via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Bydgoszcz dronem stoi. Za sprawą studentów PW.

Tym razem dobra wiadomość z Polski.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy wiedziały w tym roku doskonale, kogo mają zasponsorować, aby zdobyć ciekawy prototyp drona, a tym samym odnieść sukces na rynku dronów cywilnych, jak i wojskowych.

W szczególe WZL pomogło finansowo grupie studentów z Politechniki Warszawskiej w budowie drona, którego to WZL planuje produkować na skalę przemysłową!  Co więcej, WZL 2 sfinansowały udział maszyny w zawodach w Australii. Na pewno była to nie lada gratka dla naszych studentów, ale fakt ten mówi nam także, że do czynienia mamy z nie byle jaką maszyną!

Na razie powstała wszakże tylko wersja przedprodukcyjna. Jednak jest na tyle udana, że już WZL planuje udział w przetargach na drony organizowane przez MON.

Z czym mamy do czynienia tak naprawdę?

uid_d4dad885269b6548880cdf3d699a2fcc1415206923895_width_736_play_0_pos_0_gs_0_height_414
Źródło: TVP Bydgoszcz

Wspomniany dron, to maszyna do celów rozpoznawczych. Zaliczył już oczywiście pierwsze, pomyślne testy. Dron PW jest stosunkowo niewielki, w pełni zautomatyzowany i najważniejsze – mega oszczędny! Przy wadze ok 30kg zużywa tylko 0,8 litra paliwa na 100km! Łączność z operatorem utrzymuje na odcinku 15 km. Potrzebuje niestety pasa startowego, aby polecieć/wylądować. Przekazuje dla operatora także obraz w trybie online w rozdzielczości HD. Teoretycznie może latać prawie na dowolnej wysokości, jednak zalecana wysokość, to kilkaset metrów, powiedzmy 0,5 km.

Dron może latać całkowicie samodzielnie wg zaplanowanej trasy, lub może być sterowany przez operatora. Z tego też względu, jego zastosowanie może być całkiem szerokie; np do obserwacji autostrad lub monitorowania lasów na wypadek pożarów. Maszyna zlokalizuje zagrożenie i poda dokładne współrzędne. Dron potrafi także startować i lądować całkowicie samodzielnie.

Oczywiście WZL snuje już plany nad kolejnymi wersjami, które to mogłyby latać dalej, dłużej, szybciej, palić jeszcze mniej paliwa, itp. Chociaż wiemy także, że z wymienionymi cechami, nie jest już tak źle na obecną chwilę, a wręcz całkiem dobrze! Jak wspomniałem, WZL na zastosowaniach cywilnych tej zabawki nie planuje kończyć, wręcz przeciwnie i już dziś firma przygotowuje się do udziału w przetargach MON, aby wejść na rynek wojskowy. W najbliższych dniach wojsko ogłosi przetargi na zakup rozpoznawczych bezpilotowców. Tym bardziej WZL pokłada w tymże fakcie nadzieję, ponieważ MON faworyzuje w planowanym przetargu firmy z Polski !

Życzę powodzenia.

I gratulacje dla studentów PW. Dobra robota.

PS ceny oczywiście nikt jeszcze nie zna. 😉

PS2 na stronie TVP Bydgoszcz znajdziecie także wideo z oblotu tegoż drona. Polecam.

źródło: regionalna.tvp.pl

Artykuły podobne

  • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

    Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

  • Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

    Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę […]

  • Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

    Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również […]

  • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

    W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).