezę zaplanowano na czerwiec  [17-19.06.2016r]. W tym roku Instytut Mikromakro, pod zarządem Sławomira Kosielińskiego oraz Andrzeja Gontarza, kontynuuje misję rozpoczętą już ładnych parę lat temu, której celem jest jak […]

 • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

  Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

 • Kraków: Parada Robotów – Droniada [19-20.06.2015]

  W dniach 19-20 czerwca na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się tegoroczna edycja PARADY ROBOTÓW – DRONIADY. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Stanisław Koziej – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Partnerem Parady jest Województwo Małopolskie. Parada Robotów jest częścią organizowanej przez Fundację „Instytut Mikromakro” finałowej konferencji pod […]

 • Parada Robotów w Krakowie – Droniada 2015 [19-20.06.2015r.]

  Wygląda na to, że obecny rok będzie dla wielu miłośników robotyki, w szczególności bezzałogowców, pod znakiem imprez plenerowych! W tym roku mamy już zapisane w harmonogramie Mazury Drone Show i Dron Festiwal. Kolejnym, ważnym wydarzeniem w tej kategorii, będzie Parada Robotów w Krakowie, znana także pod nazwą Droniada 2015. Droniada ma charakter cykliczny i w […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).