via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Bydgoszcz dronem stoi. Za sprawą studentów PW.

Tym razem dobra wiadomość z Polski.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy wiedziały w tym roku doskonale, kogo mają zasponsorować, aby zdobyć ciekawy prototyp drona, a tym samym odnieść sukces na rynku dronów cywilnych, jak i wojskowych.

W szczególe WZL pomogło finansowo grupie studentów z Politechniki Warszawskiej w budowie drona, którego to WZL planuje produkować na skalę przemysłową!  Co więcej, WZL 2 sfinansowały udział maszyny w zawodach w Australii. Na pewno była to nie lada gratka dla naszych studentów, ale fakt ten mówi nam także, że do czynienia mamy z nie byle jaką maszyną!

Na razie powstała wszakże tylko wersja przedprodukcyjna. Jednak jest na tyle udana, że już WZL planuje udział w przetargach na drony organizowane przez MON.

Z czym mamy do czynienia tak naprawdę?

uid_d4dad885269b6548880cdf3d699a2fcc1415206923895_width_736_play_0_pos_0_gs_0_height_414
Źródło: TVP Bydgoszcz

Wspomniany dron, to maszyna do celów rozpoznawczych. Zaliczył już oczywiście pierwsze, pomyślne testy. Dron PW jest stosunkowo niewielki, w pełni zautomatyzowany i najważniejsze – mega oszczędny! Przy wadze ok 30kg zużywa tylko 0,8 litra paliwa na 100km! Łączność z operatorem utrzymuje na odcinku 15 km. Potrzebuje niestety pasa startowego, aby polecieć/wylądować. Przekazuje dla operatora także obraz w trybie online w rozdzielczości HD. Teoretycznie może latać prawie na dowolnej wysokości, jednak zalecana wysokość, to kilkaset metrów, powiedzmy 0,5 km.

Dron może latać całkowicie samodzielnie wg zaplanowanej trasy, lub może być sterowany przez operatora. Z tego też względu, jego zastosowanie może być całkiem szerokie; np do obserwacji autostrad lub monitorowania lasów na wypadek pożarów. Maszyna zlokalizuje zagrożenie i poda dokładne współrzędne. Dron potrafi także startować i lądować całkowicie samodzielnie.

Oczywiście WZL snuje już plany nad kolejnymi wersjami, które to mogłyby latać dalej, dłużej, szybciej, palić jeszcze mniej paliwa, itp. Chociaż wiemy także, że z wymienionymi cechami, nie jest już tak źle na obecną chwilę, a wręcz całkiem dobrze! Jak wspomniałem, WZL na zastosowaniach cywilnych tej zabawki nie planuje kończyć, wręcz przeciwnie i już dziś firma przygotowuje się do udziału w przetargach MON, aby wejść na rynek wojskowy. W najbliższych dniach wojsko ogłosi przetargi na zakup rozpoznawczych bezpilotowców. Tym bardziej WZL pokłada w tymże fakcie nadzieję, ponieważ MON faworyzuje w planowanym przetargu firmy z Polski !

Życzę powodzenia.

I gratulacje dla studentów PW. Dobra robota.

PS ceny oczywiście nikt jeszcze nie zna. 😉

PS2 na stronie TVP Bydgoszcz znajdziecie także wideo z oblotu tegoż drona. Polecam.

źródło: regionalna.tvp.pl

Artykuły podobne

 • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

  Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

 • Krakowscy urzędnicy miejskie inwestycje nadzorują dronem.

  Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, dalej zwany jako ZIKIT, do monitorowania obiektów miejskich, kontroli obiektów inżynieryjnych, w szczególności inwestycji budowlanych, już od tego poniedziałku, wykorzystuje bezzałogowca. Pierwszym obiektem, jaki został sfilmowany przez drona, była ulica Podwale, na której trwa remont torowiska (przy Plantach). Dzięki zastosowaniu bezzałogowca, urzędnicy mogą nie tylko monitorować przebudowę torowiska […]

 • I Międzynarodowy Dzień Dronów. Także w Polsce! [14.03.2015]

  Już za kilka dni będziemy świadkami iście wiekopomnego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii, rozpocznie się Międzynarodowy Dzień Dronów. To impreza organizowana w wielu różnych krajach, w tym samym dniu, łącząca ludzi o tych samych pasjach i zainteresowaniach. To dzień, w którym bariery językowe i geograficzne nie mają znaczenia dla wszystkich miłośników bezzałogowców. Jak to […]

 • Debata “Drony na horyzoncie – nowe technologie w polskiej armii” [15.03.2015]

  Mieszkasz w Krakowie? Uczysz się w liceum lub studiujesz? Interesują Cię zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi i prawami człowieka? Lubisz dyskutować na ważne tematy aż do “ostatniego argumentu”? Weź udział w konkursie debat “Drony na horyzoncie – nowe technologie w polskiej armii” prowadzonym przez Fundację Polska Debatuje! Kiedy? 15 marca 2015 r. 10.00 -17.30 Gdzie? Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Kraków Jak się zgłosić? […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).