via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Bezzałogowce klasy MALE dla Polski jeszcze w tym roku!

Wygląda na to, że ten rok będzie rokiem dronów także i dla naszego wojska!

Całkiem niedawno MON opublikował plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, a już mamy kolejne doniesienia na ten temat.

Tym razem sprawa dotyczy kluczowych systemów bezzałogowych, które mają być wykorzystane na szczeblu operacyjnym (Kryptonim Zefir) oraz na szczeblu dywizji (Kryptonim Gryf). W szczególe będą to bezzałogowce klasy MALE (średniego pułapu i długiego trwania lotu) zdolne przenosić głowice uderzeniowe. Obecnie trwają rozmowy z dostawcami uzbrojenia z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek zapowiedział, że wybór oferty zostanie dokonany w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Trzeba przyznać, że jak na zakupy publiczne za miliardy złotych – to kosmiczne tempo!

Program Zefir, to 4 zestawy po 3 bezzałogowce plus zaplecze w postaci naziemnej stacji kontroli lotu, zaś Gryf, to 12 zestawów po 4 maszyny, także plus stacje kontroli lotu. Oba zestawy będą posiadać zdolność do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza oraz będą uzbrojone, Zefir w rakiety kierowane i niekierowane, natomiast Gryf tylko w niekierowane.

Szacowany koszt zestawów, to kilka miliardów złotych! Jeśli dostawcą okaże się USA, to najprawdopodobniej MQ-9 Reaper będzie naszym Zefirem.

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

Odnośnie ceny; przypomnę, że USA ma dostarczyć Holandii 4 takie bezzałogowce już w 2016r. za ponad 300 mln dolarów, zatem, jeśli USA wyceni swoje maszyny dla Polski w identyczny sposób, to koszt 4 zestawów będzie porażający – ok 3 000 000 000 zł (za same Zefiry!). Zakładając, że dostalibyśmy jakimś cudem taką samą cenę jak U.S. Air Force, to te same 4 zestawy kosztowałyby nas w granicach 140 mln $. Przeliczając na PLN’y, blisko 6 razy mniej – ok 500 mln zł.

źródło: D24, MON

Artykuły podobne

  • Chiny zaprezentowały nowego Wing Long’a trzeciej już generacji

    Wing Loong 3, zwany także Chengdu GJ-3 lub Pterodactyl 3 został zaprezentowany 8 listopada 2022 w trakcie pokazów lotniczych w Zhuhai w prowincji Guangdong w Chinach. Wing Long należy do największych i jednych z najlepiej wyposażonych bezzałogowców kategorii MALE na świecie. Jest tym samym konkurencją dla znanych amerykańskich maszyn klasy MQ-1 Predator czy MQ-9 Reaper. […]

  • DARPA: Projekt TERN – pokładowe bezzałogowce klasy MALE.

    Czym nas dziś DARPA zaskoczy? DARPA (Defense Advanced Research Project Agency – Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych), tym razem we współpracy z biurem badań naukowych US Navy (Office of Naval Research), pracuje nad kolejnym, ambitnym projektem bezzałogowca, zwanym dalej TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node, oznacza także rybitwę). Rola tych dwóch organizacji sprowadza się w zasadzie […]

  • Hammerhead ledwo zaliczył oblot, a już został sprzedany…

    Nie zdążyliśmy się nacieszyć informacją od włoskiej firmy Piaggio Aero, że ich topowy bezzałogowiec klasy MALE wykonał już pierwsze loty, a już dobiega nas kolejna informacja, że ta sama firma znalazła już pierwszego nabywcę na swój system! Dodam, że oczywiście mowa o bezzałogowym samolocie P.1HH Hamerhead. Informacja, podobnie jak poprzednia o oblocie, pojawiła się pod […]

  • Kto dostarczy Orliki i Wizjery dla Polskich Sił Zbrojnych?

    Na zapytanie ofertowe Inspektoratu Uzbrojenia, (o którym pisałem w styczniu tego roku), związane z postępowaniem na dostawę BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu („ORLIK”) oraz BSP klasy mini („WIZJER”) odpowiedziało 5 chętnych! Konsorcjum: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w Warszawie (lider konsorcjum), PIT-RADWAR S.A. w Warszawie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).